Τμήμα Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής
Διεύθυνση: Λεωφ. Ιωαννίνων 210, 48100 Πρέβεζα
Τηλέφωνο: 26820 89200-19

Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι να εκπαιδεύσει ειδικούς στον τομέα της χρηματοοικονομικής διοίκησης και στην διαχείριση ελεγκτικών και ασφαλιστικών εργασιών.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων, Αστικό Δίκαιο, Γενικά Μαθηματικά, Μικροοικονομική, Πληροφορική Ι, Χρηματοοικονομική Λογιστική Ι, Ξένη Γλώσσα Ι.
Προαιρετικά Μαθήματα Μεθοδολογία Έρευνας, Χρήση Βιβλιοθηκών.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Διοίκηση Προσωπικού, Εμπορικό Δίκαιο, Μακροοικονομική, Πληροφορική ΙΙ, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά, Χρηματοοικονομική Λογιστική ΙΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙ. Προαιρετικά Μαθήματα Έλεγχος & Διαχείριση Συνεταιριστικών Οργανώσεων, Δίκαιο Αξιόγραφων, Μοντελοποίηση & Οικονομικές Εφαρμογές.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά μπορούν να απασχοληθούν:
στον ευρύτερο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα σε τμήματα ελέγχου ΔΕ και ΕΠΕ, σε Ν.Π.Δ.Δ.,
στην διαχείριση και λειτουργία οικονομικών οργανισμών,
σε ασφαλιστικά ταμεία και σε ασφαλιστικές εταιρείες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: