Τμήμα Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής
Διεύθυνση: Αντικάλαμος Μεσσηνίας, 24100 Καλαμάτα
Φαξ:

Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι να εκπαιδεύσει ειδικούς στον τομέα της χρηματοοικονομικής διοίκησης και στην διαχείριση ελεγκτικών και ασφαλιστικών εργασιών.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων, Αστικό Δίκαιο, Γενικά Μαθηματικά, Μικροοικονομική, Πληροφορική Ι, Χρηματοοικονομική Λογιστική Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Διοίκηση Προσωπικού, Εμπορικό Δίκαιο, Μακροοικονομική, Πληροφορική ΙΙ, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά, Χρηματοοικονομική Λογιστική ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Μάρκετινγκ, Δημόσιες Σχέσεις & Επικοινωνία, Διοικητική Λογιστική Ι (Κόστους), Στατιστική Επιχειρήσεων, Το Ελληνικό Χρηματοπιστωτικό Σύστημα, Χρηματοοικονομική Λογιστική ΙΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αγορές Χρήματος & Κεφαλαίου, Ανάλυση Χρηματοπιστωτικών Καταστάσεων, Ασφαλιστική - Ασφαλιστικά Προϊόντα, Διοίκηση Χρηματοπιστωτικών Υπηρεσιών, Διοικητική Λογιστική ΙΙ (Λήψης Αποφάσεων - Ελέγχου, Χρηματοοικονομική Διοίκηση & Πολιτική Ι.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ασφάλειες Ζωής & Γενικές, Ασφαλιστικά Μαθήματα ή Ποσοτική Ανάλυση στα Χρηματοπιστωτικά Ιδρύματα, Ελεγκτική Ι, Θεσμοί Επενδυτές-Αμοιβαία Κεφαλαία, Λογιστική Χρηματοπιστωτικών Ιδρυμάτων, Μάρκετινγκ Χρηματοπιστωτικών Υπηρεσιών & Τεχνικές Πωλήσεις.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Financial & Βusiness English, Ελεγκτική ΙΙ, Εσωτερικός Έλεγχος Φορολογία, Χρηματοοικονομική Διοίκηση & Πολιτική ΙΙ.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Διαχείριση Θησαυροφυλακίου (Treasury Management), Ασφάλιση ή Ασφαλιστικό Δίκαιο, Θεωρία Χαρτοφυλακίου & Διοίκηση Χρηματοοικονομικού Κινδύνου, Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης Χρηματοπιστωτικών Ιδρυμάτων, Σεμινάριο.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά μπορούν να απασχοληθούν:
στον ευρύτερο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα σε τμήματα ελέγχου ΔΕ και ΕΠΕ, σε Ν.Π.Δ.Δ.,
στην διαχείριση και λειτουργία οικονομικών οργανισμών,
σε ασφαλιστικά ταμεία και σε ασφαλιστικές εταιρείες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: