Τμήμα Τουριστικών Επαγγελμάτων Αγ. Νικολάου, Κρήτης
Ανήκει στη: Άλλο
Πόλη: Αγ.Νικόλαος
Διεύθυνση: Ξεν/χείο "Elounda Marmin", Αγ. Νικόλαος - Κρήτη e-mail: asteangp@otenet.gr
Τηλέφωνο: 28410/42209
Φαξ: 42208

Ξενοδοχοϋπάλληλος, Οργανωτής συνεδρίων, εκθέσεων και εκδηλώσεων, Σερβιτόρος ποτών - Μπάρμαν, Τεχνικός ζαχαροπλαστικής τέχνης, Τεχνικός μαγειρικής τέχνης, Τουριστικός πράκτορας

Στόχος της εκπαίδευσης αποτελεί η κατάρτιση ικανών και κατάλληλων στελεχών
για ξενοδοχειακές, επισιτιστικές και λοιπές επιχειρήσεις που περιλαμβάνονται
στον Τουριστικό τομέα.
Προϋποθέσεις φοίτησης
Οι προϋποθέσεις φοίτησης και η διαδικασία εισαγωγής ορίζονται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων ανάλογα με το εκάστοτε ισχύον Εθνικό Σύστημα Εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.
Φοίτηση
Η φοίτηση διαρκεί τρία έτη. Κάθε εκπαιδευτική περίοδος περιλαμβάνει δύο κύκλους σπουδών
Α) Τον Θεωρητικό, που αρχίζει τον μήνα Οκτώβριο κάθε σχολικού έτους και λήγει τον Ιούνιο του επομένου έτους, και
Β) Τον Πρακτικό, που αποτελεί συνέχεια του Θεωρητικού και αναπόσπαστη συνέχεια της εκπαίδευσης, αρχίζει τον Ιούλιο και λήγει στο τέλος του μηνός Σεπτεμβρίου. Οι μαθητές τοποθετούνται με μέριμνα της Σχολής σε επιλεγμένες Ξενοδοχειακές και Τουριστικές Επιχειρήσεις.
Μαθήματα Α΄έτους Εστιατοριακή Τέχνη, Οινολογία, Μπάρ, Μαγειρική, Εδεσματολόγιο, Εμπορευματογνωσία, Υγιεινή, Λογιστική, Τεχνικές Εγκαταστάσεις, Εργασιακές Σχέσεις, Τουριστική Γεωγραφία, Οροφοκομία, Ξένες Γλώσσες.
Μαθήματα Β' έτους Ξενοδοχειακή Τέχνη, Main Courante, Οροφοκομία, Αλληλογραφία, Εδεσματολόγιο, Κοστολόγιο-Έλεγχος, Λογιστική, Management, Μηχανοργάνωση, Δακτυλογραφία /Επεξεργασία κειμένου, Γενικές Αρχές Μάρκετινγκ, Η/Υ, Αρχές Οικονομικής, Οικονομική Επισιτιστικών Επιχειρήσεων, Ξένες Γλώσσες.
Μαθήματα Γ΄έτους Τουριστική πολιτική, Ξενοδ. Μάρκετινγκ, Δημόσιες Σχέσεις, Management, Στατιστική, Αρχιτεκτ. Εξοπλισμός, Αρχές Δικαίου, Η/Υ, Διοικ. Λογιστική, Οικον. Μαθηματικά, Ξένες Γλώσσες

Επαγγελματικές προοπτικές:

Ηλεκτρονική διεύθυνση: