Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων
Διεύθυνση: Μεγ. Αλεξάνδρου 1, Κουκούλι, 26335 Πάτρα
Τηλέφωνο: 2610 319123
Φαξ: 2610 319248

Διοικητής Ανθρώπινου Δυναμικού, Διοικητικό στέλεχος, Σύμβουλος επιχειρήσεων, Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίζει τους σπουδαστές με τις απαραίτητες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις ώστε να εξελιχθούν σε υπεύθυνα οργανωτικά και διοικητικά στελέχη επιχειρήσεων και οργανισμών.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Ι, Γενικά Μαθηματικά, Αρχές Γενικής Λογιστικής Ι, Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Οικονομικά Μαθηματικά, Επιχείρηση & Κοινωνία, Ανθρώπινες Σχέσεις στην Εργασία, Ελληνική Δακτυλογραφία. Προαιρετικά Μαθήματα Εισαγωγή στο Μάρκετινγκ, Λειτουργικό Σύστημα MS-DOS, Γαλλικά Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Στατιστική Επιχειρήσεων, Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Αγγλική Δακτυλογραφία, Αγγλικά Ι.
Προαιρετικά Μαθήματα Συμπεριφορά Καταναλωτή, Περιβάλλον WINDOWS, Γαλλικά ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων ΙΙ, Χρήμα - Πίστη - Τράπεζες, Οικονομική της Διοίκησης, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Συστήματα Πληροφοριών Διοίκησης, Ιστορία & Αρχές Συνεργατισμού, Αγγλικά ΙΙ, Οργάνωση Γραφείου. Προαιρετικά Μαθήματα Προσωπικές Πωλήσεις, Επεξεργασία Κειμένου WORD FOR WINDOWS, Γαλλικά ΙΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Διοίκηση Προσωπικού, Χρηματοδοτική Διοίκηση, Διοίκηση Παραγωγής, Αρχές Διοίκηση Μάρκετινγκ, Διοίκηση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, Στοιχεία Συντ. & Διοικ. Δικαίου, Δημοσιονομική Νομοθεσία, Αγγλικά ΙΙΙ.
Προαιρετικά Μαθήματα Διοίκηση Λιανικού Εμπορίου, Προγ. Λογιστικού Φύλλου LOTUS 1-2-3, Γαλλικά IV, Οικονομοτεχνικές Μελέτες.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Δημόσια Διοίκηση, Επιχειρησιακές Επικοινωνίες, Διοίκηση - Δεοντολογία & Πρακτική Ι, Οικονομικός Προγραμματισμός - Επιχειρησιακή Έρευνα Ι, Δημόσιες Σχέσεις, Ξένη Γλώσσα - Επιχειρησιακή Ορολογία.
Προαιρετικά Μαθήματα Πρόσληψη & Εκπαίδευση Πωλητών, Προγ. Λογιστικού Φύλλου EXCEL
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Στρατηγική της Ανάπτυξης, Οικονομικός Προγραμματισμός -Επιχειρησιακή Ερευνά ΙΙ, Διοικ.- Δεοντολογία & Πρακτική ΙΙ, Διεθνές Εμπόριο, Διεθνείς Οργανισμοί, Στοιχεία Ευρωπαϊκού Δικαίου, Κοινωνιολογία της Συγ. Ελλάδας, Ελληνική Οικονομία, Σεμινάριο Τελειόφοιτων.
Προαιρετικά Μαθήματα Έρευνα Αγοράς, Πακέτο MANAGEMENT.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Προαπαιτούμενα Μαθήματα
Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Προγραμματισμός Η/Υ Ι-ΙΙ, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων Ι, Αρχές Οικονομικής Ι, Γενικά Μαθηματικά, Διοικητική Δεοντολογία & Πρακτική Ι, Αγγλικά Ι-ΙΙ, Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων ΙΙ, Αρχές Διοίκησης -Μάρκετινγκ.
Εξαρτώμενα Μαθήματα
Εμπορικό Δίκαιο - Εργατικό Δίκαιο, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ-ΙΙΙ, Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων ΙΙ - Διοίκηση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Οικονομικός Προγραμματισμός Ι-ΙΙ, Διοικητική Δεοντολογία & Πρακτική ΙΙ, Αγγλικά ΙΙ-ΙΙΙ, Σεμινάριο Τελειοφοίτων.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς σε κλάδους οικονομικών, διοικητικού προσωπικού λογιστηρίου,
σε ανάλογες θέσεις εργασίας στις ιδιωτικές επιχειρήσεις όπως και στα τμήματα μεταφορών, προμηθειών, εξαγωγών, marketing, δημοσίων σχέσεων και μηχανογράφησης,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες.