Τμήμα Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών
Πόλη: Καστοριά
Διεύθυνση:
Τηλέφωνο: 24670 87060,2

Αναλυτής εφαρμογών, Ειδικός πληροφοριακών συστημάτων με πολυμέσα, Προγραμματιστής συστημάτων και εφαρμογών Η/Υ

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει τους σπουδαστές του με γνώσεις και δεξιότητες στους τομείς της πληροφορικής, του προγραμματισμού, της τεχνολογίας-αρχιτεκτονικής των υπολογιστών και στις εφαργογές τους. Επίσης να μπορούν σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες να σχεδιάζουν, να προβλέπουν, να μεταδίδουν, να αναλύουν και γενικά να εκμεταλλεύονται την πληροφορία.

Το Πρόγραμμα Σπουδών του τμήματος είναι προσαρμοσμένο έτσι ώστε να παρέχει υψηλού επιπέδου εκπαίδευση στα αντικείμενα:
· Υλικό Υπολογιστών
· Λογισμικό
· Βάσεις Δεδομένων
· Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης (MIS)
· Τηλεπικοινωνίες
· Δίκτυα
· Διαδίκτυο
· Δικτυακές Υπηρεσίες
· Βιομηχανική Πληροφορική

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Δομημένος Προγραμματισμός, Εισαγωγή στα Ηλεκτρονικά Κυκλώματα, Εισαγωγή στα Συστήματα Υπολογιστών, Εισαγωγή στο Λογισμικό Η/Υ, Μαθηματική Ανάλυση, Συνδυαστικά Ψηφιακά Ηλεκτρονικά.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ακολουθιακά Ψηφιακά Ηλεκτρονικά, Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός, Αρχιτεκτονική Η/Υ, Βασικά Ηλεκτρονικά, Στοιχεία Ημιαγωγών, Δομές Δεδομένων, Πιθανότητες - Στατιστική.

Σημείωση: Επειδή το τμήμα είναι νεοσύστατο παραθέτουμε ενδεικτικά μόνο τα δύο πρώτα εξάμηνα.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Οι απόφοιτοι μπορούν να απασχοληθούν σε πληροφοριακά συστήματα, σε επικοινωνίες-δίκτυα στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα.
Έχει σχεδιασθεί με τέτοιο τρόπο ώστε οι απόφοιτοί του:
I. Να μπορούν να απασχοληθούν στον Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα με :
o Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων
o Ανάπτυξη Εφαρμογών Λογισμικού