Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης
Πόλη: Βέροια
Διεύθυνση:
Φαξ:

Το τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης προτίθεται να καλύψει ένα σημαντικό επιστημονικό και επαγγελματικό κενό και να προσφέρει γνώσεις σε γνωστικά πεδία και αντικείμενα που αφορούν στην οργάνωση και διαχείριση γεωγραφικών περιοχών και χωρικών ενοτήτων, όπως:
- Χωροταξία και περιφερειακή ανάπτυξη: εθνικά, περιφερειακά, ειδικά χωροταξικά σχέδια, σχέδια χωρικής ανάπτυξης, τοπικά αναπτυξιακά προγράμματα, αξιολόγηση επενδυτικών σχεδίων.
- Πολεοδομικό προγραμματισμό και αστική ανάπτυξη: ρυθμιστικά σχέδια, γενικά πολεοδομικά σχέδια, πολεοδομικές μελέτες, σχέδια ολοκληρωμένης αστικής ανάπτυξης, σχέδια περιοχών επαγγελματικής εγκατάστασης.
- Προγραμματισμό δικτύων και υποδομών: συγκοινωνιακά έργα, δίκτυα κυκλοφορίας, δίκτυα ενέργειας, λογιστική των μεταφορών.
- Περιβαλλοντική διαχείριση και σχεδιασμό: περιβαλλοντικές επιπτώσεις, βιώσιμη ανάπτυξη, προστασία και αποκατάσταση περιβάλλοντος.
- Προγραμματισμό μεταφοράς τεχνολογίας και καινοτομικής ανάπτυξης: διαχείριση βιομηχανικών συγκεντρώσεων, δίκτυα μεταφοράς τεχνολογίας, τεχνολογικά πάρκα, περιφερειακά τεχνολογικά προγράμματα, υποδομές τηλεματικής.
- Εφαρμογές πληροφορικής για το σχεδιασμό του χώρου: γεωγραφικά συστήματα πληροφοριών, CAD, βάσεις δεδομένων, συστήματα διαχείρισης της πληροφορίας.

Τα αντικείμενα αυτά είναι συμπληρωματικά μεταξύ τους και καλύπτουν το σύνολο των επιμέρους πλευρών οργάνωσης και ανάπτυξης μιας περιοχής. Οι απόφοιτοι του Τμ. Μ.Χ.Α. θα έχουν γνώσεις σχεδιασμού και διαχείρισης αναπτυξιακών διαδικασιών, οικιστικών θεμάτων, δικτύων υποδομών, περιβάλλοντος, μεταφοράς τεχνολογίας, που απαιτούνται για την ολοκληρωμένη οργάνωση μιας περιοχής, είτε αυτή είναι αστική είτε αγροτική.

Επαγγελματικές προοπτικές:

Ηλεκτρονική διεύθυνση: