Τμήμα Φυτικής Παραγωγής
Διεύθυνση: Αντικάλαμος Μεσσηνίας, 24100 Καλαμάτα
Φαξ: 27210 45200, 69047

Γεωπόνος, Κηπουρός/Ανθοκηπουρός/Κηποτεχνικός

Σκοπός του Τμήματος είναι να εκπαιδεύσει Τεχνολόγους που θα αντιμετωπίζουν και θα επιλύουν γεωργικά προβλήματα που αναφέρονται στην φυτική παραγωγή.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Γεωργική Χημεία, Εφαρμοσμένα Μαθηματικά, Βοτανική Ι, Γενική Γεωργία, Γενική Δενδροκομία, Προγραμματισμός Η/Υ Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Εδαφολογία, Βιομετρία, Βοτανική ΙΙ, Ειδική Γεωργία Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ξένη Γλώσσα Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Ειδική Γεωργία ΙΙ, Γενετική, Ειδική Δενδροκομία Ι, Φυτοπροστασία Ι, Λαχανοκομία Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Γεωργική Λογιστική, Λιπασματολογία, Αγρ. Κοιν. & Αγρ. Ανάπτυξη, Λαχανοκομία ΙΙ ή Ειδική Γεωργία ΙΙΙ, Φυτοπροστασία ΙΙ, Ζωοτεχνολογία, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Αρδεύσεις-Στραγγίσεις, Τυποποίηση Αγροτικών Προϊόντων, Τεχνικοοικονομική Ανάλυση, Ειδική Δενδροκομία ή Κτηνοτροφικά Προϊόντα, Γεωργικά Μηχανήματα, Φυλλοδιαγνωστική, Γεωργικοί Συνεταιρισμοί.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα
Μάρκετινγκ Αγροτικών Προϊόντων, Ασφάλεια Έργου & Προστασία Περιβάλλοντος, Αξιοποίηση Εδαφών, Ειδική Δενδροκομία ή Ειδική Γεωργία, Βελτίωση Φυτών, Οργάνωση & Διαχείριση Γεωργικών Επιχειρήσεων, Γεωργικές Κατασκευές.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Ειδική Φυτοπροστασία, Δενδροκομία ή Ειδική Φυτοπροστασία Φ.Μ.Κ., Ειδική Δενδροκομία ή Ειδική Γεωργία , Ανθοκομία ή Σποροπαραγωγή, Γεωργικές Βιομηχανίες, Σεμινάριο.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα σε σχετικές υπηρεσίες και φορείς του Υπουργείου Γεωργίας, της Αγροτικής Τράπεζας,
σε γεωργικούς οργανισμούς και συνεταιρισμούς, σε εργοστάσια επεξεργασίας γεωργικών προϊόντων ως ποιοτικοί ελεγκτές,
σε σταθμούς γεωργικής έρευνας,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,