Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας
Ανήκει στη: Ανεξάρτητα Τμήματα
Πόλη: Κέρκυρα
Διεύθυνση:

Αποστολή του τμήματος είναι η καλλιέργεια και η προαγωγή της οπτικοακουστικής έκφρασης, μέσω της διδασκαλίας και της έρευνας των εφαρμογών της σύγχρονης οπτικοακουστικής τεχνολογίας στον ευρύτερο χώρο της Τέχνης και της μαζικής επικοινωνίας. Κύριο αντικείμενο απασχόλησης των πτυχιούχων είναι: α) η επιστημονική έρευνα των εφαρμογών της σύγχρονης τεχνολογίας στην παραγωγή και επεξεργασία ήχου και εικόνας, β) οι καλλιτεχνικές και επικοινωνιακές εφαρμογές των οπτικοακουστικών μέσων και γ) η διδασκαλία των νέων μορφών οπτικοακουστικής έκφρασης.

Κατευθύνσεις: 1. Θεωρία της σύγχρονης Τέχνης Εικόνας και Ήχου
2. Ψηφιακή Τεχνολογία εφαρμοσμένη στις Τέχνες Εικόνας και Ήχου
3. Καλλιτεχνική Δημιουργία

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι έχουν τη δυνατότητα να απασχοληθούν σε: i) χώρους οπτικοακουστικής επικοινωνίας και αναψυχής(ραδιόφωνο, τηλεόραση, εταιρείες παραγωγής ηχητικού και οπτικοακουστικού υλικού, εταιρείες σχεδιασμού και παραγωγής video-games, εταιρείες ανάπτυξης οπτικοακουστικών συστημάτων κ.λ.π.), ii) ελεύθερο επαγγελματικό χώρο καλλιτεχνικής έκφρασης μέσω του ήχου, της εικόνας και των συνδυασμών τους και iii)σχετικούς τομείς της γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: