Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 15784 Ιλίσια
Τηλέφωνο: 210 7277449-51

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Τα τμήματα έχουν σκοπό να προσφέρουν στους φοιτητές τους τις απαραίτητες γνώσεις της Γαλλικής γλώσσας, λογοτεχνίας, και του γαλλικού πολιτισμού, αλλά και να καλύψουν τις ανάγκες της εκπαίδευσης, της μετάφρασης της επικοινωνίας και της γλωσσολογικής έρευνας, σε εξειδικευμένο προσωπικό.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανάπτυξη Δεξιοτήτων στη Γαλλική Γλώσσα Ι, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: Γαλλική Επανάσταση, Γαλλική Λογοτεχνία του 19ου αιώνα: Το λογοτεχνικό Κίνημα του Ρομαντισμού, Εισαγωγή στη Θεωρητική Γλωσσολογία. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανάπτυξη Δεξιοτήτων στη Γαλλική Γλώσσα ΙΙ, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: 19ος αιώνας, Γαλλική Λογοτεχνία του 19ου αιώνα: Μελέτη των Λογοτεχνικών Ρευμάτων (1850-1900), Γαλλική Φωνολογία-Φωνητική. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανάπτυξη Δεξιοτήτων στη Γαλλική Γλώσσα ΙΙΙ, Αρχές Θεωρητικής Γλωσσολογίας Ι: Σύνταξη της Γαλλικής Γλώσσας, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: 18ος αιώνας, Γαλλική Λογοτεχνία του 18ου αιώνα: Από το Ιστορικό και Κριτικό Λεξικό του Βayle στο Φιλοσοφικό Διήγημα του Βολταίρου. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανάπτυξη Δεξιοτήτων στη Γαλλική Γλώσσα ΙV, Αρχές Θεωρητικής Γλωσσολογίας ΙΙ: Μορφολογία της Γαλλικής, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: Διαφωτισμός, Γαλλική Λογοτεχνία του 18ου αιώνα: Από την Εγκυκλοπαίδεια στην Προρομαντική Λογοτεχνία. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στις Τεχνικές της Μετάφρασης, Γλωσσολογία Ι: Πραγματολογία, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: Αναγέννηση, Γαλλική Λογοτεχνία του Μεσαίωνα και της Αναγέννησης, Παιδαγωγικά.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Η Μεταφραστική Πράξη, Γλωσσολογία ΙΙ: Κειμενογλωσσολογία, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: 17ος αιώνας, Γαλλική Λογοτεχνία του 17ου αιώνα. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Μετάφραση: Από τη θεωρία στην πράξη, Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία στη Διδακτική της Γαλλικής Γλώσσας Ι, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού: Σύγχρονος Γαλλικός Πολιτισμός, Γαλλική Λογοτεχνία του 20ου αιώνα: Ποίηση και Θέατρο. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογοτεχνική Μετάφραση, Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία στη Διδακτική της Γαλλικής Γλώσσας ΙΙ, Ιστορία του Γαλλικού Πολιτισμού του 20ου αιώνα: Τέχνη και Κοινωνία, Γαλλική Λογοτεχνία του 20ου αιώνα: Μυθιστόρημα. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 μάθημα.

Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Σημασιολογία, Ψυχογλωσσολογία, Ιστορία της Γαλλικής Γλώσσας, Διδασκαλία της Γλώσσας και Διαπολιτισμός, Κοινωνιογλωσσολογία, Εισαγωγή στην Ιστορική Έρευνα: Μελέτη πηγών, Ιστορία της Γαλλίας, Σύγχρονα Ιδεολογικά Ρεύματα: Επιλογή θεμάτων, Θέατρο και Κοινωνία, Χωροταξικές αλληλεπιδράσεις στην εξέλιξη του Γαλλικού Πολιτισμού, Σημειωτική, Σημειολογία του θεατρικού λόγου, Λογοτεχνία του Μεσαίωνα, Λογοτεχνία και Καλές Τέχνες, Αντιπαραβολική Ανάλυση-Μελέτη της Διαγλώσσας, Στερεοτυπία, Εισαγωγή στη Συγκριτική Λογοτεχνία, Λατινική Γλώσσα και Γραμματεία, Σύγχρονη Ελληνική Λογοτεχνία, Ιστορία της Νεότερης Ελλάδας, Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία, Ιστορία της Τέχνης Α΄, Ψυχολογία του Παιδιού και του Εφήβου, Παιδαγωγικά: Ειδική Αγωγή, Εισαγωγή στην Ευρωπαϊκή Φιλοσοφία.

Σημείωση: Από τα κατ' επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα του προγράμματος σπουδών, ο φοιτητής πρέπει να παρακολουθήσει και να εξεταστεί με επιτυχία σε επτά (7) μαθήματα. Στο Πρόγραμμα Σπουδών του τμήματος εντάσσεται και η πρακτική άσκηση φοιτητών.

Κατευθύνσεις: Α. Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Β. Γαλλικής Λογοτεχνίας
Γ. Γαλλικού Πολιτισμού.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε τράπεζες, οργανισμούς, σε ερευνητικά κέντρα και στους διεθνείς οργανισμούς,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες (Μεταφραστές),
σε επιχειρήσεις και γενικά σε θέσεις που χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις της Γαλλικής γλώσσας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: