Τμήμα Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών
Διεύθυνση: Κοίλα, 50100 Κοζάνη
Τηλέφωνο: 24610 40161-4 εσωτ. 222

Αναλογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του τμήματος είναι να προσφέρει την απαραίτητη επιστημονική και τεχνολογική γνώση στους σπουδαστές του ώστε να μπορέσουν να αντεπεξέλθουν σε κάθε είδους επιχείρηση του γνωστικού τους αντικειμένου.

Α. Γενικές Αρχές Οικονομικών Επιστημών
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Μακροοικονομίας, Αρχές Μικροοικονομίας, Ιστορία της Οικονομικής Σκέψης.
Β. Αρχές Μαθηματικών, Στατιστικής, Πληροφορικής
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά, Οικονομικά Μαθηματικά, Εισαγωγή στους Η/Υ, Εφαρμογές Πληροφορικής, Τεχνικές Προβλέψεων.
Γ. Χρηματοπιστωτικές Αγορές, Εφαρμογές στα Χρηματοοικονομικά, Χρηματοοικονομικά Προϊόντα
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στους Χρηματοπιστωτικούς Θεσμούς, Χρηματιστήριο Αξιών, Διεθνείς Χρηματοοικονομικές Αγορές, Χρηματοοικονομική Λογιστική, Χρηματοοικονομική Διοίκηση και Πολιτική, Μάρκετινγκ Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών, Οργάνωση και Διοίκηση Πωλήσεων Χρηματοοικονομικών Προϊόντων, Ποσοτικές Μέθοδοι στις Χρηματοοικονομικές Εφαρμογές, Εργαστήριο Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών, Σύγχρονα Χρηματοοικονομικά Προϊόντα .
Δ. Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οικονομική των Επιχειρήσεων, Αρχές Διοίκησης και Μάρκετινγκ, Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων, Συστήματα Πληροφορικών Διοίκησης, Επιχειρηματικά Σχέδια, Επιχείρηση και Περιβάλλον, Ανάλυση Επενδύσεων, Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων, Λογιστική Εταιριών, Οργανωσιακή Συμπεριφορά, Αποτίμηση Επιχειρήσεων.
Ε. Θέματα Εθνικής και Ευρωπαϊκής Οικονομίας
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ελληνική Οικονομία, Ευρωπαϊκή Ένωση.
Ζ. Θέματα Νομοθεσίας, Κανονισμών, Πολιτικής
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στο Δίκαιο, Εμπορικό Δίκαιο, Εργασιακές Σχέσεις, Δημόσιες Σχέσεις, Διαφήμιση.
Η. Προαιρετικά Μαθήματα σε Διάφορα Εξειδικευμένα Θέματα

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν :
Α. Στις Τράπεζες
· Χρηματοοικονομική ανάλυση εταιριών – πελατών.
· Ανάλυση, διερεύνηση αγοράς, προσφορά νέων χρηματοοικονομικών υπηρεσιών και προϊόντων.
· Διαχείριση διαθεσίμων κεφαλαίων.

Β. Στις εταιρίες προσφοράς χρηματοοικονομικών υπηρεσιών

Γ. Στις ασφαλιστικές εταιρίες
· Διαχείριση διαθεσίμων κεφαλαίων.

Δ. Στις εταιρίες όλων των τομέων, βιομηχανία, γεωργία, υπηρεσίες
· Χρηματοοικονομική παρακολούθηση και ανάλυση της εταιρίας.
· Ανάλυση κόστους και κερδών των προϊόντων της εταιρίας.
· Τρόποι εξεύρεσης κεφαλαίων για την εταιρία.
· Διαχείριση διαθεσίμων κεφαλαίων της εταιρίας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://xrimko.teikoz.gr/