Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων
Ανήκει στη: Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας
Πόλη: Ηγουμενίτσα
Διεύθυνση: Τ.Θ. 152, 46100 Ηγουμενίτσα

Ξενοδοχοϋπάλληλος, Οργανωτής συνεδρίων, εκθέσεων και εκδηλώσεων, Σερβιτόρος ποτών - Μπάρμαν, Τεχνικός ζαχαροπλαστικής τέχνης, Τεχνικός μαγειρικής τέχνης, Τουριστικός πράκτορας

Σκοπός του Τμήματος η ανάδειξη στελεχών τουριστικών επιχειρήσεων, ικανών να προγραμματίζουν, να οργανώνουν, να διευθύνουν και να ελέγχουν τις παραγωγικές δραστηριότητες τους ώστε να διευρύνεται ο κλάδος εργασιών της τουριστικής επιχείρησης και να εξυπηρετείται καλύτερα η πελατεία της.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στους Η/Υ, Εισαγωγή στην Επαγγελματική Μαγειρική, Εισαγωγή στον Τουρισμό, Τουριστική Γεωγραφία Ελλάδας, Αρχές Οικονομικής Ι, Οικονομικά Μαθηματικά, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Μπαρ - Ποτά - Οινολογία, Υπηρεσίες Ορόφων.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Εργασιακές Σχέσεις, Στατιστική Επιχειρήσεων, Μαζική Παραγωγή Φαγητών, Συντήρηση - Έλεγχος Ξενοδοχειακών Εγκαταστάσεων, Αγγλικά Ι.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά Ι, Γερμανικά Ι, Ιταλικά Ι, Ισπανικά Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Γενικής Λογιστικής, Τεχνική Εστιατορίου, Εμπορευματογνωσία - Προμήθειες, Υπηρεσία Υποδοχής, Αρχιτεκτονική - Εξοπλισμός Ξενοδοχείων, Τουριστική Οικονομία, Αγγλικά ΙΙ.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά ΙΙ, Γερμανικά ΙΙ, Ιταλικά ΙΙ, Ισπανικά ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Τιμολόγηση - Έλεγχος, Τήρηση Λογαριασμών Πελατών, Ταξιδιωτικοί Οδηγοί, Παγκόσμια Τουριστική Γεωγραφία, Αγγλικά ΙΙΙ.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά ΙΙΙ, Γερμανικά ΙΙΙ, Ιταλικά ΙΙΙ, Ισπανικά ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τουριστική Κοινωνιολογία, Επιχειρησιακή Επικοινωνία Τουριστικών Επιχειρήσεων, Δημόσιες Σχέσεις Τουριστικών Επιχειρήσεων, Προγραμματισμός – Εκτέλεση Ταξιδιού, Έρευνα Τουριστικής Αγοράς, Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ, Αγγλικά IV. Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά ΙV, Γερμανικά ΙV, Ιταλικά ΙV, Ισπανικά ΙV.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αεροπορικοί Ναύλοι - Έκδοση Εισιτηρίων, Σύνθεση Τουριστικού Πακέτου, Τουριστική Νομοθεσία, Διοίκηση Προσωπικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, Ξενοδοχειακές Εφαρμογές με Η/Υ, Ξενοδοχειακό Μάρκετινγκ, Τουριστική Ψυχολογία, Αγγλικά V.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά V, Γερμανικά V, Ιταλικά V, Ισπανικά V.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Σεμινάριο Τελειοφοίτων, Συστήματα Κρατήσεων με Η/Υ, Στοιχεία Κοστολόγησης, Τουριστική Πολιτική, Τουριστική Διαφήμιση, Οργάνωση Συνεδρίων -Εκδηλώσεων, Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων, Ψυχαγωγία - Άθληση Πελατών.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Προαπαιτούμενα Μαθήματα
1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Επαγγελματική Μαγειρική, Μπαρ - Ποτά - Οινολογία, Αρχές Οικονομικής Ι, Οικονομικά Μαθηματικά, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Εισαγωγή στους Η/Υ.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαζική Παραγωγή Φαγητών, Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Ξένη Γλώσσα Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τεχνική Εστιατορίου, Εμπορευματογνωσία, Τουριστική Οικονομία, Υπηρεσία Υποδοχής, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τιμολόγηση - Έλεγχος, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Τήρηση Λογαριασμών Πελατών, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ, Ξένη Γλώσσα IV.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξενοδοχειακό Μάρκετινγκ, Ξενοδοχειακές Εφαρμογές με Η/Υ, Ξένη Γλώσσα V .
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Στοιχεία Κοστολόγησης, Συστήματα Κρατήσεων με Η/Υ.

Σημείωση: Η παρακολούθηση του σεμιναρίου τελειοφοίτων είναι δυνατή μόνο εάν ο σπουδαστής βρίσκεται στο 7 εξάμηνο στο πτυχίο και εφ' όσον έχει παρακολουθήσει με επιτυχία τα εξής μαθήματα :

1. Εισαγωγή στον Τουρισμό (Α' ΕΞΑΜΗΝΟ)
2. Εισαγωγή στους Η/Υ (Α' ΕΞΑΜΗΝΟ)
3. Τουριστική Οικονομία (Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ)
4. Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ (Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ)
5. Έρευνα Τουριστικής Αγοράς (Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ).

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε υπηρεσίες του τουρισμού,
σε ξενοδοχειακές μονάδες (τμήματα υποδοχής, λογιστηρίου, επισιτισμού),
σε τουριστικά γραφεία, ψυχαγωγικά κέντρα, επιβατηγά πλοία, αεροσκάφη,
σε δική τους ανάλογη επιχείρηση,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://tour.ioa.teiep.gr/