Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα
Τηλέφωνο: 2410 684232, 684372
Φαξ: 0410613147

Ξενοδοχοϋπάλληλος, Οργανωτής συνεδρίων, εκθέσεων και εκδηλώσεων, Σερβιτόρος ποτών - Μπάρμαν, Τεχνικός ζαχαροπλαστικής τέχνης, Τεχνικός μαγειρικής τέχνης, Τουριστικός πράκτορας

Σκοπός του Τμήματος η ανάδειξη στελεχών τουριστικών επιχειρήσεων, ικανών να προγραμματίζουν, να οργανώνουν, να διευθύνουν και να ελέγχουν τις παραγωγικές δραστηριότητες τους ώστε να διευρύνεται ο κλάδος εργασιών της τουριστικής επιχείρησης και να εξυπηρετείται καλύτερα η πελατεία της.

Εξάμηνο 1ο
Αρχές Οικονομικής Ι, οικονομικά Μαθηματικά, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Εισαγωγή στους Η/Υ, Εισαγωγή στον τουρισμό, Εισαγωγή στην επαγγελματική μαγειρική, Τουριστική Γεωγραφία της Ελλάδας, Εργασιακές σχέσεις, Εμπορευματογνωσία-Προμήθειες

Εξάμηνο 2ο
Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Στοιχεία εργατικού δικαίου, Στοιχεία Εμπορικού δικαίου, Στατιστική Επιχειρήσεων, Μαζική παραγωγή φαγητών, Αρχές Λογιστικής Εταιριών, Αγγλικά Ι, Γαλλικά Ι (επιλογής υποχρεωτικό), Γερμανικά Ι (επιλογής υποχρεωτικό), Ιταλικά Ι (επιλογής υποχρεωτικό)

Εξάμηνο 3ο
Τουριστική Οικονομία, Τουριστική Κοινωνιολογία, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Τουριστική Νομοθεσία, Τεχνική Εστιατορίου, Υπηρεσία Ορόφων, Συντήρηση-Έλεγχος Ξεν. Εγκατ., Αγγλικά ΙΙ, Γαλλικά ΙΙ (επιλογής υποχρεωτικά), Γερμανικά ΙΙ (επιλογής υποχρεωτικά), Ιταλικά ΙΙ (επιλογής υποχρεωτικά)

Εξάμηνο 4ο
Διοίκηση Προσωπικού Τ.Ε., Τουριστική Ψυχολογία, Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ, Μπαρ-Ποτά Οινολογία, Στοιχεία Κοστολόγησης, Αρχιτεκτονική-Εξοπλισμός Ξεν., Αγγλικά ΙΙΙ, Γαλλικά ΙΙΙ (επιλογής υποχρεωτικά), Γερμανικά ΙΙΙ (επιλογής υποχρεωτικό), Ιταλικά ΙΙΙ (επιλογής υποχρεωτικό)

Εξάμηνο 5ο
Ξενοδοχειακό Μάρκετινγκ, Παγκόσμια Τουριστική Γεωγραφία, Τιμολόγηση – Έλεγχος, Τήρηση Λογ. Πελατ.-Υπηρ. Υποδ. Ι, Ψυχαγωγία-Άθληση Πελατών, Επιχειρησιακές Επικοινωνίες Τ.Ε., Ταξιδιωτικοί Οδηγοί, Αγγλικά IV, Γαλλικά (επιλογής υποχρεωτικό) IV, Γερμανικά IV (επιλογής υποχρεωτικό), Γερμανικά IV (επιλογής υποχρεωτικό), Ιταλικά IV (επιλογής υποχρεωτικό)

Εξάμηνο 6ο
Οργάνωση Συνεδρίων-Εκδηλώσεων, Τήρηση Λογ. Πελατ. – Υπηρ. Υποδ. ΙΙ, Συστήματα κρατήσεων με Η/Υ, Προγραμματισμός-Εκτέλεση ταξιδιού, Διοίκηση Τουρ. Επιχειρήσεων Ι, Έρευνα τουριστικής Αγοράς, Αγγλικά V (επιλογής υποχρεωτικό), Γαλλικά V (επιλογής υποχρεωτικό), Γερμανικά V(επιλογής υποχρεωτικό), Ιταλικά V (επιλογής υποχρεωτικό)

Εξάμηνο 7ο
Ξενοδοχειακές εφαρμογές με Η/Υ, Αεροπ. Ναύλοι-Έκδοση εισιτηρίων, Σύνθεση τουριστικού πακέτου, Τουριστική Πολιτική, Τουριστική Διαφήμιση, Δημόσιες σχέσεις τουρ. Επιχειρήσεων, διοίκηση Τουρ. Επιχειρήσεων ΙΙ, Σεμινάριο Τελειοφοίτων

Εξάμηνο 8ο
Πρακτική Άσκηση στο επάγγελμα, Πτυχιακή εργασία

Μαθήματα Ειδικότητας
Εισαγωγή στον Τουρισμό, Τουριστική Γεωγραφία της Ελλάδας, Εμπορευματογνωσία- Προμήθειες, Τουριστική Οικονομία, Τεχνική Εστιατορίου, Υπηρεσία Ορόφων, Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ, Μπαρ-Ποτά-Οινολογία, Στοιχεία Κοστολόγησης, Τιμολόγηση – Έλεγχος, Τήρηση λογαριασμών πελατών-Υπηρεσία Υποδοχής Ι, Επιχειρησιακές επικοινωνίες Τουριστικών Επιχειρήσεων, Τήρηση λογαριασμών πελατών-Υπηρεσία Υποδοχής ΙΙ, Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων Ι, Τουριστική Πολιτική, Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων ΙΙ

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε υπηρεσίες του τουρισμού,
σε ξενοδοχειακές μονάδες (τμήματα υποδοχής, λογιστηρίου, επισιτισμού),
σε τουριστικά γραφεία, ψυχαγωγικά κέντρα, επιβατηγά πλοία, αεροσκάφη,
σε δική τους ανάλογη επιχείρηση,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilar.gr