Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω
Τηλέφωνο: 0105385211
Φαξ: 0105314878

Ξενοδοχοϋπάλληλος, Οργανωτής συνεδρίων, εκθέσεων και εκδηλώσεων, Σερβιτόρος ποτών - Μπάρμαν, Τεχνικός ζαχαροπλαστικής τέχνης, Τεχνικός μαγειρικής τέχνης, Τουριστικός πράκτορας

Σκοπός του Τμήματος η ανάδειξη στελεχών τουριστικών επιχειρήσεων, ικανών να προγραμματίζουν, να οργανώνουν, να διευθύνουν και να ελέγχουν τις παραγωγικές δραστηριότητες τους ώστε να διευρύνεται ο κλάδος εργασιών της τουριστικής επιχείρησης και να εξυπηρετείται καλύτερα η πελατεία της.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Ι, Εισαγωγή στον Τουρισμό, Στατιστική Επιχειρήσεων, Οικονομικά Μαθηματικά, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Εισαγωγή στην Επαγγελματική Μαγειρική, Μπαρ - Ποτά - Οινολογία, Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Υπηρεσία Ορόφων, Τιμολόγηση - Έλεγχος, Μαζική Παραγωγή Φαγητών, Αγγλικά Ι.
Μαθήματα Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά Ι, Γερμανικά Ι, Ιταλικά Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Εισαγωγή στους Η/Υ, Τουριστική Οικονομία, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Τεχνική Εστιατορίου, Αγγλικά ΙΙ.
Μάθημα Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά ΙΙ, Γερμανικά ΙΙ, Ιταλικά ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ, Τουριστική Ψυχολογία, Διοίκηση Προσωπικού Τουριστικών Επιχειρήσεων, Εμπορευματογνωσία - Προμήθειες, Εργασιακές Σχέσεις, Υπηρεσία Υποδοχής, Αγγλικά ΙΙΙ.
Μάθημα Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά ΙΙΙ, Γερμανικά ΙΙΙ, Ιταλικά ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξενοδοχειακό Μάρκετινγκ, Έρευνα Τουριστικής Αγοράς, Τουριστική Νομοθεσία, Τουριστική Γεωγραφία Ελλάδας, Τήρηση Λογαριασμών Πελατών, Παγκόσμια Τουριστική Γεωγραφία, Αρχιτεκτονική - Εξοπλισμός Ξενοδοχείων, Αγγλικά IV. Μαθήματα Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά IV, Γερμανικά IV, Ιταλικά IV.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Επιχειρησιακές Επικοινωνίες Τουριστικών Επιχειρήσεων, Ξενοδοχειακές Εφαρμογές με Η/Υ, Τουριστική Κοινωνιολογία, Οργάνωση Συνεδρίων - Εκδηλώσεων, Ταξιδιωτικοί Οδηγοί, Προγραμματισμός - Εκτέλεση Ταξιδιού, Ψυχαγωγία -Άθληση Πελατών, Αγγλικά V.
Μαθήματα Επιλογής Επιλέγεται 1 Μάθημα Γαλλικά V, Γερμανικά V, Ιταλικά V.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Συντήρηση - Έλεγχος Ξενοδοχειακών Εγκαταστάσεων, Τουριστική Πολιτική, Τουριστική Διαφήμιση, Δημόσιες Σχέσεις Τουριστικών Επιχειρήσεων, Στοιχεία Κοστολόγησης, Συστήματα Κρατήσεων με Η/Υ, Σύνθεση Τουριστικού Πακέτου, Αεροπορικοί Ναύλοι - Έκδοση Εισιτηρίων, Σεμινάριο Τελειοφοίτων.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε υπηρεσίες του τουρισμού,
σε ξενοδοχειακές μονάδες (τμήματα υποδοχής, λογιστηρίου, επισιτισμού),
σε τουριστικά γραφεία, ψυχαγωγικά κέντρα, επιβατηγά πλοία, αεροσκάφη,
σε δική τους ανάλογη επιχείρηση,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/sdo/tourist_enterprises/index.html