Τμήμα Τουριστικών Επιχειρήσεων
Ανήκει στη: Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας
Πόλη: Άμφισσα
Διεύθυνση: Αθαν. Γκελεστάθη 13, 33100 ΄Αμφισσα

Ξενοδοχοϋπάλληλος, Οργανωτής συνεδρίων, εκθέσεων και εκδηλώσεων, Σερβιτόρος ποτών - Μπάρμαν, Τεχνικός ζαχαροπλαστικής τέχνης, Τεχνικός μαγειρικής τέχνης, Τουριστικός πράκτορας

Σκοπός του Τμήματος η ανάδειξη στελεχών τουριστικών επιχειρήσεων, ικανών να προγραμματίζουν, να οργανώνουν, να διευθύνουν και να ελέγχουν τις παραγωγικές δραστηριότητες τους ώστε να διευρύνεται ο κλάδος εργασιών της τουριστικής επιχείρησης και να εξυπηρετείται καλύτερα η πελατεία της.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Ι, Εισαγωγή στον Τουρισμό, Στατιστική Επιχειρήσεων, Οικονομικά Μαθηματικά, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Εισαγωγή στην Επαγγελματική Μαγειρική, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Μπαρ - Ποτά -Οινολογία, Υπηρεσία Ορόφων, Τιμολόγηση - Έλεγχος, Μαζική Παραγωγή Φαγητών, Αγγλικά Ι, Γερμανικά Ι, Γαλλικά Ι, Ιταλικά Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Εισαγωγή στους Η/Υ, Τουριστική Οικονομία, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Τεχνική Εστιατορίου, Αγγλικά ΙΙ, Γερμανικά ΙΙ, Γαλλικά ΙΙ, Ιταλικά ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Τουριστικού Μάρκετινγκ, Τουριστική Ψυχαγωγία, Διοίκηση Προσωπικού Τουριστικών Επιχειρήσεων, Εμπορευματογνωσία - Προμήθεια, Εργασιακές Σχέσεις, Υπηρεσία Υποδοχής, Αγγλικά ΙΙΙ, Γερμανικά ΙΙΙ, Γαλλικά ΙΙΙ, Ιταλικά ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξενοδοχειακό Μάρκετινγκ, Έρευνα Τουριστικής Αγοράς, Τουριστική Νομοθεσία, Τουριστική Γεωγραφία Ελλάδας, Τήρηση Λογαριασμών Πελατών, Παγκόσμια Τουριστική Γεωγραφία, Αρχιτεκτονική - Εξοπλισμός Ξενοδοχείου, Αγγλικά IV, Γερμανικά IV, Γαλλικά IV, Ιταλικά IV.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Επιχειρησιακές Επικοινωνίες Τουριστικών Επιχειρήσεων, Ξενοδοχειακές Εφαρμογές Η/Υ, Τουριστική Κοινωνιολογία, Οργάνωση Συνεδρίων -Εκδηλώσεων, Ταξιδιωτικοί Οδηγοί, Προγραμματισμός - Εκτέλεση Ταξιδιού, Ψυχαγωγία -Άθληση Πελατών, Αγγλικά V, Γερμανικά V, Γαλλικά V, Ιταλικά V.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Συντήρηση - Έλεγχος Ξενοδοχειακών Εγκαταστάσεων, Τουριστική Πολιτική, Τουριστική Διαφήμιση, Δημόσιες Σχέσεις Τουριστικών Επιχειρήσεων, Στοιχεία Κοστολόγησης, Συστήματα Κρατήσεων με Η/Υ, Σύνθεση Τουριστικού Πακέτου, Αεροπορικοί Ναύλοι - Εκδόσεις Εισιτηρίων, Σεμινάριο Τελειοφοίτων.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε υπηρεσίες του τουρισμού,
σε ξενοδοχειακές μονάδες (τμήματα υποδοχής, λογιστηρίου, επισιτισμού),
σε τουριστικά γραφεία, ψυχαγωγικά κέντρα, επιβατηγά πλοία, αεροσκάφη,
σε δική τους ανάλογη επιχείρηση,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilam.gr/ttea/amf.html