Τμήμα Σχολή Ανθυποπυραγών
Ανήκει στη: Ανεξάρτητη
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Μάτσα 10, 14510 Κ. Κηφισιά

Η Σχολή Ανθυποπυραγών είναι ισότιμη με τις Σχολές της τριτοβάθμιας Εκπαιδευτικής βαθμίδας.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΑΝΘΥΠΟΠΥΡΑΓΩΝ
Στη Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας εισάγονται για εκπαίδευση οι εξής κατηγορίες υποψηφίων:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄
- Ιδιώτες Πτυχιούχοι Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων των Σχολών ή Τμημάτων: Χημικών Μηχανικών - Πυρομηχανικών - Χημείας - Φυσικής - Μαθηματικών - Γεωλογίας - Μηχανολόγων - Μηχανικών - Ηλεκτρολόγων Μηχανικών - Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής - Εφαρμοσμένης Πληροφορικής - Δασολόγων Φυσικού Περιβάλλοντος - Πολιτικών Μηχανικών - Νομικής (Τμήμα Νομικό) - Οικονομικών Επιστημών - Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας, σύμφωνα με το Π.Δ. 203/95. Στον αριθμό των θέσεων που προκηρύσσονται μέχρι 10% καλύπτουν γυναίκες υποψήφιοι.
- Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν ηλικία μέχρι 30 ετών.
- Δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό αυτό έχουν και οι πυροσβεστικοί υπάλληλοι ηλικίας μέχρι 35 ετών εφ΄ όσον έχουν τα απαιτούμενα και για τους υποψηφίους Ιδιώτες Πτυχιούχους Α.Ε.Ι. προσόντα.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄
Υπάλληλοι του Πυροσβεστικού Σώματος (Πυρονόμοι - Αρχιπυροσβέστες - Πυροσβέστες), με το σύστημα εισαγωγής στα Α.Ε.Ι. διαγωνιζόμενοι στις Α΄ και Δ΄ δέσμες Ν. 2226/94 (έως το έτος 2001) και με το σύστημα του Ενιαίου Λυκείου (Ν 2525/1997)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ΄
Πυροσβέστες, Αρχιπυροσβέστες και Πυρονόμοι Πτυχιούχοι Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων καθ΄ υπέρβαση 20% των προκηρυσσομένων θέσεων, ύστερα από Κατατακτήριες εξετάσεις.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Δ΄
Στο Τμήμα "Μετεκπαίδευσης Πυρονόμων" μετεκπαιδεύονται Υπάλληλοι του Σώματος, με τον βαθμό του Πυρονόμου, και ονομάζονται Ανθυποπυραγοί.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι εξερχόμενοι της Σχολής Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας και ονομαζόμενοι Ανθυποπυραγοί Γενικών Υπηρεσιών εξελίσσονται μέχρι τον βαθμό του Αντιστράτηγου - Αρχηγού.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.fireservice.gr/fireacademy/schools.htm