Τμήμα Ναυτιλιακών Σπουδών
Διεύθυνση: Καραολή και Δημητρίου 80, 18534 Πειραιάς
Τηλέφωνο: 210 4142074

Μεσίτης Ναυτιλιακών Συμβάσεων

Σκοπός του τμήματος είναι η ανάδειξη επιστημόνων, με γνώσεις, σε θέματα λειτουργίας των ναυτιλιακών επιχειρήσεων. Επιπλέον το τμήμα παρέχει θεωρητικές γνώσεις για την κατανόηση του οικονομικού, κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντος των ναυτιλιακών επιχειρήσεων, καθώς και των επιχειρήσεων ναυτιλιακής υποδομής.
Tο Tμήμα Nαυτιλιακών Σπουδών παρέχει τις απαραίτητες γνώσεις σχετικά με τη λειτουργία των ναυτιλιακών επιχειρήσεων, καθώς και των επιχειρήσεων της ναυτιλιακής υποδομής. Tο πρόγραμμα σπουδών προσαρμόζεται ώστε να οδηγεί σε δύο εξειδικεύσεις, μία στη Nαυτιλιακή Oικονομική και Πολιτική και μία στη Διοίκηση Nαυτιλιακών Eπιχειρήσεων. Tο πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης μαθήματα Oικονομικής των Mεταφορών, Προστασίας Θαλασσίου Περιβάλλοντος, Λιμενικής Oικονομικής, Ποσοτικών Mεθόδων, καθώς και γενικά μαθήματα υποδομής όπως Oικονομικά, Στατιστική, Mαθηματικά, Πληροφορική κλπ.
Mε τον τρόπο αυτόν οι πτυχιούχοι του τμήματος αποκτούν πλήρη κατάρτιση ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν επιτυχώς στις απαιτήσεις του ναυτιλιακού τομέα. Tο Tμήμα Nαυτιλιακών Σπουδών έχει επιστημονικές συνεργασίες με αντίστοιχα Tμήματα Πανεπιστημίων των Eυρωπαϊκών Kοινοτήτων και των HΠA και συμμετέχει σε προγράμματα έρευνας τόσο σε εθνικό όσο και σε κοινοτικό επίπεδο.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οικονομική Ι, Μαθηματικά, Γενική Λογιστική, Ναυτιλιακή Τεχνολογία Ι, Διεθνής Ναυτιλιακή Οικονομική Ιστορία, Εισαγωγή στη Ναυτιλιακή Οικονομική, Αγγλικά
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οικονομική ΙΙ, Στατιστική, Ναυτιλιακή Λογιστική Ι, Κοινωνιολογία της Ναυτιλίας, Οργάνωση και Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων Ι, Πληροφορική, Αγγλικά
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ποσοτικές Μέθοδοι Ι, Διεθνές Θεσμικό Πλαίσιο της Ναυτιλίας Ι, Ναυτιλιακή Λογιστική ΙΙ, Οργάνωση και Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων ΙΙ, Οικονομική Λιμένων, Ναυτιλιακή Πληροφορική, Αγγλικά (Ορολογία)
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Διαχείριση Θαλάσσιων Πόρων, Ναυτιλιακή Τεχνολογία ΙΙ, Δίκαιο Θαλάσσης, Ελληνική Ναυτιλιακή Οικονομική Ιστορία, Οργάνωση και Διοίκηση Λιμένων, Ναυτιλιακή Ελεγκτική, Αγγλικά
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ναυτιλιακή Οικονομική και Πολιτική Ι, Ωκεανογραφία, Ναυτικό Δίκαιο, Οικονομική των Μεταφορών Ι, Αυτασφαλίσεις Ι, Διεθνή Οικονομικά, Αγγλικά
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ναυτιλιακή Οικονομική και Πολιτική ΙΙ, Θαλάσσιο Περιβάλλον, Ναυτιλιακή Χρηματοδότηση, Οικονομική των Μεταφορών ΙΙ, Ποσοτικές Μέθοδοι ΙΙ, Οικονομική και Πολιτική Λιμένων, Αγγλικά
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ναυλώσεις Ι, Αξιολόγηση Επενδύσεων στη Ναυτιλία, Διεθνές Θεσμικό Πλαίσιο της Ναυτιλίας ΙΙ, Αυτασφαλίσεις ΙΙ, Διοίκηση Παρακτίων και Θαλάσσιων Βιομηχανιών, Οργάνωση και Διοίκηση Λιμένων ΙΙ, Αγγλικά, Οικονομική της Ευρωπαϊκής Ένωσης και Ναυτιλία, Οργάνωση της Διακίνησης και Διανομής
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ναυλώσεις ΙΙ, Φυσικά Συστατικά και Ρύποι Θαλάσσιου Περιβάλλοντος, Λειτουργική Διαχείριση Των Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων, Ποιοτικός Έλεγχος στη Ναυτιλία, Διεθνής Ναυτιλιακή Πολιτική, Ειδικά Ναυτιλιακή Θέματα, Αγγλικά

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα:
ως στελέχη ναυτιλιακών εταιριών
σε θέσεις εργασίας σχετικές με το αντικείμενο των σπουδών τους
σε Τράπεζες, Οικονομικούς και Ερευνητικούς Φορείς,
ως καθηγητές στην Εκπαίδευση σε μαθήματα σχετικά με το αντικείμενο των σπουδών τους.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.unipi.gr/akad_tmhm/naut_spoud/naut_spoud_index.htmll