Τμήμα Λογιστικής
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη
Τηλέφωνο: 2310 791191-92

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

Το περιεχόμενο σπουδών του τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο μελέτης και εφαρμογής της Λογιστικής
Επιδιώκει επί πλέον την συστηματική και ολοκληρωμένη πληροφόρηση για τη λήψη ορθολογικών αποφάσεων και την έρευνα και προώθηση της Λογιστικής επιστήμης.

Εξάμηνο 1ο
Αρχές Οικονομικής Ι, Ιδιωτική Οικονομική, Γενικά Μαθηματικά, Γενική Λογιστική Ι, Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Εισαγωγή στους Η/Υ, Επεξεργασία Κειμένου Ι, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Επιχειρησιακή Έρευνα (Κατ' επιλογή)

Εξάμηνο 2ο
Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Γενική Λογιστική ΙΙ, Επεξεργασία Κειμένου ΙΙ, Οικονομικά Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Στατιστική Επιχειρήσεων, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Αγγλικά Ι, Ελλην. Γεν Λογιστικό Σχέδιο (Κατ' επιλογή)

Εξάμηνο 3ο
Γενικές Αρχές Marketing, Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Λογιστική Εταιρειών, Μηχανογραφημένη Λογιστική Ι, Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Χρήμα-Πίστη-Τράπεζες, Αγγλικά ΙΙ, Δημόσια Οικονομική (Κατ' επιλογή), Γαλλικά Ι (Κατ' επιλογή), Γερμανικά Ι (Κατ' επιλογή), Ιταλικά Ι (Κατ' επιλογή)

Εξάμηνο 4ο
Διεθνές Εμπόριο, Λογιστική Κόστους Ι, Οικονομοτεχνικές Μελέτες, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Αγγλικά ΙΙΙ, Στοιχ. Δικ. Ευρωπαικής Ενώσης, Γαλλικά ΙΙ (Κατ' επιλογή), Γερμανικά ΙΙ (Κατ' επιλογή), Ιταλικά ΙΙ (Κατ' επιλογή)

Εξάμηνο 5ο
Ανάλυση Ισολογισμών, Διεθνείς Οικονομικοί Οργανισμοί, Λογιστικές Εφαρμογές Ι, Λογιστική Κόστους ΙΙ, Φορολογική Λογιστική Ι, Εμπορικά Αγγλικά-Ορολογία, Εργ/ριο Τραπεζικής Λογιστικής (Κατ' επιλογή), Γαλλικά ΙΙΙ (Κατ' επιλογή), Γερμανικά ΙΙΙ (Κατ' επιλογή), Ιταλικά ΙΙΙ (Κατ' επιλογή)

Εξάμηνο 6ο
Ελεγκτική Λογιστικής, Λογιστικές Εφαρμογές ΙΙ, Μηχανογραφημένη Λογιστική ΙΙ, Ναυτιλιακή Λογιστική, Ξενοδοχειακή Λογιστική, Τραπεζική Λογιστική, Φορολογική Λογιστικής ΙΙ, Χρηματοοικονομική Ανάλυση με Η/Υ (Κατ' επιλογή), Γαλλικά ΙV (Κατ' επιλογή), Γερμανικά ΙV (Κατ' επιλογή), Ιταλικά ΙV (Κατ' επιλογή)

Εξάμηνο 7ο
Εποπτεία Προσωπικού, Εργασιακές Σχέσεις, Οργάνωση Λογιστηρίου, Σεμινάριο Τελειοφοίτων, Στοιχ. Επιχειρησιακών Επικοινωνιών

Εξάμηνο 8ο
Περιλαμβάνει την πρακτική άσκηση σε συναφείς με το επάγγελμα εργασιακούς χώρους και την εκπόνηση πτυχιακής εργασίας.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι του τμήματος ασχολούνται με την:
· Εποπτεία , τήρηση και ενημέρωση Λογιστικών βιβλίων σύμφωνα με την κείμενη
φορολογική νομοθεσία και το Ε.Γ.Λ.Σ. και τα κλαδικά του.
· Σύνταξη και έλεγχο οικονομικών καταστάσεων.
· Σύνταξη και έλεγχο των πάσης φύσεως φορολογικών δηλώσεων.
· Εφαρμογή διαδικασιών εσωτερικού και εξωτερικού ελέγχου.
· Εφαρμογή αρχών και μεθόδων Κοστολόγησης και σύνταξης προϋπολογισμών.
· Αξιολόγηση επενδύσεων.
· Σύνταξη χρηματοοικονομικών αναλύσεων και εκτιμήσεων.
· Παροχή χρηματοοικονομικών συμβουλών και εκπόνηση χρηματοοικονομικών μελετών.
· Στελέχωση κάθε βαθμίδας εκπαίδευσης στα αντίστοιχα γνωστικά αντικείμενα.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.acc.teithe.gr/ http://www.teithe.gr/cgi-bin/stlogistikis.cgi