Τμήμα Λογιστικής
Πόλη: Μεσολόγγι
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 30200 Μεσολόγγι
Τηλέφωνο: 26310 58244, 58245

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

Εργαστήρια τμήματος: Μηχανών Λογιστηρίου, Λογιστικών Εφαρμογών, Η/Υ, Εφαρμοσμένης Λογιστικής, Μηχανογραφημένης Λογιστικής

Εξάμηνο 1ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., Αρχές οργάνωσης & διοίκησης επιχειρήσεων, Γενική λογιστική Ι, Γενικά μαθηματικά, Εισαγωγή στο αστικό δίκαιο, Προγραμματισμός H/Y Ι, Εργασιακές σχέσεις, Μηχανές λογιστηρίου, Ελληνική δακτυλογραφία, Εισαγωγή στους H/Y (προαιρετικό), Μεθοδολογία ερευνάς & χρήση βιβλιοθηκών (προαιρετικό)

Εξάμηνο 2ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., Αρχές οικονομικής Ι, Στατιστική επιχειρήσεων, Γενική λογιστική II, Στοιχεία εμπορικού δικαίου, Προγραμματισμός H/Y II, Αγγλική δακτυλογραφία, Αγγλικά Ι, Περιφερειακή ανάπτυξη (προαιρετικό), Οικονομική μικρομεσαίων επιχειρήσεων (προαιρετικό)

Εξάμηνο 3ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., Στοιχεία επιχειρησιακών επικ/ων, Εποπτεία προσωπικού, Αρχές οικονομικής II, Προγραμματισμός H/Y III, Οικονομικά μαθηματικά, λογιστική εταιρειών, Οργάνωση λογιστηρίου, Αγγλικά II, Γενικό λογιστικό σχέδιο (προαιρετικό), Πληθωριστική λογιστική (προαιρετικό)

Εξάμηνο 4ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., Λογιστική κόστους Ι, Προγραμματισμός δράσης επιχείρησης, Χρήμα - πίστη - τράπεζα, Φορολογική λογιστική Ι, Στοιχεία εργατικού δικαίου, Αγγλικά III, Πληροφορική λογιστική (προαιρετικό), Ειδικά θέματα E.O.K (προαιρετικό), Φορολογία Α.Ε. (προαιρετικό)

Εξάμηνο 5ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., λογιστική κόστους II, Χρηματοδότηση επιχειρήσεων, Ναυτιλιακή λογιστική, Ιδιωτική Οικονομική, Λογιστικές εφαρμογές Ι, Αγγλικά ΙV - ορολογία, Διοίκηση αποθεμάτων (προαιρετικό), Φ.Π.Α (προαιρετικό), Δίκαιο & πολιτική προστασίας περιβάλλοντος στην Ε.Ε (προαιρετικό)

Εξάμηνο 6ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., Φορολογική λογιστική II, Εργαστήριο λογιστικών μηχανών, Γενικές Αρχές μάρκετινγκ, Ξενοδοχειακή λογιστική, Ανάλυση ισολογισμού, Λογιστικές εφαρμογές IΙ, Φορολογική ελεγκτική (προαιρετικό), Πρότυπο κόστος (προαιρετικό)

Εξάμηνο 7ο
Μαθήματα θεωρ. Εργ. Συν., Διεθνές εμπόριο, Σεμινάριο τελειοφοίτων, Διεθνείς οικονομικοί οργανισμοί, Ελεγκτική, Οικονομοτεχνικές μελέτες, Τραπεζική λογιστική, Επαγγελματική δεοντολογία (προαιρετικό), Προγρ/σμος αποφάσεων (προαιρετικό), Χρηματιστήριο (προαιρετικό)

Πίνακας προαπαιτούμενων - εξαρτώμενων μαθημάτων
Προαπαιτούμενα εξαρτώμενα
Γενική λογιστική Ι, Γενική λογιστική ΙΙ
Γενική λογιστική ΙΙ, Λογιστική εταιριών
Λογιστική κόστους Ι, Λογιστική κόστους ΙΙ
Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ
Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Προγραμματισμός Η.Υ ΙΙΙ
Ξένη γλώσσα Ι, Ξένη γλώσσα ΙΙ
Ξένη γλώσσα ΙΙ, Ξένη γλώσσα ΙΙΙ

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα σε υπηρεσίες υπουργείων, σε οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης, σε τράπεζες και επιχειρήσεις,
στον ιδιωτικό τομέα σε επιχειρήσεις και βιομηχανίες,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://phaethon.teimes.gr/logistiki/