Τμήμα Λογιστικής
Πόλη: Πρέβεζα
Διεύθυνση: Λεωφ. Ιωαννίνων 210, 48100 Πρέβεζα
Τηλέφωνο: 26820 89200-19, 25531

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Ι, Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης, Γενική Λογιστική Ι, Γενικά Μαθηματικά, Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Μηχανές Λογιστηρίου.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Γενική Λογιστική ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Οικονομικά Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Εργασιακές Σχέσεις, Ξένη Γλώσσα Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Εταιριών, Ιδιωτική Οικονομική, Χρήμα – Πίστη – Τράπεζες, Στατιστική Επιχειρήσεων, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Ελληνική Δακτυλογραφία, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Φορολογική Λογιστική, Λογιστική Κόστους Ι, Μάρκετινγκ, Εργατικό Δίκαιο, Λογιστικές Εφαρμογές Ι, Αγγλική Δακτυλογραφία, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Κόστους ΙΙ, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Διεθνές Εμπόριο, Στοιχεία Επιχειρησιακών Επικοινωνιών, Οργάνωση Λογιστηρίου, Εμπορικά Αγγλικά – Ορολογία.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Φορολογική Λογιστική ΙΙ, Ανάλυση Ισολογισμών, Οικονομοτεχνικές Μελέτες, Λογιστικές Εφαρμογές ΙΙ, Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Εποπτεία Προσωπικού.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ελεγκτική, Ναυτιλιακή Λογιστική, Ξενοδοχειακή Λογιστική, Τραπεζική Λογιστική, Σεμινάριο Τελειοφοίτων, Διεθνείς Οικονομικοί Οργανισμοί, Εργαστήριο Λογιστικών Μηχανών.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Προαιρετικά Μαθήματα
Εισαγωγή στους Η/Υ, Μεθοδολογία Έρευνας & Χρήση Βιβλιοθηκών, Περιφερειακή Ανάπτυξη, Οικονομική Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων, Δίκαιο Αξιόγραφων, Γενικό Λογιστικό Σχέδιο, Φορολογία Α.Ε., Πληθωριστική Λογιστική, Ενοποιημένοι Ισολογισμοί, Φ.Π.Α., Φορολογική Ελεγκτική, Φορολογικά Πακέτα, Επαγγελματική Δεοντολογία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα σε υπηρεσίες υπουργείων, σε οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης, σε τράπεζες και επιχειρήσεις,
στον ιδιωτικό τομέα σε επιχειρήσεις και βιομηχανίες,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://preveza.teiep.gr/