Τμήμα Λογιστικής
Διεύθυνση: Μεγ. Αλεξάνδρου 1, Κουκούλι, 26334 Πάτρα
Τηλέφωνο: 2610 369218, 369221, 369190, 369220
Φαξ:

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

Εξάμηνο 1ο
Εισαγωγή στη Μικροοικονομική, Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων (Management), Γενική Λογιστική Ι, Κ.Β.Σ -Οργάνωση Λογιστηρίου, Γενικά Μαθηματικά, Αρχές Αστικού Δικαίου

Εξάμηνο 2ο
Εισαγωγή στη Μακροοικονομική 3, Οικονομικά Μαθηματικά, Γενική Λογιστική ΙΙ, Ελληνικό Γενικό Λογιστικό Σχέδιο, Αυτοματισμός Γραφείου, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου

Εξάμηνο 3ο
Λογιστική Εταιρειών, Αρχές Εργατικού Δικαίου, Μηχανογραφημένη Λογιστική Α & Β κατηγορίας βιβλίων, Στατιστική Επιχειρήσεων, Εισαγωγή στις Βάσεις Δεδομένων, Οικονομική Επιχειρήσεων

Εξάμηνο 4ο
Αρχές Marketing, Λογιστικά Πληροφοριακά Συστήματα-Σύγχρονες Υπηρεσίες, Νομισματική Θεωρία & Πολιτική, Φορολογική Εμμέσων Φόρων, Διεθνές Εμπόριο ή Διοίκηση & Ανάπτυξη Ανθρωπίνων Πόρων ή Οικονομοτεχνικές Μελέτες

Εξάμηνο 5ο
Βιομηχανικός Λογισμός-Κοστολόγηση, Χρηματοοικονομική Διοίκηση & Πολιτική, Μηχανογραφημένη Λογιστική Ι, Λογιστικές Εφαρμογές Ι, Μετατροπές- Συγχωνέψεις- Ενοποιημένοι Ισολογισμοί, Φορολογική Αμέσων Φόρων

Εξάμηνο 6ο
Λογιστικές Εφαρμογές ΙΙ, Ανάλυση Οικονομικών Καταστάσεων, Μηχανογραφημένη Λογιστική ΙΙ, Αναλυτική Λογιστική, Εφοδιαστική Διαχείριση (Logistics) ή Επιχειρησιακή Έρευνα & Προγραμματισμός, Κλαδική Λογιστική

Εξάμηνο 7ο
Εσωτερικός & Εξωτερικός Έλεγχος (Auditing), Σεμινάριο Τελειοφοίτων, Μηχανογραφημένη Λογιστική Διαχείριση Αποθήκης, Ορολογία Ξένης Γλώσσας, Διοικητική Λογιστική-Πρότυπο Κόστος

Εξάμηνο 8ο
Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι του τμήματος Λογιστικής απασχολούνται σε θέματα λογιστηρίου στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Ειδικότερα απασχολούνται σε χώρους που έχουν σχέση με θέματα όπως
Ι) Τήρηση και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων για τα οποία απαιτούνται επιστημονικές αναλύσεις των οικονομικών πράξεων.
ΙΙ) Τήρηση λογιστικών βιβλίων στα οποία καταχωρούνται περιοδικά τα περιουσιακά στοιχεία των οικονομικών μονάδων .
ΙΙΙ) Σύνταξη καταστάσεων ή άλλων εγγράφων, τα οποία περιέχουν ανάλυση και λογιστική διατύπωση οικονομικών πράξεων συνδεδεμένων με τα λογιστικά βιβλία, χειρογράφων ή μηχανογραφημένων.
ΙV) Τήρηση και έκδοση στοιχείων που χρησιμεύουν στο λογιστήριο σαν στοιχεία πρώτης εγγραφής όπως π.χ τιμολόγια.
V) Ενημέρωση καρτελών.
VI) Καταγραφή περιουσιακών στοιχείων .
VII) Τήρηση βιβλίων και στοιχείων κοστολογίου και αποθήκης.
VIII) Μισθοδοσία .
IX) Τήρηση διαφόρων βιβλίων και στοιχείων που προβλέπονται απο τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας .
X) Κατεύθυνση και παρακολούθηση της εφαρμογής του όλου λογιστικού συστήματος των οικονομικών μονάδων.
ΧΙ) Κατεύθυνση και παρακολούθηση των εργασιών σε συναφή με το λογιστήριο τμήματα.
Οι πτυχιούχοι του τμήματος Λογιστικής μετά την παρέλευση ορισμένου χρόνου προϋπηρεσίας μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις του κατά νόμου υπεύθυνου λογιστή, να ιδρύουν και να λειτουργούν λογιστικά γραφεία στα οποία παρακολουθούν και ενημερώνουν βιβλία Α', Β' και Γ' κατηγορίας του Κώδικα Φορολογικών Στοιχείων.
Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να καταρτήσουν και να ελέγχουν τις υποβαλλόμενες, από τους υπόχρεους τήρησης Α', Β' και Γ' κατηγορίας βιβλίων , φορολογικές δηλώσεις ως λογιστές-φοροτεχνικοί προς τις αρμόδιες Οικονομικές Υπηρεσίες όπως Δήλωση Φόρου Εισοδήματος, Φόρου Προστιθέμενης Αξίας κ.λ.π. Τέλος οι πτυχιούχοι Λογιστές του τμήματος έχουν τη δυνατότητα διορισμού στην εκπαίδευση σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://telemachos.teipat.gr/