Τμήμα Λογιστικής
Ανήκει στη: Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας
Πόλη: Χαλκίδα
Διεύθυνση: 34400 Ψαχνά

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

Εξάμηνο 1ο
Αρχές Οικονομικής Ι, Γενικά Μαθηματικά, Γενική Λογιστική Ι, Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχ/σεων, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ελληνική Δακτυλογραφία σε Η/Υ (Προαιρετικό)

Εξάμηνο 2ο
Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Οικονομικά Μαθηματικά, Γενική Λογιστική ΙΙ, Ξένη Γλώσσα Ι, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Αγγλική Δακτυλογραφία σε Η/Υ, Γενικό Λογιστικό Σχέδιο (προαιρετικό)

Εξάμηνο 3ο
Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Ιδιωτική Οικονομική, Λογιστική Εταιρειών, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Μηχανές Λογιστηρίου σε Η/Υ, Στατιστική Επιχειρήσεων, Οργάνωση Λογιστηρίου, Φ.Π.Α. (προαιρετικό)

Εξάμηνο 4ο
Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Λογιστική Κόστους Ι, Οικονομικές Μελέτες, Αγγλικά ΙΙΙ ή Γαλλικά ΙΙΙ, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Διεθνές Εμπόριο, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Γενικό Λογιστικό Σχέδιο (προαιρετικό)

Εξάμηνο 5ο
Προγραμματισμός Δράσης Επιχ/σεων, Λογιστική Κόστους ΙΙ, Γενικές Αρχές Marketing, Ξένη Γλώσσα - Ορολογία, Ανάλυση Ισολογισμών, Στρατηγικός Προγραμματισμός (προεραιτικό)

Εξάμηνο 6ο
Εργαστήριο Λογιστικών μηχανών, Στοιχεία Επιχ/κών Επικοινωνιών, Φορολογική Λογιστική Ι, Λογιστικές Εφαρμογές Ι, Ξενοδοχειακή Λογιστική, Τραπεζική Λογιστική, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Οικονομική Ανάπτυξη (προεραιτικό)

Εξάμηνο 7ο
Οικονομοτεχνικές Μελέτες, Διεθνείς Οικονομικοί Οργανισμοί, Ελεγκτική, Φορολογική Λογιστική ΙΙ, Ναυτιλιακή Λογιστική, Λογιστικές Εφαρμογές ΙΙ, Σεμινάρια Τελειοφοίτων (Προαιρετικό)

Εξάμηνο 8ο
Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι του τμήματος Λογιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων έχουν τα ακόλουθα επαγγελματικά δικαιώματα:
α. Απασχολούνται σε θέματα λογιστηρίου στον Ιδιωτικό τομέα.
β. Ειδικότερα, μπορούν να απασχοληθούν, είτε σε λογιστήρια, είτε σε τμήματα ή χώρους που έχουν οργανική σχέση με το λογιστήριο σε θέματα:
- Τήρηση και ενημέρωση λογιστικών βιβλίων για τα οποία απαιτούνται επιστημονικές αναλύσεις των οικονομικών πράξεων, όπως βιβλίο ταμείου, βιβλίο διαφόρων πράξεων, βιβλίο αγορών, βιβλίο πωλήσεων, βιβλίο παραγωγής και κοστολογίου κλπ.
- Τήρηση λογιστικών βιβλίων στα οποία καταχωρούνται περιοδικά τα περιουσιακά στοιχεία των οικονομικών μονάδων καθώς και συναφείς λογιστικές καταστάσεις όπως βιβλίο απογραφών και ισολογισμών κλπ.
- Σύνταξη καταστάσεων ή άλλων εγγράφων που περιέχουν ανάλυση και λογιστική διατύπωση οικονομικών πράξεων. συνδεομένων με τα λογιστικά βιβλία χειρογράφων ή μηχανογραφημένων.
- Τήρηση και έκδοση στοιχείων που χρησιμεύουν στο λογιστήριο σαν στοιχεία πρώτης εγγραφής όπως τιμολογίων, διπλοτύπων εισπράξεων κλπ.
- Ενημέρωση καρτελών.
- Καταγραφή περιουσιακών στοιχείων κοστολογίου, βιβλίων και στοιχείων αποθήκης.
- Μισθοδοσία.
- Τήρηση διαφόρων στοιχείων και βιβλίων που προβλέπονται από τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
- Κατεύθυνση και παρακολούθηση της εφαρμογής του όλου λογιστικού συστήματος των οικονομικών μονάδων.
- Κατεύθυνση και παρακολούθηση των εργασιών σε συναφή με το λογιστήριο τμήματα όπως, κοστολόγησης, αγορών, προμηθειών κλπ.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teihal.gr/acc/