Τμήμα Λογιστικής
Πόλη: Λάρισα
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα
Τηλέφωνο: 2410 684.397 613147 εσωτ. 231

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Ι, Αρχές & Οργάνωση Διοίκησης Επιχειρήσεων, Γενική Λογιστική Ι, Γενικά Μαθηματικά, Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Εργασιακές Σχέσεις, Ελληνική Δακτυλογραφία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Στατιστική Επιχειρήσεων, Γενική Λογιστική ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Οικονομικά Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Αγγλική Δακτυλογραφία, Μηχανές Λογιστηρίου, Ξένη Γλώσσα Ι - Αγγλικά.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Εταιρειών, Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Χρήμα - Πίστη - Τράπεζες, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Ιδιωτική Οικονομική, Γενικές Αρχές Μάρκετινγκ, Οργάνωση Λογιστηρίου, Ξένη Γλώσσα ΙΙ - Αγγλικά.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Κόστους Ι, Οικονομοτεχνικές Μελέτες, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Στοιχεία Επιχειρησιακών Επικοινωνιών, Διεθνές Εμπόριο, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ - Αγγλικά.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Κόστους ΙΙ, Φορολογική Λογιστική Ι, Ανάλυση Ισολογισμού, Διεθνείς Οικονομικοί Οργανισμοί, Εποπτεία Προσωπικού, Λογιστικές Εφαρμογές Ι, Ξένη Γλώσσα IV - Αγγλικά.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ελεγκτική Ι, Φορολογική Λογιστική ΙΙ, Εργαστήριο Λογιστικών Μηχανών, Ναυτιλιακή Λογιστική, Λογιστικές Εφαρμογές ΙΙ, Σεμινάριο Τελειόφοιτων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Προαιρετικά Μαθήματα
Οικονομικά Συστήματα, Οικολογία και Οικονομία, Μεθοδολογία Συλλογής Πληροφοριών για Έρευνα, Κόσμος - Γνώση και Γλώσσα, Μεθοδολογία Επιστημονικής Εργασίας, Χρηματιστήριο Αξιών, Αρχές Βιβλιοθηκονομίας και Οργάνωση Βιβλιοθήκης, Δημογραφία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα σε υπηρεσίες υπουργείων, σε οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης, σε τράπεζες και επιχειρήσεις,
στον ιδιωτικό τομέα σε επιχειρήσεις και βιομηχανίες,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.sdo.teilar.gr/log/logindex.asp