Τμήμα Λογιστικής
Ανήκει στη: Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας
Πόλη: Πειραιάς
Διεύθυνση: Πέτρου Ράλλη και Θηβών 250, 12244 Αιγάλεω

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Λογιστής, Υπάλληλος τράπεζας, Χρηματοοικονομικός σύμβουλος

Σκοπός του Τμήματος είναι η κατάρτιση των σπουδαστών τους ώστε να είναι ικανοί να ελέγχουν, με τη βοήθεια των σύγχρονων λογιστικών μηχανών και μηχανογραφικών συστημάτων όλο το φάσμα των εμπορικών και οικονομικών πράξεων μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής Ι, Αρχές Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων, Γενική Λογιστική Ι, Γενικά Μαθηματικά, Εισαγωγή στο Αστικό Δίκαιο, Προγραμματισμός Η/Υ, Ελληνική Δακτυλογραφία.
Προαιρετικά Μαθήματα Επιχείρηση και Κοινωνία, Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση, Λειτουργικά Συστήματα WINDOWS.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχές Οικονομικής ΙΙ, Γενική Λογιστική ΙΙ, Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Οικονομικά Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ξένη Γλώσσα Ι, Εργασιακές Σχέσεις.
Προαιρετικά Μαθήματα Δημόσιο Λογιστικό - Λογιστικό Σχέδιο Ν.Π.Δ.Δ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Εταιρειών, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Ιδιωτική Οικονομική, Οργάνωση Λογιστηρίου, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Μηχανές Λογιστηρίου, Στατιστική Επιχειρήσεων.
Προαιρετικά Μαθήματα Ελληνικό Γενικό Λογιστικό Σχέδιο, Αστικοί και Γεωργικοί Συνεταιρισμοί, Ενοποιημένοι Ισολογισμοί.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Κόστους Ι, Διεθνές Εμπόριο, Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ, Αγγλική Δακτυλογραφία, Χρήμα - Πίστη - Τράπεζες, Εποπτεία Προσωπικού.
Προαιρετικά Μαθήματα Δημογραφία, Χρηματιστήριο Αξιών.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Λογιστική Κόστους ΙΙ, Ανάλυση Ισολογισμού, Εμπορική Ξένη Γλώσσα, Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Λογιστικές Εφαρμογές Ι.
Προαιρετικά Μαθήματα Λογιστική της Εργατικής Νομοθεσίας, Λογιστική του Φ.Π.Α., Τεχνικές Διενέργειες Ερευνών.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εργαστήριο Λογιστικών Μηχανημάτων, Ναυτιλιακή Λογιστική, Ξενοδοχειακή Λογιστική, Οικονομοτεχνικές Μελέτες, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Φορολογική Λογιστική Ι, Λογιστικές Εφαρμογές ΙΙ.
Προαιρετικά Μαθήματα Μηχανογραφημένη Λογιστική σε Βιομηχανικές Επιχειρήσεις.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Στοιχεία Επιχειρησιακών Επικοινωνιών, Διεθνείς Οικονομικοί Οργανισμοί, Ελεγκτική, Φορολογική Λογιστική ΙΙ, Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Τραπεζική Λογιστική, Γενικές Αρχές Μάρκετινγκ, Σεμινάριο Τελειοφοίτων.
Προαιρετικά Μαθήματα Διοίκηση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα σε υπηρεσίες υπουργείων, σε οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης, σε τράπεζες και επιχειρήσεις,
στον ιδιωτικό τομέα σε επιχειρήσεις και βιομηχανίες,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://acc.teipir.gr/