Τμήμα Εφαρμογών Ξένων Γλωσσών στη Διοίκηση και στο Εμπόριο
Ανήκει στη: Σχολή Διοίκησης και Οικονομίας
Πόλη: Ηγουμενίτσα
Διεύθυνση: Τ.Θ. 152, 46100 Ηγουμενίτσα

Σκοπός του τμήματος είναι η εκπαίδευση γλωσσομαθών για την υποστήριξη των δραστηριοτήτων μιας ελληνικής επιχείρησης.

Στη διάρκεια των σπουδών περιλαμβάνεται η εκμάθηση 3 ξένων γλωσσών, μαθημάτων οικονομίας, εμπορικού και διεθνούς δικαίου, τουρισμού, επικοινωνιακής πολιτικής, χρήσης και προγραμματισμού Η/Υ.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Εισαγωγή στην Οικονομία -Συστήματα - Δομές - Οικονομική Ανάλυση, Οικονομική Γεωγραφία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Οικονομία των Βιομηχανιών και Επιχειρήσεων.
Μαθήματα Επιλογής Α. Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ Β. Θεωρία και Διοίκηση Οργανισμών Γ. Ένα Μάθημα Επιλογής.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Λογιστική, Ιδιωτικό - Δημόσιο Δίκαιο.
Μαθήματα Επιλογής Α. Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ Β. Οικονομική Πολιτική Γ. Ένα Μάθημα Επιλογής.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Ευρωπαϊκοί Θεσμοί - Ευρωπαϊκή Οικονομία, Εμπορικό Δίκαιο.
Μαθήματα Επιλογής Α. Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ Β. Δίκαιο της Θάλασσας Γ. Ένα Μάθημα Επιλογής.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Εξειδικευμένη Μετάφραση Ι, Εξειδικευμένη Μετάφραση ΙΙ, Διεθνής Οικονομία, Διεθνές Μάρκετινγκ.
Μαθήματα Επιλογής Α. Ξένη Γλώσσα Β. Κοινωνικοπολιτικοί Σχηματισμοί της Ευρώπης Γ. Ένα Μάθημα Επιλογής.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα Ι, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Εξειδικευμένη Μετάφραση Ι, Εξειδικευμένη Μετάφραση ΙΙ, Διεθνές Εμπόριο, Οικονομία της Ανάπτυξης.
Μαθήματα Επιλογής Α. Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ Β. Μείζονα Ευρωπαϊκά - Πολιτικά Θέματα Γ. Ένα Μάθημα Επιλογής.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εξειδικευμένη Μετάφραση Ι, Εξειδικευμένη Μετάφραση ΙΙ, Διεθνές Μάρκετινγκ, Διεθνές Φορολογικό Σύστημα, Τουρισμός - Τουριστικές Επιχειρήσεις, Χρηματοοικονομικά Εξαγωγών, Δύο Δίωρα Μαθήματα Επιλογής.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Μαθήματα Επιλογής
Α. Μαθήματα που ήδη προσφέρονται σε άλλα τμήματα του Τ.Ε.Ι. & είναι συναφή με το αντικείμενο.
Β. Γλώσσες που προσφέρονται σε επίπεδο αρχαρίων, ως τρίτες ξένες γλώσσες των σπουδαστών.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά μπορούν να απασχοληθούν :
στον τομέα των εξαγωγών,
σε μεταποιητικές εξαγωγικές και εισαγωγικές επιχειρήσεις
σε μεταφορικές εταιρείες, εμπορευματικούς σταθμούς, εμπορικές εξαγωγικές-εισαγωγικές επιχειρήσεις, σε συνεταιριστικές εξαγωγικές επιχειρήσεις,
σε ταξιδιωτικά γραφεία, σε τουριστικές μονάδες, σε ανταλλακτήρια συναλλάγματος και σε γραφεία εξειδικευμένης μετάφρασης.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://flmc.teiep.gr/