Τμήμα Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων
Διεύθυνση: Μεγ. Αλεξάνδρου 1, Κουκούλι, 26334 Πάτρα
Φαξ:

Αναλυτής συστημάτων, Ειδικός μάρκετινγκ, Ειδικός πωλήσεων

Σκοπός του τμήματος είναι η ανάδειξη ειδικών στη διοίκηση, το marketing, τη χρηματο-οικονομική διοίκηση-λογιστική και τα πληροφοριακά συστήματα.
Με την ολοκλήρωση των σπουδών τους οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων αποκτούν τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις, οι οποίες τους επιτρέπουν να δραστηριοποιούνται επαγγελματικά, υποστηρίζοντας επιτυχώς την αξιοποίηση των μεθόδων και της τεχνολογίας του Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και των Πληροφοριακών Συστημάτων σε όλους τους τομείς εφαρμογής τους στην οικονομική και κοινωνική δραστηριότητα.

Εξάμηνο 1ο
Μικροοικονομική, Οικονομική της Διοίκησης Ι, Εμπορικό Δίκαιο, Γενικά Μαθηματικά Ι, Εισαγωγή στην πληροφορική των επιχειρήσεων, Λογιστική Ι

Εξάμηνο 2ο
Μακροοικονομική, Οικονομική της Διοίκησης ΙΙ, Γενικά Μαθηματικά ΙΙ, Εισαγωγή στη Στατιστική των Επιχειρήσεων, Δομές δεδομένων και οργάνωση αρχείων, Λογιστική ΙΙ

Εξάμηνο 3ο
Επιχειρησιακός Σχεδιασμός Ι, Marketing - Ανάλυση Πολ/κών Αγοράς, Εισαγωγή στην Επιχειρησιακή Έρευνα , Ειδικά Θέματα στη Στατιστική Επιχειρήσεων, Δίκτυα Η/Υ στην επιχείρηση, Εισαγωγή στα Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων

Εξάμηνο 4ο
Επιχειρησιακός Σχεδιασμός ΙΙ, Marketing - Προγραμματισμός Πολιτικών Αγοράς, Χρηματοοικονομική Διοίκηση Ι, Επιχειρησιακή Έρευνα - Ειδικά Θέματα, Εισαγωγή στα Πληροφοριακά Συστήματα, Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων και κειμένων στο επιχειρηματικό περιβάλλον

Εξάμηνο 5ο
Marketing - Έλεγχος και Ειδικά Θέματα Ολικής Ποιότητας, Χρηματοοικονομική Διοίκηση ΙI, Ανάλυση και Έλεγχος Επιχειρησιακών Στρατηγικών, Τεχνικές Προβλέψεων και Ελέγχου, Εφηρμοσμένα Πληροφοριακά Συστήματα στο Επιχειρηματικό Περιβάλλον, Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων Ι

Εξάμηνο 6ο
Επιχειρησιακά παίγνια, Διαχείριση χαρτοφυλακίου και προϋπολογισμοί, Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων ΙΙ, Επιχειρηματικές δικτυακές εφαρμογές και Internet, Eισαγωγή στην Ανάλυση της Εκμετάλλευσης και τον Βιομηχανικό Λογισμό

Εξάμηνο 7ο
Σεμινάριο Τελειοφοίτων, Πρότυπο κόστος, Οικονομετρικά Πρότυπα, Επιχειρηματικά Συστήματα Αυτοματισμού Γραφείου και Επανασχεδιασμός Διαδικασιών, Ξένη Γλώσσα - Ορολογία

Εξάμηνο 8ο
Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και Πληροφοριακών Συστημάτων απασχολούνται τόσο στον ιδιωτικό όσο και στο δημόσιο τομέα, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες και επαγγελματίες, σε όλους τους τομείς αξιοποίησης των Επιχειρηματικού Σχεδιασμού και των Πληροφοριακών Συστημάτων, σε θέματα που σχετίζονται με τη μελέτη, την ανάπτυξη, τη διαχείριση, την εφαρμοσμένη έρευνα, την εκπαίδευση και την κατάρτιση.
Οι γνώσεις και δεξιότητες που αποκτούν τους καθιστούν ικανούς να διεκπεραιώνουν λειτουργίες Επιχειρηματικού Σχεδιασμού, Διοίκησης και Οργάνωσης οικονομικών μονάδων και οργανισμών, διοίκησης- ανάπτυξης-βελτίωσης και χρήσης Πληροφοριακών Συστημάτων, Ανάπτυξης, Παροχής Υπηρεσιών, Ανάλυσης Οικονομικών Δεδομένων, Εποπτείας και Ελέγχου, Εφαρμοσμένης Έρευνας, Εκπαίδευσης και Κατάρτισης .Πιο συγκεκριμένα, οι πτυχιούχοι του Τμήματος , μπορούν να ξεκινήσουν την επαγγελματική τους σταδιοδρομία ως μέσα στελέχη επιχειρήσεων και οργανισμών σε αρκετούς τομείς .
Πλεονεκτούν όμως ιδιαίτερα στους τομείς Marketing, Πωλήσεων, Εξαγωγών, Διαφημίσεων, Έρευνες αγοράς, Διοίκησης Ανθρώπινων Πόρων , Διοίκησης Προμηθειών και Υλικών, Ανάλυση Συστημάτων, και Ανάπτυξης Μηχανογραφικών Συστημάτων . Επίσης, το υπόβαθρο των προγραμμάτων επιτρέπει την εξέλιξη των πτυχιούχων σε σύμβουλους επιχειρήσεων και επιχειρηματίες .
Παράλληλα οι πτυχιούχοι του τμήματος μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους, σε μεταπτυχιακό επίπεδο, στον ευρύτερο χώρο των επιχειρηματικών σπουδών.
Οι επιχειρηματικές δραστηριότητες που παρουσιάζουν την μεγαλύτερη ζήτηση για υπηρεσίες επιχειρηματικού σχεδιασμού και διαχείρισης πληροφοριακών συστημάτων και θα απορροφήσουν πτυχιούχους μας είναι :
Υπηρεσίες έντονου ανταγωνιστικού περιβάλλοντος.
Χρηματοπιστωτικά Ιδρύματα και επιχειρήσεις στον χώρο της κεφαλαιαγοράς.
Επιχειρήσεις στον κλάδο των συνδυασμένων μεταφορών.
Επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον χώρο του εμπορίου και ιδιαίτερα του λιανικού εμπορίου.
Επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον χώρο της παροχής υπηρεσιών στήριξης συμβουλών (consulting).
Επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον κλάδο του τουρισμού.
Επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον κλάδο της παροχής υπηρεσιών πληροφορικής υποστήριξης.
Επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στον χώρο των ερευνών αγοράς και ανάπτυξης επιχειρηματικών προγραμμάτων.
Επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στους κλάδους της ενημέρωσης και της δημοσιότητας.
Μεταποιητικές Επιχειρήσεις που βρίσκονται σε στάδιο μετάβασης από παραδοσιακές επιχειρηματικές πολιτικές σε νέες με συγκριτικά ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα και ιδιαίτερα στην κατεύθυνση της οριζόντιας ολοκλήρωσης.
Δραστηριότητες του δημόσιου τομέα που στα πλαίσια της βελτίωσης της αποδοτικότητας τους εισάγουν διαδικασίες πληροφοριακής στήριξης των αποφάσεων και ανάπτυξης προγραμμάτων δράσης.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://bpis.teipat.gr/