Τμήμα Διοίκησης και Διαχείρισης Έργου
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα
Τηλέφωνο: 2410 614137 εσωτ. 237

Σύμβουλος επιχειρήσεων

Σκοπός του τμήματος είναι να καλύπτει τους επιστημονικούς τομείς της διοίκησης και διαχείρισης έργων και λειτουργιών από πλευράς επίτευξης στόχων, διαχείρισης ανθρωπίνων, υλικών και περιβαλλοντικών πόρων, με εφαρμογή επιστημονικών και αναλυτικών μεθοδολογιών.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μικροοικονομική, Οργανωτική Συμπεριφορά, Εισαγωγή στην Πληροφορική, Εισαγωγή στη Λογιστική, Οικονομικά Μαθηματικά, Σύγχρονο Τυποποιημένο Λογισμικό.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οικονομική της Διοίκησης, Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων, Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων Ι, Λογιστική ΙΙ, Τεχνολογίες και Αυτοματισμοί Γραφείου, Μεθοδολογία Ποσοτικής Ανάλυσης.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Ανάπτυξη & Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Λογιστική Κόστους, Στατιστική Επιχειρήσεων, Διαχείριση Οικονομικών / Στατιστικών Στοιχείων, Οργάνωση Σύγχρονων Παραγωγικών Συστημάτων.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Χρονικός Προγραμματισμός Έργων, Στοιχεία Εμπορικού & Εργατικού Δικαίου, Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης, Επιχειρησιακή Έρευνα, Μηχανογραφημένες Εφαρμογές Λογιστικής Διαχείρισης, Διοίκηση Ολικής Ποιότητας.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Στοιχεία Ευρωπαϊκής Οικονομία & Δικαίου, Χρηματοδοτική Διοίκηση & Έλεγχος Έργων, Συστήματα Υποστήριξης Αποφάσεων, Πληροφοριακά και Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα ως Εργαλεία Πολιτικής και Σχεδιασμού, Μεθοδολογία & Τεχνικές Προσομοιώσεις, Συστήματα Έλεγχου και Διασφάλισης Ποιότητας.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Συστήματα Διαχείρισης Προμηθειών και Υλικών, Διαχείριση Τεχνολογίας και Καινοτομίας, Υγιεινή και Ασφάλεια στην Εργασία, Επιχειρηματικός Σχεδιασμός, Τεχνικές Έκφρασης και Επικοινωνίας, Ειδικό Λογισμικό Διαχείρισης Έργων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Προγραμματισμός Επιχειρησιακών Πόρων (ERP), Διαχείριση Ενεργειακών Πόρων και Προστασία Περιβάλλοντος, Διαχείριση Συστημάτων Διανομής και Μεταφορών (Logistics), Τεχνοοικονομική Ανάλυση, Ανασχεδιασμός Επιχειρηματικών Διαδικασιών, Ολοκληρωμένες Εφαρμογές Διαχείρισης Έργων.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Οι απόφοιτοι του τμήματος διαθέτουν όλες τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και ικανότητες, ώστε να απασχολούνται :
· ως υπεύθυνοι διαχείρισης, παρακολούθησης και ελέγχου έργων στον ιδιωτικό είτε στο δημόσιο τομέα,
· με εφαρμογές στις σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές μεθόδους και πρακτικές στη διοίκηση ενός έργου με σκοπό την αποτελεσματική διαχείριση και την επίτευξη τιθέμενων στόχων,
· σε θέσεις από τις οποίες θα λαμβάνουν αποφάσεις σε σχέση με τη διάθεση και κατανομή των πόρων που χρησιμοποιούνται στη διάρκεια ενός έργου (κεφαλαίων, ανθρωπίνων, υλικών κ.α.) ώστε να επιτύχουν τη βέλτιστη κατανομή και αξιοποίησή τους,
· σε θέσεις από τις οποίες θα μπορούν να αξιοποιήσουν και να εφαρμόσουν τις νέες τεχνολογίες της πληροφορικής και του management σε θέματα που αφορούν διοίκηση και διαχείριση έργων και λειτουργιών,
· σε θέσεις από τις οποίες θα μπορούν να αναπτύξουν και να λειτουργήσουν μηχανισμούς και διαδικασίες ελέγχου της πορείας έργων,
· με την εκπόνηση μελετών προγραμματισμού έργων σε μελέτες που υποβάλλονται σε δημόσιους και κοινοτικούς οργανισμούς.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.sdo.teilar.gr/dde/ddeindex.asp