Τμήμα Διοίκησης Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων
Ανήκει στη: Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: Αλεξάνδρειο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη

Το Τμήμα Διοίκησης Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων εκπαιδεύει και καταρτίζει στελέχη εφαρμογής σε γεωργοοικονομικά θέματα, ικανά να επιλύουν και να αντιμετωπίζουν συγκεκριμένα προβλήματα, που αναφέρονται στη διοίκηση γεωργικών εκμεταλλεύσεων, στην αξιολόγηση και χρηματοδότηση επενδύσεων στη γεωργία, στην εμπορία γεωργικών προϊόντων, γεωργικών μηχανημάτων, εφοδίων και στη διοίκηση οργανώσεων και άλλων φορέων, που καθοιονδήποτε τρόπο ασχολούνται με τη γεωργία.

Μαθήματα Γενικής υποδομής: Αρχές Οικονομικής, Εργασιακές Σχέσεις, Στατιστική Επιχειρήσεων, Επιθεώρηση Κτηνοτροφικής Παραγωγής, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Γενικά Μαθηματικά, Χρήμα - Πίστη -Τράπεζες, Στοιχεία Δικαίου, Οργάνωση Γραφείου, Ελληνική δακτυλογραφία, Δεοντολογία Επαγγέλματος, Οικολογία, Προγραμματισμός Η/Υ, Ιστορία και Αρχές Συνεργατισμού, Στοιχεία Τοπογραφίας.

Μαθήματα Ειδικότητας: Γεωργική Οικονομική, Οργάνωση και Διαχείριση Γεωργικών Εκμεταλλεύσεων, Αγροτική Κοινωνιολογία, Αγροτική Πολιτική, Τυποποίηση Αγροτικών προϊόντων, Γεωργική Λογιστική, Κοινή Αγροτική Πολιτική, Γεωργική Λογιστική, Μάρκετινγκ Αγροτικών Προϊόντων, Οικονομικός Προγραμματισμός, Γεωργικές Εφαρμογές, Γεωργικοί Συνεταιρισμοί, Κοινοτική Ανάπτυξη.

Μαθήματα ειδικής υποδομής: Χρηματοδοτική Διοίκηση, Γεωργικοί Ελκυστήρες, Γεωργικά Μηχανήματα, Αρδεύσεις - Στραγγίσεις, Προστασία Φυτικής Παραγωγής, Απόδοση Γεωργικών Ελκυστήρων, Στοιχεία Διατροφής Αγροτικών Ζώων, Εισαγωγή στη Ζωοτεχνολογία, Στοιχεία Φυτικής Παραγωγής, Εδαφολογία, Εισαγωγή στη Φυτοτεχνολογία, Λιπασματολογία, Σεμινάριο τελειοφοίτων, Μορφές Συνεργασίας, Μορφές Κάθετης Οργάνωσης.

Επαγγελματικές προοπτικές: Σύμφωνα με το παραπάνω Π.Δ., οι απόφοιτοι του Τμήματος απασχολούνται, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες, με την επιστημονική διαχείριση και διοίκηση γεωργοκτηνοτροφικών εκμεταλλεύσεων, γεωργικών οργανώσεων και μονάδων, καθώς και με τη διακίνηση, εμπορία και διαχείριση γεωργικών προϊόντων, γεωργικών εφοδίων και μηχανημάτων.

Αναλυτικότερα, καλύπτουν τους ακόλουθους τομείς:

Διοικητικοοικονομική διαχείριση στο πλαίσιο φορέων γεωργικής ανάπτυξης και στα προγράμματα λογιστικής και στατιστικής παρακολούθησης γεωργικών εκμεταλλεύσεων. Συγκεντρώσεις γεωργικών προϊόντων. Εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε πάσης φύσεως ζημίες της γεωργικής παραγωγής και του εξοπλισμού. Συμμετοχή στο σώμα Ελεγκτών Γεωργικών Συνεταιρισμών. Δραστηριότητα σε αγροτικές ασφάλειες. Τήρηση και ενημέρωση όλων των λογιστικών βιβλίων, όπως καταχωρίζονται σε διάφορες οικονομικές πράξεις των συνεταιρισμών, καθώς και υπογραφή των ισολογισμών τους. Ίδρυση και λειτουργία κάθε είδους γραφείων ειδικών δραστηριοτήτων, σχετικών με τη γεωργική ανάπτυξη. Εκπόνηση και επίβλεψη ή συμμετοχή στην εκπόνηση γεωργικών μελετών. Κάθε άλλη δραστηριότητα, που εμφανίζεται με την εξέλιξη της τεχνολογίας και αποδεδειγμένα καλύπτεται από το γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους.

Μπορούν να εξελίσσονται σε όλο το φάσμα της διοικητικής και τεχνικής ιεραρχίας, της σχετικής με τους τομείς της ειδικότητάς τους και να καλύπτουν θέσεις υπεύθυνων στελεχών, που προβλέπονται από την ισχύουσα εκάστοτε νομοθεσία. Τέλος, απασχολούνται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και της γεωργικής κατάρτισης, σύμφωνα, επίσης, με την κείμενη νομοθεσία.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teithe.gr/cgi-bin/stgergikon.cgi