Τμήμα Διεθνούς Εμπορίου
Πόλη: Καστοριά
Διεύθυνση: Τ.Θ. 30. Περιοχή Φούρκα, 52100 Καστοριά

Ειδικός μάρκετινγκ

Σκοπός του Τμήματος είναι να καλύψει το γνωστικό αντικείμενο των επιστημών οικονομίας και διεθνών σχέσεων, με εξειδίκευση εφαρμογής στις επιχειρήσεις και οργανισμούς, που δραστηριοποιούνται στο διεθνές εμπόριο τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα.

Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Οικονομική Ι, Αρχές Γενικής Λογιστικής, Στοιχεία Αστικού Δικαίου, Οικονομική Γεωγραφία, Εισαγωγή στους Η/Υ, Γενικά Μαθηματικά, Επιχειρησιακές Επικοινωνίες

Β΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Οικονομική ΙΙ, Αρχές Λογιστικής Εταιρειών, Εμπορικό Δίκαιο, Οικονομικά Μαθηματικά, Χρηματοδοτικοί Οργανισμοί - Τίτλοι, Αρχές Διοίκησης, Αγγλικά Ι, Επιλογής Υποχρεωτικό, Γαλλικά Ι
Γερμανικά Ι ή Ρωσικά Ι

Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Στατιστική Επιχειρήσεων, Στοιχεία Κοστολόγησης, Εμπορευματολογία Ι, Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Αγγλικά ΙΙ, Επιλογής Υποχρεωτικό,Γαλλικά ΙΙ, Γερμανικά ΙΙ ή
Ρωσικά ΙΙ

Δ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Εμπορευματολογία ΙΙ, Διεθνής Χρηματοοικονομική Διοίκηση, Τεχνική Πωλήσεων, Αξιόγραφα, Αρχές Μάρκετινγκ, Αγγλικά ΙΙΙ, Επιλογής Υποχρεωτικό, Γαλλικά ΙΙΙ, Γερμανικά ΙΙΙ ή Ρωσικά ΙΙΙ

Ε΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Διεθνές Εμπόριο Ι, Διεθνείς Νομισματικές Σχέσεις, Τυποποίηση Εξαγωγικών Προϊόντων, Διεθνές Μάρκετινγκ, Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης, Αγγλικά ΙV, Επιλογής Υποχρεωτικό, Γαλλικά IV,
Γερμανικά IV ή Ρωσικά IV

ΣΤ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Διεθνές Εμπόριο ΙΙ, Οικονομική του Χώρου, Εξαγωγές - Εισαγωγές, Προώθηση Προϊόντων, Στοιχεία εργατικού δικαίου, Αγγλικά V, Επιλογής Υποχρεωτικό, Γαλλικά V, Γερμανικά Vή, Ρωσικά V

Ζ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Ευρωπαϊκή Ένωση - Διεθνές Εμπόριο, Έρευνα Αγοράς, Χονδρικό - Λιανικό Εμπόριο, Διεθνείς Εμπορικές Σχέσεις Ελλάδας, Εφαρμογές Η/Υ στον Τομέα Διεθνούς Εμπορίου, Προγραμματισμός Δράσης Επιχειρήσεων, Σεμινάριο Τελειοφοίτων

Η΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Πρακτική Άσκηση στο Επάγγελμα (πέντε (5) ημέρες την εβδομάδα επί έξι (6) μήνες), Πτυχιακή Εργασία

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Μαθηματικά Οικονομικής Ανάλυσης ΙΙ, Διεθνής Τραπεζική Οικονομική, Μικροοικονομική Ανάλυση ΙΙ, Διεθνείς Οικονομικές σχέσεις χωρών Κ.Α.Χ., Θεωρία και Πρακτική Διεθνών Επιχ. Διαπραγματεύσεων, Διοίκηση Κυκλοφορούντων Περιουσιακών Στοιχείων, Διεθνής Διοίκηση μικρομεσαίων επιχειρήσεων, Αρχές Οικονομετρίας

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν με:
· το εισαγωγικό και εξαγωγικό εμπόριο,
· την οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων και οργανισμών που δραστηριοποιούνται στο διεθνές εμπόριο,
· την εφαρμογή σύγχρονων επιστημονικών μεθόδων, στα πλαίσια ερευνητικών προγραμμάτων στους τομείς τόσο των διεθνών σχέσεων, όσο και των διεθνών οικονομικών σχέσεων με έμφαση στο διεθνές εμπόριο,
· προγράμματα δράσης των επιχειρήσεων και οργανισμών,
· θέματα διοίκησης και αξιοποίησης των ανθρώπινων πόρων των επιχειρήσεων και οργανισμών,
· εμπορικές πράξεις (Ελληνικό Εμπορικό Δίκαιο, Ευρωπαϊκό Δίκαιο, Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο και από τις διεθνείς συνθήκες και συμβάσεις),
· μελέτες σκοπιμότητας επενδύσεων, χρηματοδότησης, ποιοτικού ελέγχου, εμπορικών συναλλαγών,
· ευρωπαϊκά προγράμματα που αποσκοπούν στη σύγκλιση και ανάπτυξη των οικονομιών και κοινωνιών των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και στην ανάπτυξη των σχέσεων με τον υπόλοιπο κόσμο,
· έρευνα αγοράς,
· προγράμματα προώθησης προϊόντων σε αγορές τόσο του εξωτερικού όσο και του εσωτερικού.
· σύγχρονες εφαρμογές των Η/Υ στο διεθνές εμπόριο γενικά.

Με την ολοκλήρωση των σπουδών του, ο απόφοιτος του Τμήματος ανακηρύσσεται "Πτυχιούχος Διεθνούς Εμπορίου", διαθέτει δε τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να μπορεί να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος, είτε ως στέλεχος εξαγωγικών ή / και εισαγωγικών εμπορικών επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενος. Ειδικότερα ο πτυχιούχος Διεθνούς εμπορίου:
Διενεργεί όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων που έχουν σχέση με το εισαγωγικό και εξαγωγικό εμπόριο.
Συμμετέχει στην οργάνωση και διοίκηση επιχειρήσεων και οργανισμών που δραστηριοποιούνται στο διεθνές εμπόριο, καθώς και στο συντονισμό των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων που αναπτύσσουν, ώστε να εξασφαλίζεται η αποτελεσματική και αποδοτική λειτουργία τους.
Προάγει και εφαρμόζει σύγχρονες καινοτόμες επιστημονικές μεθόδους στα πλαίσια ερευνητικών προγραμμάτων στους τομείς τόσο των διεθνών σχέσεων, όσο και των διεθνών οικονομικών σχέσεων με έμφαση στο διεθνές εμπόριο.
Καταρτίζει και υλοποιεί προγράμματα δράσης των επιχειρήσεων και οργανισμών που δραστηριοποιούνται στο διεθνές εμπόριο.
Συμμετέχει σε θέματα διοίκησης και αξιοποίησης των ανθρώπινων πόρων των επιχειρήσεων και οργανισμών που δραστηριοποιούνται στο διεθνές εμπόριο.
Διεκπεραιώνει εμπορικές πράξεις όπως αυτές ορίζονται από το Ελληνικό Εμπορικό Δίκαιο, το Ευρωπαϊκό Δίκαιο, το Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο και από τις διεθνείς συνθήκες και συμβάσεις.
Εκπονεί μελέτες σκοπιμότητας επενδύσεων, χρηματοδότησης, ποιοτικού ελέγχου και έχει την ικανότητα διαπραγμάτευσης και πραγματοποίησης εμπορικών συναλλαγών.
Καταρτίζει και υλοποιεί ευρωπαϊκά προγράμματα που αποσκοπούν στη σύγκλιση και ανάπτυξη των οικονομιών και κοινωνιών των κρατών - μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς και στην ανάπτυξη των σχέσεων με τον υπόλοιπο κόσμο.
Διεξάγει έρευνα αγοράς, προκειμένου να διαπιστώσει τις ανάγκες ή επιθυμίες των πιθανών καταναλωτών τόσο στο εσωτερικό όσο και στο εξωτερικό.
Καταρτίζει και υλοποιεί προγράμματα προώθησης προϊόντων σε αγορές τόσο του εξωτερικού όσο και του εσωτερικού.
Είναι γνώστης των σύγχρονων εφαρμογών των Η/Υ στο διεθνές εμπόριο γενικά.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://kastoria.teikoz.gr/gr/tei/de/perigrafi/trade_perigrafi.htm