Τμήμα Διαχείρισης Πληροφοριών
Πόλη: Καβάλα
Διεύθυνση: Άγιος Λουκάς, 65 404 Καβάλα
Τηλέφωνο: 2510 462310, 312

Σκοπός του Tμήματος είναι η παραγωγή επιστημονικών στελεχών για την κάλυψη των αναγκών της αγοράς σε εξειδικευμένο προσωπικό που θα έχει την επιστημονική κατάρτιση, τις δυνατότητες και ικανότητες να παράγει, να διαχειρίζεται και να αξιοποιεί επιχειρηματικά τα προϊόντα των πληροφοριών.
Η Διαχείριση Πληροφοριών επικεντρώνει το ενδιαφέρον του σε τεχνικά, οικονομικά και νομικά προβλήματα τα οποία προκύπτουν κατά τη δικτύωση των δομών πληροφοριών και τη ροή πληροφοριών.
Τα πολυμέσα καθώς και η παγκόσμια δικτύωση, επιτρέπουν, και εν πολλοίς επιβάλλουν, τη διαμόρφωση νέων μορφών επιχειρήσεων που εμπορεύονται το αγαθό "πληροφορία", το οποίο "εξάγουν" μέσα από τεράστια αποθέματα δεδομένων και το οποίο ? κατ? αναλογία με τη διαδικασία βιομηχανικής επεξεργασίας πρώτων υλών- εξευγενίζουν με τη μορφή παραγωγής νέων προϊόντων πληροφοριών.

Το Τμήμα Διαχείρισης Πληροφοριών είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να παρέχει στους φοιτητές γνώσεις που θα τους επιτρέπουν είτε να ασχοληθούν επαγγελματικά σε επιχειρήσεις και οργανισμούς με εκτεταμένη χρήση της τεχνολογίας της πληροφορίας, είτε να οργανώσουν οι ίδιοι, ως νέοι επιχειρηματίες, την εφαρμογή τεχνολογιών του Management της πληροφορίας.

Εξάμηνο 1ο
Εισαγωγή στην Πληροφορική, Δομημένος Προγραμματισμός, Αλγοριθμοποίηση & Αριθμητική Ανάλυση, Έκφραση & Επικοινωνία, Ιδιωτική Οικονομική, Μαθηματικά

Εξάμηνο 2ο
Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός, Οικονομικά Μαθηματικά, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Λογιστική, Μάρκετινγκ της Πληροφορίας, Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Στοιχεία Εμπορικού Δικαίου, Αλληλεπίδραση Ανθρώπου-Η/Υ

Εξάμηνο 3ο
Αρχιτεκτονική Υπολογιστών & Λειτουργικά Συστήματα, Συστήματα Βάσεων Δεδομένων, Δομές Δεδομένων, Μεθοδολογία Επιστημ. Έρευνας, Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Αγγλικά Ορολογία, Γερμανικά Ορολογία, Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Οπτικός Προγραμματισμός, Διακριτά Μαθηματικά

Εξάμηνο 4ο
Επικοινωνίας Δεδομ.-Δίκτυα Η/Υ, Διαχείριση Πληροφοριών σε Περιβάλλον Client/Server, Ανάλυση Συστημάτων-Τεχνολογία Λογισμικού, Στατιστική Επιχειρήσεων, Μηχανογραφημένη Λογιστική, Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Στοιχεία Εργατικού Δικαίου, Διοίκηση Ολικής Ποιότητας

Εξάμηνο 5ο
Διοίκηση Μ.Ε.-Επιχειρηματικότητα, Εφοδιαστική (Logistics), Επιχειρησιακή Έρευνα, Χρηματοοικονομική Ανάλυση & Διαχείρηση, Πολυμέσα στη Διαχ/ση Πληροφ., Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Χρηματιστήριο-Τεχνική Ανάλυση, Business Game

Εξάμηνο 6ο
Διαχείριση Πληροφοριών στο Διαδίκτυο, Πληροφοριακά Συστ. Διοίκησης, Διοικητική Λογιστική & Αξιολόγηση Επιχειρήσεων, Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Επιχείρηση & Ευρωπαϊκή Ένωση, Ασφάλεια Πληρ/κων Συσημάτων, Ειδικά Θέματα Δικαίου

Εξάμηνο 7ο
Έμπειρα Συστήματα & Συστήματα Υποστήριξης Αποφάσεων, Σεμινάριο Τελειοφοίτων, Ηλεκτρονική Επιχ/κή Δράση, Διαχείριση Έργων, Επιλογής ένα από τα παρακάτω: Τεχνολογία και Κοινωνία, Διαχείριση Κρίσεων, Innovation Management

Εξάμηνο 8ο
Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση (5 μέρες την εβδομάδα επί 24 εβδομάδες)

Επαγγελματικές προοπτικές: Η μοναδικότητα (πρόκειται για το μοναδικό Τμήμα Διαχείρισης Πληροφοριών στην Ελληνική Τριτοβάθμια Εκπαίδευση) και ο πρωτοποριακός χαρακτήρας του Τμήματος εγγυώνται, τόσο στα πλαίσια της ελληνικής αγοράς, όσο και διεθνώς, άριστες προϋποθέσεις επαγγελματικής αποκατάστασης για τους αποφοίτους του.
Οι περισσότερες σύγχρονες επιχειρήσεις ήδη αξιοποιούν σε μεγάλο βαθμό τη Διαχείριση της Πληροφορίας. Όμως, ακόμη και στις παραδοσιακές επιχειρήσεις η Διαχείριση Πληροφοριών βρίσκει ένα σημαντικό πεδίο εφαρμογής, έτσι ώστε οι υπάρχουσες γνώσεις και η υποδομή στο συγκεκριμένο τομέα να οδηγήσουν -υπό το πρίσμα των τεχνικών, οικονομικών και νομικών εξελίξεων- στην ανάπτυξη νέων υπηρεσιών παροχής πληροφοριών που κάνουν απαραίτητη τη δραστηριοποίηση του εξειδικευμένου "Διαχειριστή Πληροφοριών". Aριστες είναι επίσης και οι δυνατότητες αυτοαπασχόλησης των αποφοίτων ως "μεσιτών πληροφοριών". Ο "μεσίτης πληροφοριών" (info-broker) είναι εκείνος που θα αναλάβει να βρει τις διάχυτες στο Διαδίκτυο πληροφορίες, να τις δέσει μεταξύ τους, έτσι ώστε να αποκτήσουν συνοχή και να τις προσφέρει επί πίνακι στην ενδιαφερόμενη επιχείρηση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teikav.edu.gr/imd και http://infoman.teikav.edu.gr/