Τμήμα Φωτογραφίας
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω

Τεχνικός ψηφιακής φωτογραφίας και CD-ROM, Φωτογράφος

Το πρόγραμμα σπουδών αποσκοπεί στη διδασκαλία των επιστημονικών, τεχνολογικών και καλλιτεχνικών αρχών σε τομείς του γνωστικού αντικειμένου της φωτογραφίας. Στη διαφημιστική, βιομηχανική, καλλιτεχνική, εκδοτική, αρχιτεκτονική, επιστημονική φωτογραφία, στην φωτοειδησεογραφία και την φωτογραφία ρεπορτάζ, τη φωτογραφία μόδας, στην ψηφιακή επεξεργασία της φωτογραφικής εικόνας, την ψηφιακή διαχείριση και αρχειοθέτηση της φωτογραφίας στα οπτικοακουστικά μέσα και στα πολυμέσα.

Το πρόγραμμα σπουδών εκτείνεται σε οκτώ εξάμηνα σπουδών. Στα τέσσερα πρώτα εξάμηνα διδάσκονται μαθήματα βασικής υποδομής με σκοπό την εισαγωγή των σπουδαστών στην θεωρία της φωτογραφίας και της οπτικής επικοινωνίας, της εικαστικής σύνθεσης, της ψυχολογίας, της ιστορίας της τέχνης και της ιστορίας της φωτογραφίας. Τα εργαστηριακά μαθήματα αυτών των εξαμήνων συμπληρώνουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με την άσκηση των σπουδαστών στην τεχνική της φωτογράφισης και της επεξεργασίας των φωτογραφικών υλικών στο σκοτεινό θάλαμο.

Στο τέταρτο εξάμηνο ειδικότερα διαδάσκονται για πρώτη φορά μαθήματα που αφορούν την εισαγωγή στις κατευθύνσεις της διαφημιστικής φωτογραφίας, του φωτογραφικού ρεπορτάζ και της καλλιτεχνικής φωτογραφίας. Όλα τα μαθήματα στα τέσσερα πρώτα εξάμηνα είναι υποχρεωτικά.

Το πέμπτο, έκτο και έβδομο εξάμηνο, περιλαμβάνουν θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα επιλογής στην διαφημιστική φωτογραφία, το φωτογραφικό ρεπορτάζ και την καλλιτεχνική φωτογραφία. Διδάσκονται επίσης θεωρητικά μαθήματα που αφορούν την ηλεκτρονική επεξεργασία, την σημειολογία και την τέχνη της φωτογραφίας, την φωτοειδησεογραφία, τα οπτικοακουστικά μέσα καθώς και μαθήματα σχετικά με τις εφαρμογές της φωτογραφίας στις επιστήμες.

Το όγδοο εξάμηνο περιλαμβάνει την πτυχιακή εργασία και την εξάμηνη πρακτική άσκηση.

Εξάμηνο 1ο
Φυσική Ι, Χημεία Ι, Μαυρ/ρη Φωτογρ.Ι, Οπτική Αντίληψη, Βασικό Σχέδιο Ι, Ιστορία Τέχνης Ι, Φωτογραφικές Εφαρμογές Ι, Θεωρία Φωτ. Ι

Εξάμηνο 2ο
Φυσική ΙΙ, Χημεία ΙΙ, Μαυρόασπρη Φωτογρ.ΙΙ, Ψυχολογία Οπτικής Αντίληψης, Ιστορία Τέχνης ΙΙ, Φωτογραφικές Εφαρμογές ΙΙ, Θεωρία Φωτογραφίας ΙΙ, Πληροφορική