Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών
Ανήκει στη: Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών
Πόλη: Λάρισα
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα

Το τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεποικωνιών ανήκει στη Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών (ΣΤΕΦ) του ΤΕΙ Λάρισας.
Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της Επιστήμης και των Εφαρμογών της Πληροφορικής, της Οργάνωσης και Διαχείρισης Δικτύων Πληροφορικών Συστημάτων και των Τηλεπικοινωνιών. Το Τμήμα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, στα πλαίσια μιας εποχής που σηματοδοτείται από τη ραγδαία εξέλιξη της επιστήμης της Πληροφορικής και των επιδράσεών της στην Κοινωνία, καλείται να συμβάλλει στην κάλυψη των αναγκών της Παραγωγής και της Κοινωνίας με υψηλού επιπέδου στελεχιακό δυναμικό του κλάδου της Πληροφορικής, των Δικτύων και των Τηλεπικοινωνιών. Για την επίτευξη του στόχου αυτού το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος περιλαμβάνει ενότητες θεωρητικού και θεμελιωτικού χαρακτήρα όσο και ενότητες εξειδίκευσης και εφαρμογής υπάρχουσας και αναπτυσσόμενης γνώσης και τεχνολογίας στα πεδία της παραγωγής Λογισμικού, Οργάνωσης Δικτύων και Πληροφορικών Συστημάτων και Τηλεπικοινωνιών.

Εξάμηνο 1ο
Μαθηματική Ανάλυση Ι, Φυσική I, Προγραμματισμός Ι, Αρχές Τηλεπικοινωνιών, Αναλογικά Ηλεκτρονικά, Διακριτά Μαθηματικά

Εξάμηνο 2ο
Μαθηματική Ανάλυση ΙΙ, Φυσική II, Προγραμματισμός ΙΙ, Βάσεις Δεδομένων, Ψηφιακά Ηλεκτρονικά, Δομές Δεδομένων και Αλγόριθμοι

Εξάμηνο 3ο
Αρχιτεκτονική Η/Υ Ι , Στοχαστικά Μοντέλα Ουρών Αναμονής, Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός Ι, Λογικός Προγραμματισμός, Επιλογή 2 παπό 5: Υπολογισιμότητα, Σχεδιασμός Πληροφοριακών Συστημάτων, Αρχές Γλωσσών Προγραμματισμού, Αριθμητική Ανάλυση, Επεξεργασία Σήματος

Εξάμηνο 4ο
Δίκτυα Ι, Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα Ι, Λειτουργικά Συστήματα, ΣΑΕ, Επιλογή 2 από 4: Αρχιτεκτονική ΙΙ, Αυτόματα, Γλώσσες, Μεταγλωτιστές, Αλγόριθμοι και Πολυπλοκότητα, Τεχνητή Νοημοσύνη

Εξάμηνο 5ο
Δίκτυα ΙΙ, Τηλεπικοινωνιακά Συστήματα ΙΙ, Αντικειμενοστραφής Προγραμματισμός ΙΙ, Τεχνολογία Λογισμικού, Οικονομικά των επιχειρήσεων, Επιλογή 1 από 3: Κεραίες, Κινητή Τηλεφωνία, Πολυμέσα

Εξάμηνο 6ο
Ασφάλεια και Διαχείριση Δικτύων, Ασύρματες Τηλεπικοινωνίες, Τεχνική Νομοθεσία, Επιλογή 1 από 3: Ειδικά Θέματα Τηλεπικοινωνιών, Ηλεκτρονικό Εμπόριο, Δορυφορικές Επικοινωνίες, Επιλογή 1 από 2: Επιχειρησιακή Έρευνα, Διοίκηση Έργων

Εξάμηνο 7ο
Προγραμματισμός Ίντερνετ, Οπτικές Επικοινωνίες, Ευρυζωνικά Δίκτυα, επιλογή 1 από 3: Ειδικά Θέματα Βάσεων Δεδομένων, Ψηφιακοί Αυτοματισμοί και Διαδικτύωση, Ειδικά Θέματα Οπτικών Δικτύων, Επιλογή 1 από 2: Αλληλεπίδραση Ανθρώπου - Η/Υ , Διδακτική της Πληροφορικής

Εξάμηνο 8ο
Πρακτική Άσκηση, Εκπόνηση Πτυχιακής Εργασίας

Πίνακας προαιρετικών μαθημάτων: Εντατικό Φροντιστήριο Μαθηματικών A΄εξάμ., Χρήση Η/Υ Ι Α΄ εξάμ., Χρήση Η/Υ ΙΙ Β΄ εξάμ., Ξένη Γλώσσα Ι Β΄ εξάμ., Γραφιστικά με Η/Υ Γ΄ εξάμ., Ξένη Γλώσσα ΙΙ Γ΄ εξάμ., Αναγνώριση Προτύπων Δ΄ εξάμ., Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ Δ΄ εξάμ., Νευρωνικά Δίκτυα Ε΄ εξάμ., Εφαρμοσμένη Κρυπτογραφία Ε΄ εξάμ., Κώδικες Διόρθωσης Σφαλμάτων ΣΤ΄ εξάμ., Ευφυή Συστήματα Λογισμικού ΣΤ΄ εξάμ.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι οι πτυχιούχοι του τμήματος θα απασχολούνται :
· στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα,
· στους τομείς των τηλεπικοινωνιών και πληροφορικής ως αναλυτές δικτύων, τηλεπικοινωνιακών συστημάτων, πληροφορικών συστημάτων κλπ.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://194.42.54.220/index.jsp