Τμήμα Τεχνολογίας Ήχου και Μουσικών Οργάνων
Πόλη: Ληξούρι
Διεύθυνση: Σ. Τυπάλδου, Βαλλιάνειος Επαγγελματική Σχολή, 28200 Ληξούρι

Οργανοποιός

Το τμήμα Τεχνολογίας μουσικών οργάνων έχει ως γνωστικό αντικείμενο τη τεχνολογία κατασκευής και συντήρησης των μουσικών οργάνων. Το τμήμα παρέχει τεχνολογική αλλά και μουσική παιδεία για την άσκηση επιστημονικών και τεχνικών γνώσεων στο επάγγελμα του κατασκευαστή και συντηρητή ακουστικών και ηλεκτρικών μουσικών οργάνων, χορδιστή και συντηρητή πιάνων, ηχολήπτη, τεχνικού ηλεκτρονικών μέσων αναπαραγωγής και επεξεργασίας του ήχου, κ.α.

Εξάμηνο 1ο
Μουσική Θεωρία, Οργανοχρησία Ι (όργανο οικογένειας), Ιστορία Δυτικής Μουσικής I, Πληροφορική Ι, Μαθηματικά

Εξάμηνο 2ο
Μουσική Ανάγνωση (dictee), Oργανοχρησία ΙΙ (όργανο οικογένειας), Ιστορία Δυτικής Μουσικής ΙΙ, Ηλεκτρονική Μουσική Ι, Φυσική - Ακουστική

Εξάμηνο 3ο
Αρμονία (dictee), Οργανοχρησία ΙΙΙ (όργανο ειδίκευσης), Μέθοδοι Κατασκευής & Συντήρησης Μουσικών Οργάνων Ι, Οργανογνωσία Δυτικής Μουσικής, Ηλεκτρονική Μουσική ΙΙ, Εισαγωγή στην Ηχοληψία

Εξάμηνο 4ο
Μέθοδοι Κατασκευής & Συντήρησης Μουσικών Οργάνων ΙΙ, Οργανοχρησία ΙV (όργανο ειδίκευσης), Κοινωνιολογία της Μουσικής, Οργανογνωσία Δυτικής Μουσικής ΙΙ, Ηλεκτρονικά Συστήματα Ήχου, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Α

Εξάμηνο 5ο
Σχέδιο Μουσικών Οργάνων (Desing I), Οργανοχρησία V (όργανο ειδίκευσης), Κατασκευή & Συντήρηση Μουσικών Οργάνων Ι, ΜΙDI & Σύνθεση, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Α, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Β

Εξάμηνο 6ο
Κλίμακες - Κουρδίσματα - Συστήματα, Οργανοχρησία VΙ (όργανο ειδίκευσης), Κατασκευή & Συντήρηση Μουσικών, Οργάνων ΙΙ (Desing ΙΙ), Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Β, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Β, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Γ

Εξάμηνο 7ο
Κατασκευή & Συντήρηση Μουσικών Οργάνων ΙΙΙ, Σεμινάριο Τελειοφοίτων (Μεθοδολογία Έρευνας), Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Β, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Β, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Β, Επιλογής υποχρεωτικό από ομάδα Γ

Εξάμηνο 8ο
Τελική Πρακτική Εργασία, Πτυχιακή Εργασία, Εξάμηνη Πρακτική Άσκηση

ΚΑΤ/ΕΠΙΛΟΓΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΥΠΟΔΟΜΗΣ (ΟΜΑΔΑ Α): Προγράμματα Η/Υ, Μουσική Πληροφορική - Πολυμέσα, Μέθοδοι Μουσικής Καταγραφής, Ηλεκτροενισχυμένα Μουσικά Όργανα, Μαζικά Μέσα - Μουσική Παραγωγή, Τεχνικές Ηχογράφησης- Οπτικοακουστικά Μέσα

ΚΑΤ/ΕΠΙΛΟΓΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΟΣ (ΟΜΑΔΑ Β): Πληκτροφόρα όργανα, Αναγέννησης ? Μπαρόκ, Πιάνο, Έγχορδα όργανα Αναγέννησης ? Μπαρόκ, Έγχορδα (Σύγχρονα), Πνευστά ξύλινα Αναγέννησης ? Μπαρόκ, Πνευστά ξύλινα (Σύγχρονα), Πνευστά χάλκινα όργανα Αναγέννησης ? Μπαρόκ, Πνευστά χάλκινα (Σύγχρονα), Κρουστά όργανα Αναγέννησης ? Μπαρόκ, Κρουστά Όργανα (Σύγχρονα). Ηχοληψία ? Ηχογράφηση Ακουστικών Οργάνων, Ηχοληψία ? Ηχογράφηση, Ηλεκτροενισχυμένων ? Ηλεκτρονικών Οργάνων, Πολυμέσα Παραγωγή VIDEO CLIP, Μουσική στο Θέατρο & Κινηματογράφο, MIDI- Εφαρμοσμένη ψηφιακή Τεχνολογία, Βιομηχανική Παραγωγή Μουσικών Οργάνων, Ξένη Γλώσσα (Ορολογία)

ΚΑΤ/ΕΠΙΛΟΓΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Δ.Ο.Ν.Α. (ΟΜΑΔΑ Γ): Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων, Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης, Μουσική Παιδαγωγική, Ιστορία Τέχνης, Δεοντολογία Επαγγέλματος

Επαγγελματικές προοπτικές: Με την ολοκλήρωση των σπουδών του, ο απόφοιτος του Τμήματος διαθέτει τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να μπορεί να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος δηλ. την κατασκευή, επισκευή και συντήρησης των μουσικών οργάνων της κλασικής ορχήστρας, ή χορδιστή και συντηρητή πιάνων είτε ως στέλεχος οργανισμών και υπηρεσιών του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενος.

Ειδικότερα ο πτυχιούχος:
· Ασκεί σύγχρονη διοίκηση για την επίτευξη των στόχων της κατασκευαστικής ή επισκευαστικής επιχείρησης κατασκευής και συντήρησης μουσικών οργάνων.
· Εφαρμόζει επιστημονικές και τεχνολογικές διοικητικές μεθόδους και πρακτικές στην παραγωγή, τιμολόγηση, διανομή και προώθηση για διάφορα μουσικά όργανα σε εταιρίες πώλησης και συντήρησης μουσικών οργάνων και ηχοληψίας.
· Απασχολείται σε Μουσικά Γυμνάσια - Λύκεια, Ωδεία κ.λ.π., όπου αναλαμβάνει την συντήρηση μουσικών οργάνων και χορδιστή -συντηρητή πιάνων κ.τ.λ. και από οποιονδήποτε άλλο φορέα που οργανώνει κύκλους μαθημάτων για την κατασκευή και συντήρηση μουσικών οργάνων, μηχανημάτων ηχογράφησης και παραγωγής πολυμέσων.
· Εξασκεί ελεύθερα το επάγγελμα του συντηρητή - κατασκευαστή οργάνων, χορδιστή - συντηρητή πιάνων, ηχολήπτη και τεχνικού ηχογράφησης, παραγωγού πολυμέσων κ.λ.π.
· Είναι γνώστης των σύγχρονων εφαρμογών των Η/Υ στον τομέα του.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://users.otenet.gr/~djv14/teilix/