Τμήμα Τεχνολογίας Γεωργικών Προϊόντων
Πόλη: Καλαμάτα
Διεύθυνση: Αντικάλαμος Μεσσηνίας, 24100 Καλαμάτα

Γεωπόνος

Σκοπός του Τμήματος είναι η αποκατάσταση τεχνολογίας της παραγωγικής δραστηριότητας από τη συγκομιδή των προϊόντων φυτικής προέλευσης μέχρι και τη διάθεσή τους στην αγορά ως τελικών προϊόντων ή ως πρώτων υλών, αφού δεχθούν τους αναγκαίους κατά περίπτωση μετασυλλεκτικούς χειρισμούς, έλεγχο ποιότητας, διαλογής, τυποποίησης, συσκευασίας, ψύξης, μεταποίησης κ.λ.π. χειρισμούς που θα καταστήσουν προϊόντα υψηλής ποιότητας.

Γενική και Ανόργανη Χημεία (Θεωρία και Εργαστήρια), Φυσική (Θεωρία και Εργαστήρια), Εφαρμοσμένα Μαθηματικά (Θεωρία), Βοτανική και Μορφολογία Φυτών (Θεωρία και Εργαστήρια), Γενική Μικροβιολογία (Θεωρία και Εργαστήρια), Η/Υ (Θεωρία και Εργαστήριο), Αγγλικά Ι και ΙΙ (Θεωρία και Εργαστήριο), Οργανική Χημεία (Θεωρία και Εργαστήριο), Γενική Δενδροκομία (Θεωρία και Εργαστήριο), Γενική Γεωργία (Θεωρία και Εργαστήριο) Φυσιολογία Φυτών (Θεωρία και Εργαστήριο) Στατιστική (Βιολογική) (Θεωρία και Εργαστήριο), Γεωργική Οικονομία και Αγροτική Πολιτική (Θεωρία)

Σημείωση: Το τμήμα θα λειτουργήσει για πρώτη φορά το ακαδημαϊκό έτος 2000-2001 γι'αυτό και δεν έχουν διαμορφωθεί τα μαθήματα ανά εξάμηνο.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι οι πτυχιούχοι του τμήματος μπορούν να απασχοληθούν σε
· γεωργικές εκμεταλλεύσεις,
· επίπεδο μετασυλλεκτικών χειρισμών και πρώτης μεταποίησης - τυποποίησης των Π.Φ.Π.,
· δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teikal.gr/dept/dept.html