Τμήμα Τεχνολογίας Αλιείας - Υδατοκαλλιεργειών
Πόλη: Νέα Μουδανιά
Διεύθυνση: Ν. Μιλτιάδη, 63200 Ν. Μουδανιά
Τηλέφωνο: 23730 26457-58

Σκοπός του Τμήματος τεχνολογίας αλιείας - υδατοκαλλιεργειών είναι να προάγει την έρευνα και διδασκαλία την ανάπτυξη και μετάδοση της γνώσης στο αντικείμενο του κλάδου της τεχνολογίας αλιείας και υδατοκαλλιεργειών και να παρέχει στους φοιτητές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια εκπαίδευση/κατάρτισή τους για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ωκεανογραφία Ι, Θαλάσσια Βιολογία, Χημεία, Αγγλική Γλώσσα Ι, Μαθηματικά, Η/Υ Τεχνολογία Πληροφορικής, Μηχανική Ρευστών.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ωκεανογραφία ΙΙ, Βιολογία Υδρόβιων Οργανισμών Ι, Αναλυτική Χημεία - Ενόργανη Ανάλυση, Αγγλική Γλώσσα ΙΙ, Λιμνολογία, Η/Υ Συστήματα Διαχείρισης Πληροφοριών.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Βιολογία Υδρόβιων Οργανισμών Ι, Οικολογία Υδρόβιων Οργανισμών Ι, Αγγλική Γλώσσα ΙΙ, Βιοστατιστική Ι, Ωκεανογραφία ΙΙΙ, Αλιευτική Τεχνολογία, Προστατευόμενα Υδρόβια Ειδη - Εμπλουτισμοί.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Στοιχεία Γενικής Βιολογίας και Φυσιολογίας, Αγγλική Γλώσσα IV, Ιχθυοκαλλιέργειες, Αλιεία και Διαχείριση Οστράκων, Δυναμική των Πληθυσμών Υδρόβιων Οργανισμών, Βιοστατιστική ΙΙ, Διακοσμητικοί Οργανισμοί.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εκτροφή Ιχθύων Εσωτερικών Υδάτων, Εκτροφή Ιχθύων Ευρυαλών Ειδών, Εκτροφή Οστράκων, Παθολογία Υδρόβιων Οργανισμών, Διατροφή Εκτρεφόμενων Ειδών, Επισκέψεις σε Μονάδες και Βιότοπους.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Επεξεργασία Αλιευμάτων, Ποιοτικός και Υγειονομικός Έλεγχος Ιχθυήρων, Υδατική Ρύπανση και Τοξικότητα, Βιοστατιστική ΙΙΙ, Αλιευτική Νομοθεσία, Γενετική Βελτίωση Εκτρεφόμενων Ειδών, Επισκέψεις σε Μονάδες και Βιότοπους.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Βιολογική Διαχείριση Μονάδων Υδατοκαλλιεργειών, Οικονομική Διαχείριση Μονάδων Υδατοκαλλιεργειών, Βιωσιμότητα Επιχειρήσεων Υδατοκαλλιέργειας, Η/Υ - Εφαρμογές Λογισμικών Προγραμμάτων, Ειδικές και Σύγχρονες Εκτροφές Υδρόβιων Οργανισμών, Κατασκευές Ιχθυοτροφείων, Σεμινάριο.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες με:
· τη μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς της αλιείας
· τη διαδικασία παραγωγής αλιευτικών προϊόντων γλυκών, υφάλμυρων και θαλάσσιων υδάτων,
· τη μελέτη και την ίδρυση μονάδων εκτροφής αλιευμάτων, γεννητικών σταθμών αλιευμάτων,
· την οργάνωση και λειτουργία αλιευτικών αγορών, αλιευτικών εγκαταστάσεων, αλιευτικών σκαφών και εργαλείων,
· την ορθολογιστική εκμετάλλευση των αλιευτικών αποθεμάτων και αλιευτικών έργων.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teithe.gr/cgi-bin/stalieias.cgi