Τμήμα Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΤΥΑ)
Ανήκει στη: Ανεξάρτητο
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση:
Τηλέφωνο:
Φαξ:

Από τα έτη 1930 μέχρι 1950 οι απόφοιτοι των διαφόρων Τεχνικών Σχολών προσέφεραν σημαντικές υπηρεσίες στην Πολεμική Αεροπορία.

Οι τεχνικοί αυτοί έβαλαν τις βάσεις πάνω στις οποίες στηρίχθηκε η ίδρυση της Σχολής Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας, η οποία λειτουργεί από το 1949.

Η εκπαίδευση διακρίνεται σε Στρατιωτική, Ακαδημαϊκή και Αθλητική.

α. Στρατιωτική: Αποτελεί το θεμέλιο για τη δημιουργία αξιόμαχων Υπαξιωματικών της Αεροπορίας.

β. Ακαδημαϊκή: Χωρίζεται σε θεωρητική και πρακτική. Η θεωρητική παρέχει τη γενική και ειδική επαγγελματική κατάρτιση σε κάθε ειδικότητα για τη δημιουργία ικανών τεχνικών, ενώ η πρακτική είναι η εφαρμογή της θεωρίας στην πράξη, με σκοπό την εξοικείωση των Δοκίμων
στο σύγχρονο υλικοτεχνικό εξοπλισμό της Αεροπορίας.

γ. Αθλητική: Για τη διατήρηση της σωστής σωματικής κατάστασης των μαθητών.

Κατευθύνσεις: Οι ειδικότητες που δίνει η Σχολή στους Δοκίμους είναι:

α. Μηχανοσυνθέτης

β. Ηλεκτρολόγος

γ. Γενικός Οπλουργός

δ. Μηχανικός Μεταφορικών Μέσων και χειριστής Μηχανημάτων

ε. Συντηρητής Αεροπορικών Εγκαταστάσεων

στ. Ελεγκτής Αεράμυνας

ζ. Γενικός Υλικονόμος

η. Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών

θ. Μηχανικός RADAR

Επαγγελματικές προοπτικές: Η αποφοίτηση των μαθητών της Σχολής γίνεται το μήνα Σεπτέμβριο κάθε έτους.

Οι νέοι υπαξιωματικοί έχουν όλα τα πνευματικά και ηθικά εφόδια, καθώς και τα ουσιαστικά προσόντα για να υπηρετήσουν την Αεροπορία και να εξελιχθούν μέχρι τις ανώτερες βαθμίδες της Ιεραρχίας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.haf.gr/gea_gr/ekpaidef/stia/stia.htm