Τμήμα Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού [Όπλα] ΣΜΥ
Διεύθυνση:
Τηλέφωνο: 24310 23950-51

Υπαξιωματικός Ενόπλων Δυνάμεων

Η Σχολή έχει ως αποστολή την εκπαίδευση και διαπαιδαγώγηση των Μονίμων Υπαξιωματικών του Ελληνικού Στρατού, προκειμένου να αποκτήσουν το σύνολο των γνώσεων και δεξιοτήτων που θα τους βοηθήσουν ώστε να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των καθηκόντων τους.

Η διάρκεια της φοίτησης είναι 2 έτη. Το πρόγραμμα σπουδών που παρακολουθούν οι εκπαιδευόμενοι, είναι διαμορφωμένο κατά τέτοιο τρόπο ώστε:
Να τους παρέχει την αναγκαία θεωρητική εκπαίδευση
Να τους εμφυσήσει τις στρατιωτικές αξίες, αγάπη προς την πατρίδα, σεβασμό των δημοκρατικών ιδεωδών, υπακοή στο Σύνταγμα και τους νόμους, αφοσίωση προς το στρατιωτικό καθήκον
Να τους προσφέρει συστηματική σωματική προετοιμασία και στρατιωτική εκπαίδευση που θα είναι απαραίτητη στην άσκηση των καθηκόντων τους ως στρατιωτικοί

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι απόφοιτοι της Σχολής ονομάζονται Μόνιμοι Λοχίες και έχουν την υποχρέωση παραμονής στο στρατό για 9 τουλάχιστον χρόνια.
Μετά από ένα έτος υπηρεσίας οι Μόνιμοι Λοχίες έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν στις εισαγωγικές εξετάσεις της Σχολής Ευελπίδων, που δέχεται κάθε χρόνο στον κύκλο σπουδών της ένα ποσοστό 20% επιπλέον του αριθμού των εισαγόμενων. Κατ' αυτόν τον τρόπο, δίνεται η δυνατότητα στους απόφοιτους της ΣΜΥ να γίνουν Ευέλπιδες και να ακολουθήσουν την επαγγελματική εξέλιξη και σταδιοδρομία του Μονίμου Αξιωματικού.
Η βαθμολογική εξέλιξη των Μόνιμων Λοχιών στην ιεραρχία της στρατιωτικής κλίμακας ακολουθεί την παρακάτω πορεία:
Μετά από 9 έως 12 χρόνια υπηρεσίας στους ενδιάμεσους βαθμούς ο Μόνιμος Λοχίας μπορεί να προαχθεί στο βαθμό του Ανθυπασπιστή
Αναλόγως των αναγκών της υπηρεσίας μπορεί να προάγεται, στη συνέχεια μέχρι του βαθμού του Αντισυνταγματάρχη ή και του Συνταγματάρχη (εφόσον συντρέχει η απαραίτητη προϋπόθεση να διαθέτει Πτυχίο Ανώτατης Σχολής).
Απόφοιτοι της ΣΜΥ επανδρώνουν επίσης:
-την Αεροπορία Στρατού ως Χειριστές ή Μηχανικοί Ελικοπτέρων και Αεροσκαφών
- τις Ειδικές Δυνάμεις ως Αλεξιπτωτιστές, Καταδρομείς, Πεζοναύτες και Βατραχάνθρωποι
- το Σώμα Πληροφορικής ως Χειριστές ή Προγραμματιστές Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.smy.gr/index.htm