Τμήμα Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ)
Ανήκει στη: Ανεξάρτητο
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Ναυτική Μονάδα Σκαραμαγκά
Τηλέφωνο: 210 5531737, 5531742, 5531755, 5531744

Υπαξιωματικός Ενόπλων Δυνάμεων

Αποστολή της ΣΜΥΝ είναι: Να παρέχει στους εισερχόμενους μαθητές, αφενός μεν την κατάλληλη στρατιωτική και ναυτική αγωγή αφετέρου δε την αναγκαία θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση και τεχνική κατάρτιση με σκοπό να αποδώσει αξιωματικούς που θα είναι ικανοί να ανταποκριθούν στα καθήκοντα της ειδικότητας/τέχνης τους.

Η φοίτηση των μαθητών στην σχολή είναι διετής. Κατά την διάρκεια της οι μαθητές της ΣΜΥΝ εκπαιδεύονται σε θεωρητικά και πρακτικά μαθήματα και λαμβάνουν μέρος σε ολιγοήμερα εκπαιδευτικά ταξίδια με πλοίο ή πλοία του Π.Ν. Τα ταξίδια είναι διάρκειας δύο ή τριών ημερών και γίνονται μια φορά το μήνα κατά τις μη εργάσιμες ημέρες. Τα ταξίδια πραγματοποιούνται σε ελληνικά λιμάνια και οι μαθητές συμμετέχουν επιπρόσθετα σε αριθμό ασκήσεων πάνω στα πλοία του στόλου.

ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Τα μαθήματα που διδάσκονται στην σχολή χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:
Α) Τα γενικά που διδάσκονται σε όλους τους μαθητές ΣΜΥΝ και κατά τα δύο έτη σπουδών.
Β) Τα Ειδικά, που διδάσκονται χωριστά σε κάθε μια από τις ειδικότητες και τέχνες που κατανέμονται στους μαθητές της ΣΜΥΝ.
ΓΕΝΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Ξένη γλώσσα (Αγγλικά), Μαθηματικά, Ναυτικοί κανονισμοί, Ναυτική ιστορία, Ηλεκτρονικοί υπολογιστές, Απογραφές, Βασικά ηλεκτρονικά, Βασικός Ηλεκτρισμός, Εφόλκια-Πρωρατικά-Ναυτική τέχνη, Φυσική αγωγή-αθλητισμός, Πεζικές ασκήσεις-φορητά όπλα-πυρά.
ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Τόσο ο αριθμός των ειδικών μαθημάτων όσο και η ύλη τους είναι συνάρτηση της ειδικότητας και αφορούν σε αντικείμενα συσκευών και μηχανών που υφίστανται στα πλοία του Πολεμικού Ναυτικού αλλά και μαθήματα γενικότερου ενδιαφέροντος απαραίτητα σε ορισμένες ειδικότητες (π.χ. Ηλεκτρισμός-Θεωρία ηλεκτροτεχνίας-Ηλεκτρονικά-Εργαστήρια Η/Λ-Η/Ν κ.λ.π.).

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι απόφοιτοι της Σχολής ονομάζονται Κελευστές, έχουν την υποχρέωση παραμονής στο Πολεμικό Ναυτικό για 9 τουλάχιστον χρόνια και σταδιοδρομούν ως μόνιμα στελέχη του Πολεμικού Ναυτικού.
Από την ημερομηνία της κατάταξής τους στη Σχολή, ο χρόνος προσμετράται ως συντάξιμος υπηρεσία.
Ο ελάχιστος χρόνος παραμονής σε κάθε βαθμό είναι:
- Στο βαθμό του Κελευστού: 3 έτη
- Στο βαθμό του Επικελευστού: 3 έτη
- Στο βαθμό του Αρχικελευστού: 3 έτη
- Στο βαθμό του Ανθυπασπιστού: 4 έτη ή 15 έτη συνολικής στρατιωτικής θητείας από την κατάταξη στη ΣΜΥΝ, εκ των οποίων τα 2 στο βαθμό του Ανθυπασπιστού.
Μετά την προαγωγή στο βαθμό του Αξιωματικού (Σημαιοφόρου) υπάρχει η δυνατότητα περαιτέρω εξέλιξής μέχρι το βαθμό του Αντιπλοιάρχου ή Πλοιάρχου εάν ο ενδιαφερόμενος διαθέτει Πτυχίο ΑΕΙ η αποστράτευση γίνεται με σύνταξη Πλοιάρχου.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: www.hellenicnavy.gr/smyn/