Τμήμα Πολιτικών Έργων Υποδομής
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα
Τηλέφωνο: 2410 684306-7

Πολιτικός Μηχανικός

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει επιστήμονες ικανούς να ασχολούνται με το σχεδιασμό, την κατασκευή, την επίβλεψη, τη λειτουργία, την επισκευή και την συντήρηση υδραυλικών, συγκοινωνιακών και εγγειοβελτιωτικών έργων ορισμένης δαπάνης.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά Ι, Φυσική Ι, Χημική Τεχνολογία, Τεχνικό Σχέδιο, Τεχνική Γεωλογία, Παραστατική Γεωμετρία, Ξένη Γλώσσα Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά ΙΙ, Φυσική ΙΙ, Μηχανική Ι, Τεχνολογία Υλικών, Τοπογραφία, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ξένη Γλώσσα.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά, Υπολογισμός Κατασκευών, Υδραυλική Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ειδικά Θέματα Τοπογραφίας, Μηχανική ΙΙ, Δυναμική.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Δομικές Μηχανές, Κόστος, Μελέτη - Σχεδιασμός Λιμένων, Υδραυλική ΙΙ, Οδοποιία Ι, Σκυρόδεμα, Εφαφομηχανική Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εδαφομηχανική ΙΙ, Οδοποιία ΙΙ, Τ.Ε.Ο.-Ι, Υδρολογία - Υδρεύσεις, Λύματα -Αποχετεύσεις, Διευθέτηση Ποταμών, Αρδ/σεις - Αποσ/σεις.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εργοτάξιο, Κυκλ. Τεχν. & Σιδ/μοι, Τ.Ε.Ο. ΙΙ, Κατασκευή Σηράγγων, Υδροδυναμικά Έργα, Μελέτη Σχ/σμός Αερολιμένων, Προδιαγραφές, Βραχομηχανική.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Προαιρετικά Μαθήματα
(για όλα τα εξάμηνα) Ξένη Γλώσσα, Ασφαλτικά, Προγραμματισμός Η/Υ-ΙΙΙ, Σχεδ. Εγκαταστ. Λυμάτων, Τεχνική Νομοθεσία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε υπηρεσίες υπουργείων (ΠΕ.ΧΩΔ.Ε., Γεωργίας) στην νομαρχιακή και τοπική αυτοδιοίκηση, και σε οποιαδήποτε δημόσια επιχείρηση διατηρεί γραφείο τεχνικής υπηρεσίας,
σε ιδιωτικές τεχνικές κατασκευαστικές επιχειρήσεις και τεχνικά γραφεία,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
ως εργολάβοι δημοσίων έργων (σχετική άδεια μπορούν να ζητήσουν 5 χρόνια μετά τη λήψη του πτυχίου),
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilar.gr/schools/stef/civstruc/index.el.php3