Τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων
Τηλέφωνο: 2810 254103 εσωτ.237, 379876, 379713-4
Φαξ: 2810-379328

Πολιτικός Μηχανικός

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει τους σπουδαστές του με θεωρητικές και τεχνικές γνώσεις ώστε να είναι ικανοί να σχεδιάζουν, να μελετούν και να επιβλέπουν τη λειτουργία και συντήρηση δομικών έργων ορισμένης δαπάνης.

Εξάμηνο 1ο
Mαθηματικά I, Γενική Φυσική, Γενική Φυσική (Εργαστήριο), Χημική Τεχνολογία, Χημική Tεχνολογία (Εργαστήριο), Τεχνική Γεωλογία, Τεχνική Γεωλογία (Εργαστήριο), Τεχνικό Σχέδιο, Mηχανική I

Εξάμηνο 2ο
Mαθηματικά IΙ, Ειδικά Θέματα Φυσικής, Ειδικά Θέματα Φυσικής (Εργαστήριο), Τεχνολογία Υλικών, Tεχνολογία Υλικών (Εργαστήριο), Τοπογραφία, Τοπογραφία (Εργαστήριο), Παραστατική Γεωμετρία, Παραστατική Γεωμετρία (εργαστήριο), Μηχανική ΙΙ, Μηχανική ΙΙ (Εργαστήριο)

Εξάμηνο 3ο

Εξάμηνο 4ο
Υδραυλική 3, Υδραυλική (Εργαστήριο), Aρχιτεκτονικές Λεπτομέρειες, Αρχιτεκτονικές Λεπτομέρειες (Εργαστήριο), Υπολογισμοί Κατασκευών ΙΙ, Υπολογισμοί Κατασκευών ΙΙ, Oπλισμένο Σκυρόδεμα I, Προγραμματισμός H/Y II, Προγραμματισμός H/Y II (εργαστήριο), Αγγλικά ΙΙ, Αγγλικά ΙΙ (Εργαστήριο) Αγγλικά ΙΙ, Γαλλικά ΙΙ, Γαλλικά ΙΙ (Εργαστήριο), Γερμανικά Ι, Γερμανικά Ι (Εργαστήριο)

Εξάμηνο 5ο
Oργάνωση Eργοταξίου, Kόστος-Προυπολογισμός, Mηχανολογικές Eγκαταστάσεις, Aρχιτεκτονική, Oπλισμένο Σκυρόδεμα II, Oπλισμένο Σκυρόδεμα II (εργαστήριο), Kατασκευές Kτιρίων I, Αγγλικά ΙΙΙ, Αγγλικά ΙΙΙ, Γαλλικά III, Γαλλικά III (εργαστήριο), Γερμανικά III, Γερμανικά III (εργαστήριο)

Εξάμηνο 6ο
Hλεκρολογικές Eγκαταστάσεις, Hλεκρολογικές Eγκαταστάσεις (εργαστήριο), Tεχνική Nομοθεσία, Kατασκευές Kτιρίων II, Κατασκευές Κτιρίων ΙΙ (Εργαστήριο), Σιδηρές Ξύλινες Κατασκευές, Θεμελιώσεις, Ελληνική Οικονομία, Σεμινάριο I, Αγγλικά IV, Αγγλικά IV, Γαλλικά IV, Γαλλικά IV (Εργαστήριο), Γερμανικά ΙV, Γερμανικά IV (εργαστήριο)

Εξάμηνο 7ο
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν :
σε επιχειρήσεις του δημοσίου, σε σχετικά υπουργεία, σε τεχνικές υπηρεσίες υπουργείων και δήμων,
στον ιδιωτικό τομέα-σε τεχνικές εταιρείες,
ως εργολάβοι δημοσίων έργων, αφού αποκτήσουν σχετική άδεια (5 χρόνια μετά την λήψη του πτυχίου τους),
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στην Εκπαίδευση και στην Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.stef.teicrete.gr/domikoi/