Τμήμα Οχημάτων
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη
Φαξ:

Το τμήμα Οχημάτων του Α.Τ.Ε.Ι. Θεσσαλονίκης είναι το μοναδικό τμήμα που λειτουργεί στην Ελλάδα σε τριτοβάθμιο εκπαιδευτικό επίπεδο. Πρωταρχικός σκοπός του τμήματος Οχημάτων είναι η κάλυψη των αναγκών της αγοράς εργασίας με τεχνολογικά στελέχη, κατάλληλα για διάφορες απασχολήσεις σχετικές με τα οχήματα.
Στις απασχολήσεις αυτές εντάσσονται, τόσο η παραγωγή των οχημάτων όσο και ο σχεδιασμός νέων τύπων ή καινοτομιών, ο έλεγχος, η μεθοδευμένη συντήρηση, η πραγματογνωμοσύνη και η έρευνα σχετικά με τα οχήματα. Παράλληλα, το τμήμα αναπτύσσει και ερευνητικό έργο, κυρίως σε εξειδικευμένους εφαρμοσμένους τομείς όπως π.χ. ο σχεδιασμός και η κατασκευή εξαρτημάτων οχημάτων με χρήση Η/Υ.

Εξάμηνο 1ο
Μαθηματικά Ι, Μηχανική Ι, Φυσική Ι, Μηχ/κό Σχέδιο Ι, Χημική Τεχνολογία, Ξένη Γλώσσα Ι, Προγρ/μός Η/Υ Ι

Εξάμηνο 2ο
Μαθηματικά ΙΙ, Μηχανική ΙΙ, Φυσική ΙΙ, Μηχ/κό Σχέδιο ΙΙ, Ποιοτ. Ελεγ.& Τεχ. Υλ., Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Προγρ/μός Η/Υ ΙΙ, Μηχανική Ρευστών

Εξάμηνο 3ο
Εφαρμ. Μαθηματικά, Οικον. Ανάλυση, Στοιχεία Μηχανών Ι, Θερμοδυναμική, Μηχ. Εργαστήριο Ι, Δυναμική Μηχανών, Ηλεκτροτεχνία, Συστ. Αυτ. Ελέγχου

Εξάμηνο 4ο
Αεροδυναμική, Στοιχεία Μηχανών ΙΙ, Μηχαν. Εσ. Καύσης Ι, Μηχ. Εργαστήριο ΙΙ, Μετάδ. Θερμότητας, Αρχές δικ. & Τεχν. Νομοθεσίας, Οχήματα Ι, Ασφ. Εργ. & προσ. Περιβάλλοντος

Εξάμηνο 5ο
Αεριοστρόβιλοι, Οχήματα IΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ, Μηχάν. Εσ. Καύσης ΙΙ, Ηλεκτρ. Οχημάτων, Μειοτ. στροφών & Κιβώτια Ταχυτήτων, Ηλεκτρ. μηχανές & Ηλεκτ. Οχήματα, Οργάνωση Παραγωγής

Εξάμηνο 6ο
Παραγωγή Οχήμ. & Εργαλειομηχανές, Ξένη Γλώσσα IV, Σεμινάριο, Τεχνολογία Μετρήσεων, Δυναμική Οχημάτων, Μηχ. Διαμορφώσεις & Τριβολογία, Θερμικές Μηχανές, Κλιματισμός Οχημάτων, Οχήματα Ανωμάλου Εδάφους ή Ποιοτικός Έλεγχος Παραγωγής

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι του τμήματος τεχνολόγων μηχανικών αυτοκινήτων της ανωτέρας σχολής τεχνολόγων μηχανικών των κέντρων ανώτερης τεχνικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης (ΚΑΤΕΕ) και οι πτυχιούχοι των ισότιμων σχολών έχουν τα ακόλουθα επαγγελματικά δικαιώματα:
1. Απασχολούνται ως υπεύθυνα στελέχη σε όλο το φάσμα των εργασιών με τα οχήματα (αυτοκίνητα, μοτοσικλέτες και μοτοποδήλατα) στον ιδιωτικό τομέα, στο δημόσιο τομέα όπως αυτός προσδιορίζεται από τις διατάξεις που κάθε φορά ισχύουν
2. Ειδικότερα μπορούν να απασχολούνται:
α) Σε όλα τα επίπεδα παραγωγής ποιοτικού ελέγχου και εμπορίας στις βιομηχανίες βιοτεχνίες και συνεργεία, για κατασκευή, ανακατασκευή μετατροπή, επισκευή, κίνηση και εμπορία των παραπάνω οχημάτων και σχετικών με αυτά υλικών και εξαρτημάτων.
β) Στις εξεταστικές επιτροπές για έκδοση αδειών άσκησης επαγγέλματος για επίβλεψη και εκτέλεση της συντήρησης και επισκευής των παραπάνω οχημάτων.
γ) Στις εξεταστικές επιτροπές για έκδοση άδειας άσκησης επαγγέλματος εκγυμναστή υποψηφίων οδηγών και αδείας οδήγησης οχημάτων.
δ) Στις επιτροπές τεχνικού ελέγχου των παραπάνω οχημάτων.
ε) Σε μελέτες εκτιμήσεων και πραγματογνωμοσύνης ζημιών υπολογισμού κυβισμού κινητήρων και μετατροπών των παραπάνω οχημάτων.
στ) Σε όσες τις βαθμίδες εκπαίδευσης ή κατάρτισης για την κάλυψη αναγκών της ειδικότητάς τους. Οι λεπτομέρειες της εφαρμογής των παραπάνω προβλέψεων, ρυθμίζονται μέσα από τις ειδικές διατάξεις που προκαλούνται από τους καθ' όλη αρμόδιους φορείς και διέπουν τα αντικείμενα αυτά.
3. Σχετικά με την μελέτη επίβλεψη και υπευθυνότητα ίδρυσης επέκτασης και λειτουργίας συνεργείων καθώς και τη μελέτη επίβλεψης και λειτουργίας των μηχανολογικών τους εγκαταστάσεων, έχουν τα ίδια δικαιώματα που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία, για τους τεχνολόγους, μηχανολόγους των ΚΑΤΕΕ.
4. Οι παραπάνω πτυχιούχοι εξελίσσονται σε θέσεις υπευθύνων στους τομείς της ειδικότητάς τους σύμφωνα με την ισχύουσα εκάστοτε νομοθεσία.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.vt.teithe.gr/ l