Τμήμα Ναυπηγικής
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω

Ναυπηγός Μηχανικός

Σκοπός του Τμήματος είναι να δώσει στους σπουδαστές του, τις απαραίτητες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις, ώστε να μπορούν να ασχολούνται με τη μελέτη, τη σχεδίαση και κατασκευή πλοίων ενός ορισμένου μήκους, καθώς και με την επισκευή και τη συντήρηση οποιουδήποτε σκάφους.
Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Ναυπηγικής, καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο που αφορά στην εφαρμογή της Επιστήμης του Ναυπηγού Μηχανικού Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, στους τομείς της κατασκευής, μετασκευής, επισκευής, λειτουργίας των πλοίων και πλωτών κατασκευών καθώς και των συστημάτων αυτών

Α' ΕΞΑΜΗΝΟ
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ, ΜΗΧΑΝΙΚΗ (ΣΤΑΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ),  ΦΥΣΙΚΗ Ι, ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ Ι, ΧΗΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Β' ΕΞΑΜΗΝΟ
ΝΑΥΠΗΓΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ, ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΙΙ (ΑΝΤΟΧΗ ΥΛΙΚΩΝ),  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Η/Υ, ΦΥΣΙΚΗ ΙΙ, ΠΟΙΟΤ. ΕΛΕΓΧΟΣ & ΤΕΧ/ΓΙΑ ΥΛΙΚΩΝ

Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ
ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΑΥΠΗΓΙΚΗΣ, ΘΕΩΡΙΑ ΠΛΟΙΟΥ Ι (ΣΤΑΤΙΚΗ), ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ,  ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΡΕΥΣΤΩΝ, ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Η/Υ ΙΙ

Δ' ΕΞΑΜΗΝΟ
ΘΕΩΡΙΑ ΠΛΟΙΟΥ ΙΙ (ΔΥΝΑΜΙΚΗ), ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΝΑΥΠΗΓΕΙΟΥ Ι, ΝΑΥΠΗΓΙΚΕΣ ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ, ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, ΥΔΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, ΤΕΧΝΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ, ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙΙ

Ε' ΕΞΑΜΗΝΟ
ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΝΑΥΠΗΓΕΙΟΥ ΙΙ, ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΛΟΙΟΥ Ι, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑΥΠΗΓΕΙΟΥ,  ΑΝΤΟΧΗ ΠΛΟΙΟΥ, ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ, ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΛΟΙΟΥ,  ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙΙΙ

ΣΤ' ΕΞΑΜΗΝΟ
ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΝΑΥΠΗΓΕΙΟΥ ΙΙΙ, ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΛΟΙΟΥ ΙΙ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΝΑΥΠΗΓΕΙΟΥ, ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΙ ΠΛΟΙΟΥ, ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΙV, ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ, ΑΣΦΑΛ. ΕΡΓΑΣΙΕΣ & ΠΡΟΣΤ. ΠΕΡΙΒΑΛΛ., ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ,

Επαγγελματικές προοπτικές: Με την ολοκλήρωση των σπουδών τους, οι Πτυχιούχοι του Τμήματος αποκτούν τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και ικανότητες, ως Ναυπηγοί Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, για να μπορούν να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος, ως υπεύθυνοι ή στελέχη σχετικών επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών Ναυπηγικού, Ναυτιλιακού και συναφούς αντικειμένου.
Ειδικότερα, ο Ναυπηγός Μηχανικός Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, μπορεί να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά, ως ακολούθως:
α. Μπορεί να ασχοληθεί ως ελεύθερος επαγγελματίας με τη μελέτη και την επίβλεψη εργασιών ναυπήγησης, επισκευής ή μετασκευής πλωτών μέσων.
β. Συμμετέχει με σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές μεθόδους, στην παραγωγή, την πιστοποίηση της ποιότητας και καταλληλότητας των εργασιών που αφορούν στο αντικείμενο της Ναυπηγικής.
γ. Συμμετέχει στις κοινωνικές, περιβαλλοντολογικές και νομικές υποχρεώσεις των Ναυπηγικών επιχειρήσεων και δραστηριοτήτων σε τοπικό, περιφερειακό, εθνικό και διεθνές επίπεδο.
δ. Συμμετέχει στην έρευνα, την ανάπτυξη και την καινοτομία σε κάθε τομέα της Ναυπηγικής.
ε. Έχει τις γνώσεις για εκπόνηση μελετών και σχεδιασμό παραγωγικών τμημάτων των Ναυπηγείων.
στ. Κατέχει τις ικανότητες συλλογικής και ομαδικής εργασίας, στα πλαίσια των Ναυπηγείων, αλλά και σε κλάδους όπως εργοστάσια σχετιζόμενα με τη Ναυπηγική Βιομηχανία εν γένει, καθώς και σε συναφείς Οργανισμούς και εταιρείες εκμετάλλευσης πλοίων (Ναυτιλιακές εταιρείες).
ζ. Απαιτήσεις Ναυπηγείων και Επιθεωρήσεων του χώρου (Νηογνώμονες, Ναυτιλιακές Εταιρείες, Επιθεώρηση Εμπορικών Πλοίων, Αντιπροσωπείες υλικών και εξοπλισμού πλοίων) λειτουργία και εξοπλισμός αυτών.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/stef/shipbuilding_technology/index.htm