Τμήμα Μηχανολογίας
Πόλη: Σέρρες
Διεύθυνση: Τέρμα Μαγνησίας, 62133 Σέρρες

Μηχανολόγος Μηχανικός

Τα T.E.I, διακρίνονται σαφώς ως προς το ρόλο τους και την κατεύθυνση των αποφοίτων τους καθώς και ως προς το περιεχόμενο: και τους τίτλους σπουδών από τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (A.E.I.) και έχουν ως αποστολή:
α) να παρέχουν θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση επαρκή για την εφαρμογή επιστημονικών, τεχνολογικών, καλλιτεχνικών και άλλων δεξιοτήτων στο επάγγελμα,
β) να συμβάλουν στη δημιουργία υπεύθυνων πολιτών, ικανών να συνεισφέρουν ως στελέχη εφαρμογής στα πλαίσια του δημοκρατικού προγραμματισμού στην οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη της χώρας,
γ) να υλοποιήσουν το δικαίωμα της δωρεάν παιδείας κάθε Έλληνα πολίτη, ανάλογα με τις κλίσεις του και σύμφωνα με όσα προβλέπει η σχετική ελληνική νομοθεσία.

Οι σπουδές στα T.E.I, είναι οργανωμένες με βάση εξαμηνιαία μαθήματα τα οποία διακρίνονται σε υποχρεωτικά, κατ' επιλογή υποχρεωτικά και προαιρετικά. Τα υποχρεωτικά είναι μαθήματα ειδικότητας ενώ τα κατ' επιλογή υποχρεωτικά είναι μαθήματα ειδικότητας που επιλέγονται από τους σπουδαστές και σχετίζονται με συγκεκριμένη κατεύθυνση σπουδών. Τα προαιρετικά μαθήματα είναι μαθήματα γενικής μόρφωσης ή εμβάθυνσης σε συγκεκριμένα γνωστικά αντικείμενα.
1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά Ι, Μηχανική Ι, Φυσική Ι, Μηχανολογικό Σχέδιο Ι, Χημική Τεχνολογία, Ξένη Γλώσσα Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά ΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Μηχανική ΙΙ, Ποιοτικός Έλεγχος και Τεχνολογία Υλικών, Μηχανολογικό Σχέδιο ΙΙ, Φυσική ΙΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Μηχανική Ρευστών Ι, Στοιχεία Μηχανών Ι, Θερμοδυναμική, Μηχανολογικό Εργαστήριο Ι.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οικονομοτεχνική Ανάλυση, Ασφάλεια Εργασίας & Προστασία Περιβάλλοντος, Μηχανική Ρευστών ΙΙ, Στοιχεία Μηχανών ΙΙ, Μηχανές Εσωτερικής Καύσης Ι, Μηχανολογικό Εργαστήριο ΙΙ, Ηλεκτροτεχνία.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οργάνωση & Διοίκηση Βιομηχανικών Επιχειρήσεων, Νομοθεσία & Κανονισμοί, Ηλεκτρικές Μηχανές, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ, Μηχανολογικές Εγκαταστάσεις, Μεταλλικές Κατασκευές, Εργαλειομηχανές, Σχεδιασμός Κατασκευών, Μετάδοση Θερμότητας, Θέρμανση – Ψύξη – Κλιματισμός Ι, Μηχανές Εσωτερικής Καύσης ΙΙ, Υδροδυναμικές Μηχανές.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Βιομηχανικοί Αυτοματισμοί, Σεμινάριο, Ξένη Γλώσσα IV, Μηχανικές Διαμορφώσεις & Τριβολογία, Ανυψωτικές & Μεταφορικές Μηχανές, Οργάνωση Παραγωγής, Ποιοτικός Έλεγχος, Ήπιες Μορφές Ενέργειας, Θέρμανση - Ψύξη - Κλιματισμός ΙΙ, Ατμοστρόβιλοι & Ατμολέβητες.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Οι βαθμολογίες σε όλα τα μαθήματα εκφράζεται με την αριθμητική κλίμακα 0-10 με βάση επιτυχίας το βαθμό 5.0, όλοι οι βαθμοί υπολογίζονται και καταχωρούνται με προσέγγιση ενός δεκάτου της ακέραιος μονάδας.
Ο βαθμός προόδου προκύπτει από τη γραπτή εξέταση που γίνεται περί τα μέσα του εξαμήνου. Ο τελικός βαθμός σε κάθε μάθημα προκύπτει από το άθροισμα των πιστωτικών μονάδων που συγκέντρωσε ο σπουδαστής από την επίδοση στην πρόοδο και την τελική εξέταση. Ο βαθμός προόδου πολλαπλασιάζεται με το συντελεστή 0,4 ενώ ο τελικός με το συντελεστή 0,6.
Ο τελικός βαθμός μικτού μαθήματος προκύπτει από τον συνυπολογισμό των βαθμών του θεωρητικού και του εργαστηριακού μέρους του μαθήματος αφού πολλαπλασιαστούν με τους συντελεστές 0,4 και 0,6.
Τέλος, η βαθμολογία εργαστηριακού μαθήματος ή
εργαστηριακού μικτού μαθήματος διαμορφώνεται σύμφωνα με τους εξής δύο τρόπους:
α. από τους επιμέρους βαθμούς των ασκήσεων που πραγματοποιήθηκαν, ως μέσος όρος
β. από μερικά ή ολικά τεστ πάνω στην ύλη του συνόλου των ασκήσεων.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους. Σε ορισμένους όμως τομείς η επαγγελματική αποκατάσταση συναρτάται με μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο του ενδιαφέροντός τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε δημόσιες τεχνικές υπηρεσίες, οργανισμούς, κρατικά και στρατιωτικά εργοστάσια, σε τεχνικές επιχειρήσεις, βιομηχανίες και βιοτεχνίες,
σε τμήματα μελετών μηχανολογικών εγκαταστάσεων,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
ως εργολάβοι δημοσίων έργων, αφού λάβουν την σχετική άδεια (5 χρόνια μετά τη λήψη του πτυχίου τους) αφού λάβουν την σχετική άδεια.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiser.gr/engineering/index.htmlhttp://www.teiser.gr/