Τμήμα Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων
Πόλη: Κοζάνη
Διεύθυνση: Καστοριάς και Φλέμιγκ, 50 100, Κοζάνη
Τηλέφωνο: 24610 21731, 2310 991303

Σκοπός του τμήματος είναι να αναδείξει επιστήμονες ικανούς να μελετούν την παραγωγή, την μετατροπή, και την αποθήκευση μορφών ενέργειας. Επιπλέον να ασχολούνται με τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις της ενέργειας σε τοπικό, περιφερειακό και διεθνές επίπεδο αλλά και με τη χάραξη ενεργειακής πολιτικής σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Οι σπουδές του Μηχανικού Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων στο Α.Π.Θ. περιλαμβάνουν τρεις Κύκλους Σπουδών.

· Ο Πρώτος Κύκλος Σπουδών διαρκεί έξι εξάμηνα (1ο έως 6ο) και περιλαμβάνει 32 υποχρεωτικά μαθήματα, τα οποία είναι κοινά για όλες τις κατευθύνσεις σπουδών.

· Ο Δεύτερος Κύκλος Σπουδών διαρκεί δύο εξάμηνα (7ο και 8ο). Στο δεύτερο κύκλο δίνεται η δυνατότητα στους φοιτητές με βάση τα ενδιαφέροντά τους να επιλέξουν μία από τις ακόλουθες Κατευθύνσεις Σπουδών.
α. Κατεύθυνση Παραγωγής, Μεταφοράς και Διανομής Ενέργειας
β. Κατεύθυνση Περιβάλλοντος και Χρήσης Ενέργειας
γ. Κατεύθυνση Βιομηχανική Τεχνολογία και Διοίκηση, Ενεργειακή πολιτική.
Η κατεύθυνση την οποία θέλει να ακολουθήσει κάθε φοιτητής καθορίζεται με αντίστοιχη δήλωση για ένταξη σε Κατεύθυνση σπουδών , την οποία καταθέτει ο ίδιος στη Γραμματεία του Tμήματος στην αρχή του Δεύτερου Κύκλου Σπουδών (7ο εξάμηνο) .

¨ Ο Τρίτος Κύκλος Σπουδών (9ο και 10ο εξάμηνο) περιλαμβάνει μόνον μαθήματα επιλογής, οργανωμένα σε κύκλους εξειδίκευσης ανά κατεύθυνση.
Οι κύκλοι εξειδίκευσης ανά κατεύθυνση είναι
Α. Κατεύθυνση Παραγωγής, Μεταφοράς και Διανομής Ενέργειας
Α.1 Συστήματα Μετατροπής Ενέργειας
Α.2 Μεταφορά Ενέργειας
Α.3 Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας/ Περιβάλλον και Ενέργεια (κοινός με Β)
Β. Κατεύθυνση Περιβάλλοντος και Χρήσης Ενέργειας
Β.1 Ενεργειακός Σχεδιασμός του Δομημένου Χώρου
Β.2 Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας/ Περιβάλλον και Ενέργεια (κοινός με Α)
Γ. Κατεύθυνση Βιομηχανική Τεχνολογία και Διοίκηση, Ενεργειακή Πολιτική.
Γ.1 Διαχείριση Πηγών Ενέργειας
Γ.2 Διοίκηση Ενεργειακών Μονάδων
Ο Κύκλος Εξειδίκευσης τον οποίον θέλει να ακολουθήσει κάθε φοιτητής καθορίζεται με αντίστοιχη δήλωση για ένταξη σε Κύκλο Εξειδίκευσης, την οποία καταθέτει ο ίδιος στη Γραμματεία του Tμήματος στην αρχή του Τρίτου Κύκλου Σπουδών (9ο εξάμηνο).

Κατευθύνσεις: Α. Παραγωγή, Μεταφορά και Διανομή Ενέργειας
Β. Βιομηχανική Τεχνολογία και Διοίκηση, Ενεργειακή Πολιτική
Γ. Περιβάλλον και Χρήση Ενέργειας.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα:
σε επιχειρήσεις παραγωγής και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας και πετρελαιοειδών προϊόντων (ΔΕΗ, Δημόσια Επιχείρηση Πετρελαίου, Δημόσια Επιχείρηση Φωταερίου κ.ά),
σε θέσεις σχεδιασμού και διαχείρισης ενεργειακών πόρων,
στην Εκπαίδευση και την κατάρτιση (τεχνική - επαγγελματική).

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.auth.gr/enman/