Τμήμα Ιχθυοκομίας - Αλιείας
Πόλη: Ηγουμενίτσα
Διεύθυνση: Τ.Θ. 152, 46100 Ηγουμενίτσα

Ιχθυοκαλλιεργητής, Τεχνολόγος ιχθυοκαλλιέργειας

Το τμήμα Ιχθυοκομίας-Αλιείας έχει ως αποστολή να προάγει την ανάπτυξη και τη μετάδοση γνώσεων στη τεχνολογία και την επιστήμη που περιλαμβάνει το παραπάνω γνωστικό αντικείμενο, με την διδασκαλία και την εφαρμοσμένη έρευνα, και να παρέχει στους σπουδαστές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια εκπαίδευση και κατάρτιση τους στην επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

Το αντικείμενο σπουδών του Τμήματος Ιχθυοκομίας-Αλιείας καλύπτει το γνωστικό και τεχνολογικό πεδίο εφαρμογής των βιολογικών, χημικών και φυσικών επιστημών που αναφέρονται στην αλιεία, υδατοκαλλιέργεια και μεταποίηση-επεξεργασία αλιευμάτων και άλλων υδρόβιων οργανισμών, καθώς επίσης και στην ανάπτυξη και εφαρμογή τεχνολογιών και μεθόδων παραγωγικής διαχείρισης, εκτίμησης και αξιολόγησης του περιβάλλοντος των υδάτινων οικοσυστημάτων.
Εξάμηνο 1ο
Χημεία Ι, Στατιστική, Εργαστηριακές Τεχνικές, Γενική Βιολογία, Υδροβιολογία, Ξένη Γλώσσα Ι

Εξάμηνο 2ο
Χημεία ΙΙ, Εισαγωγή στη Βιοχημεία, Εισαγωγή στην Πληροφορική, Ιχθυολογία, Αρχές Οικολογίας: Άνθρωπος και Περιβάλλον, Ιστορία της Αλιείας, Ξένη Γλώσσα ΙΙ

Εξάμηνο 3ο
Συστηματική και Ταυτοποίηση Ιχθύων, Ωκεανολογία, Θαλάσσια Βιολογία, Βιολογία και Οικολογία Εσωτερικών Υδάτων, Ποιότητα και επεξεργασία Νερού για Υδατοκαλλιέργειες, Αλιευτική Ναυτιλία

Εξάμηνο 4ο
Οργανογένεση & Φυσιολογία Υδρόβιων Οργανισμών, Αρχές Γενετικής, Εδαφολογία, Αλιευτική Βιολογία, Αλιευτική Τεχνολογία, Εξοπλισμός και Μηχανική Υδατοκαλλιεργειών, Διατροφή & Tεχνολογία Ιχθυοτροφών

Εξάμηνο 5ο
Ιχθυοπαθολογία & Διαγνωστική, Διοίκηση Επιχειρήσεων (ΔΟΝΑ), Μάρκετινγκ Αλιευτικών Προϊόντων (ΔΟΝΑ), Εκτροφές Ιχθύων Γλυκών Νερών, Εκτροφές Ιχθύων Θαλάσσης, Δεοντολογία Επαγγέλματος, Διοίκηση & Διασφάλιση Ποιότητας (ΔΟΝΑ)

Εξάμηνο 6ο
Λοιμώδη & Παρασιτικά Νοσήματα, Υδάτινα Φυσικά Οικοσυστήματα, Εισαγωγή στη Γενετική Μηχανική και Βιοτεχνολογία Υδροβίων Οργανισμών, Επεξεργασία Αλιευμάτων, Παραγωγή Ιχθυδίων Ειδών Γλυκού Νερού, Παραγωγή Ιχθυδίων Θαλασσινών Ειδών, Οικονομοτεχνικός Σχεδιασμός, Υδατοκαλλιέργειες Οστρακοειδών

Εξάμηνο 7ο
Επιδημιολογία & Πρόληψη Ασθενειών Υδρόβιων Οργανισμών, Τεχνικό Σχέδιο, Αλιευτική Νομοθεσία, Δυναμική Ιχθυοπληθυσμών, Φυκοκαλλιέργειες, Ποιοτικός και Υγειονομικός Έλεγχος Αλιευμάτων, Διαχείριση & Προστασία Περιβάλλοντος, Εκτροφές μικρών υδρόβιων ζώων

Εξάμηνο 8ο
Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία

Επαγγελματικές προοπτικές: Με την ολοκλήρωση των σπουδών του, ο πτυχιούχος του τμήματος αποκτά τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές καθώς επίσης και τις οικονομοτεχνικές γνώσεις, ως Τεχνολόγος Ιχθυοκομίας-Αλιείας (Technologist in Aquaculture and Fisheries), ώστε να μπορεί να απασχολείται σε όλους τους τομείς που αντιστοιχούν στα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος, είτε ως αυτοαπασχολούμενος, είτε ως στέλεχος σχετικών μονάδων, επιχειρήσεων, υπηρεσιών, οργανισμών και συνεταιρισμών.
1. Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές μεθόδους για τη λειτουργία, οργάνωση, διαχείριση και σχεδιασμό πάσης φύσεως μονάδων:
(α) υδατοκαλλιέργειας και εκτροφής ιχθύων, ιχθυογεννητικών σταθμών.
(β) ιχθυαγορών.
(γ) επιχειρήσεων μεταποίησης και τυποποίησης αλιευμάτων.
(δ) ποιοτικού και υγειονομικού ελέγχου, πάσης φύσεως αλιευμάτων, αλιευτικών
προϊόντων και υποπροϊόντων.
2. Εφαρμόζει σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές μεθόδους για τη βελτίωση ειδών υδρόβιων οργανισμών καθώς και την απομόνωση και παραγωγή προϊόντων υδρόβιων οργανισμών με εφαρμογή στη βιοτεχνολογία.
3. Εμπορία πάσης φύσεως
(α) αλιευμάτων, αλιευτικών προϊόντων και υποπροϊόντων,
(β) ιχθυοτροφών και ιχθυοφαρμάκων
(γ) υλικού ιχθυογεννητικών σταθμών και επιχειρήσεων εκτροφής αλιευμάτων
(δ) αλιευτικών μέσων, οργάνων και σκαφών,
(ε) υλικού και εξοπλισμού αλιευτικών επιχειρήσεων επεξεργασίας και τυποποίησης αλιευμάτων, αλιευτικών προϊόντων και υποπροϊόντων, υλικού και εξοπλισμού εργαστηρίων
4. Λειτουργία, οργάνωση και διαχείριση επιχειρήσεων, συνεταιρισμών, ειδικών εργαστηρίων και γραφείων παροχής υπηρεσιών και ειδικών δραστηριοτήτων σχετικών με τους ιχθυογεννητικούς σταθμούς, τις ιχθυοτροφές, την αλιεία, την αλιευτική τεχνολογία, την επεξεργασία, τυποποίηση και συντήρηση αλιευτικών προϊόντων και υποπροϊόντων, και την ορθολογική εκμετάλλευση των ιχθυοαποθεμάτων.
5. Σύνταξη οικονομοτεχνικών μελετών για την ίδρυση, οργάνωση και λειτουργία μονάδων υδατοκαλλιέργειας, ιχθυαγορών, επιχειρήσεων επεξεργασίας, συσκευασίας και διακίνησης αλιευμάτων, αλιευτικών προϊόντων και υποπροϊόντων.
6. Τεχνικό σχεδιασμό εγκαταστάσεων μονάδων υδατοκαλλιέργειας, επιχειρήσεων επεξεργασίας, συσκευασίας και διακίνησης αλιευμάτων, αλιευτικών προϊόντων και υποπροϊόντων και ιχθυαγορών σε συνεργασία με ειδικούς τεχνικούς επιστήμονες.
7. Επίβλεψη μελετών και κατασκευών μονάδων υδατοκαλλιέργειας, ιχθυογεννητικών σταθμών, εξοπλισμού αλιευτικών επιχειρήσεων και σχετικών έργων σε συνεργασία με ειδικούς τεχνικούς επιστήμονες.
8. Σύνταξη μελετών εκτίμησης, αξιολόγησης και διαχείρισης υδάτινων οικοσυστημάτων και υδάτινου περιβάλλοντος.
9. Στελέχωση ιδιωτικών και δημόσιων οργανισμών, επιχειρήσεων και συνεταιρισμών σχετικών με την ειδικότητα και τη δυνατότητα εξέλιξης σε όλο το φάσμα της τεχνικής και διοικητικής ιεραρχίας σύμφωνα με τη νομοθεσία.
10. Απασχόληση σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και της επαγγελματικής κατάρτισης, σχετικών με την ειδικότητα, σύμφωνα με την νομοθεσία.
Άσκηση του επαγγέλματος ως Τεχνολόγος Ιχθυοκομίας-Αλιείας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://fh.ioa.teiep.gr/