Τμήμα Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων
Διεύθυνση: Πέτρου Ράλλη και Θηβών 250, 12244 Αιγάλεω
Τηλέφωνο: 210 5381110, 5381166
Φαξ: 210 5381208, 5692805

Ηλεκτρονικός, Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Τεχνικός ασφαλείας δικτύων Η/Υ

Σκοπός του Τμήματος είναι η εκπαίδευση ειδικών, ικανών να ασχοληθούν με τη μελέτη, το σχεδιασμό και τον προγραμματισμό, καθώς και την εκτέλεση της κατασκευής, επισκευής και συντήρησης Η/Υ, ψηφιακών συστημάτων ελέγχου και ρομποτικής.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά Ι, Φυσική Ι, Ηλεκτροτεχνία Ι, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ηλεκτρονικά Ι, Η/Ν Σχέδιο Ι, Αγγλικά Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά ΙΙ, Φυσική ΙΙ, Ηλεκτροτεχνία ΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ηλεκτρονικά ΙΙ, Η/Ν Σχέδιο ΙΙ, Αγγλικά ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά ΙΙΙ, Ηλεκτροτεχνία ΙΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Μικρο/νική Ι, Αρχές Οργάνωσης Επιχειρήσεων, Αγγλικά ΙΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Προγραμματισμός Η/Υ IV, Μικροηλεκτρονική ΙΙ, Λογικά Κυκλώματα, Συστήματα Αυτ. Ελέγχου, Μετρήσεις, Αγγλικά IV, Φυσική Στ. Σωμ. ή Γλ. Προγράμματισμός.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μικροεπεξεργαστές, Οικ. Μικροεπεξεργαστών, Περ. Μον. Η/Υ Ι, Ψηφιακή Επεξ. Σημ., Τηλεπικοινωνίες, Λειτουργικά Συστήματα Η/Υ, Αγγλικά V, Βλάβες & Συντ. Η/Υ.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ψηφιακά Συστήματα Ελέγχου, Ρομποτική, Συστήματα CAD/CAM - Ψηφ. Εξομ., Σύστημα Ανάλυσης Μικροϋπολογιστών, Επικοινωνίες Υπολογιστών, Οικογένειες μ/Υ, Περ. Μονάδες Η/Υ ΙΙ, Δίκτυα Η/Υ.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Προαιρετικά Μαθήματα
Φυσική Στερεάς Κατάστασης, Γλώσσα Προγραμματισμού COBOL, Γλώσσα Προγραμματισμού C, Περιβαλλοντολογία.
Προαπαιτούμενα Μαθήματα
Μαθηματικά Ι, Ηλεκτροτεχνία Ι, Ηλεκτρονικά Ι, Μαθηματικά ΙΙΙ, Μικροηλεκτρονική Ι, Σ.Α.Ε., Μικροεπεξεργαστές, Οικογένειες Μ/Ε.
Εξαρτωμένα Μαθήματα
Μαθηματικά ΙΙ, Ηλεκτροτεχνία ΙΙ, Ηλεκτρονικά ΙΙ, Ψηφιακή Επεξ. Σήματος, Μικροηλεκτρονική ΙΙ, Ψηφιακά Σ.Α.Ε., Ρομποτική, Σ.Α.Μ.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικα αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα-σε υπηρεσίες στις οποίες υπάρχουν ψηφιακά συστήματα ελέγχου και υπολογιστών, στον ιδιωτικό τομέα-σε βιομηχανίες προηγμένης τεχνολογίας
στην Eκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://platon.teipir.gr/new/ecs/index.html