Τμήμα Ηλεκτρονικής
Ανήκει στη: Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω

Ηλεκτρονικός, Ηλεκτρονικός μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ, Μηχανικός τηλεπικοινωνιών

Σκοπός του Τμήματος είναι να εκπαιδεύσει τους σπουδαστές του σε θέματα που αφορούν στην έρευνα και τη μελέτη των προβλημάτων της ηλεκτρονικής τεχνολογίας και των εφαρμογών της.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ηλεκτρονική Φυσική, Ηλεκτροτεχνία Ι, Τεχνολογία Εξαρτημάτων και Σχέδιο, Φυσική, Μαθηματικά Ι, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ξένη Γλώσσα Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ηλεκτρονικά Ι, Ψηφιακά Κυκλώματα Ι, Ηλεκτροτεχνία ΙΙ, Ηλεκτρικές Μετρήσεις, Οπτοηλεκτρονική, Μαθηματικά ΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ηλεκτρονικά ΙΙ, Ψηφιακά Κυκλώματα ΙΙ, Μικροϋπολογιστές Ι, CAD & Ηλεκτρονικές Κατασκευές, Ηλεκτρομαγνητισμός, Θεωρία Κυκλωμάτων Ι, Μαθηματικά ΙΙΙ, Θεωρία Πιθανοτήτων - Στατιστική, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ηλεκτρονικά ΙΙΙ, Τηλεπικοινωνίες Ι, Μικροϋπολογιστές ΙΙ, Συστήματα Αυτόματου Ελέγχου Ι, Θεωρία Κυκλωμάτων ΙΙ, Γραμμές Μεταφοράς, Ηλεκτρονικές Μετρήσεις.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τηλεπικοινωνίες ΙΙ, Συστήματα Αυτόματου Ελέγχου ΙΙ, Μικροκύματα Ι, Κεραίες, Τεχνολογίες ΜΜΕ Ι, Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Οπτικές Επικοινωνίες, Σύστημα Ήχου, Μικροηλεκτρονική - VLSI.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τηλεπικοινωνίες III, Ηλεκτρονικά Iσχύος, Ραντάρ - Ραδιοβοηθήματα, Τεχνολογίες ΜΜΕ ΙΙ, Διάδοση Η/Μ Κυμάτων, Μικροκύματα ΙΙ, Δίκτυα Υπολογιστών, Ψηφιακά Συστήματα Ελέγχου, Κινητές Επικοινωνίες, Αξιοπιστία & Ποιοτικός
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
είτε ως υπάλληλοι, είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες στο χώρο της κατασκευής, συναρμολόγησης, εγκατάστασης, ρύθμισης, επισκευής και συντήρησης ηλεκτρονικών συσκευών και συστημάτων,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ee.teiath.gr/