Τμήμα Ηλεκτρολογίας
Ανήκει στη: Σχολή Τεχνολογικών εφαρμογών
Πόλη: Πειραιάς
Διεύθυνση: Πέτρου Ράλλη και Θηβών 250, 12244 Αιγάλεω

Ηλεκτρολόγος, Ηλεκτρολόγος μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ, Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Σκοπός του Τμήματος ηλεκτρολογίας είναι να εκπαιδεύσει τους σπουδαστές του, ώστε να είναι ικανοί να ασχολούνται με τη μελέτη, επίβλεψη, κατασκευή και συντήρηση ηλεκτρολογικών έργων ορισμένης δαπάνης (ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, κινητήρια συστήματα κ.λ.π.).

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά Ι, Φυσική, Ηλεκτροτεχνία Ι, Μηχανουργείο, Σχέδιο, Ηλεκτροχημεία, Ξένη Γλώσσα.
Προαιρετικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Ειδικότητα, Πολιτική Οικονομία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά ΙΙ, Ηλεκτρονικά Ι, Ηλεκτροτεχνία ΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ηλ. Μετρήσεις, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
Προαιρετικά Μαθήματα Τεχνολογία και Περιβάλλον, Στοιχεία Γενικής Μηχανολογίας.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά, Τεχνική Μηχανική, Τεχνολογία Υλικών, Τεχν. Εξαρτημάτων, Ηλεκτρ. Μηχανές Ι, Ηλεκτρονικά ΙΙ, Ξένη Γλώσσα III.
Προαιρετικά Μαθήματα Σύγχρονη Ηλεκτροτεχνολογία, Ασθενή Ρεύματα.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Σ.Α.Ε. Ι, Ηλ/κη και Ηλ/νικη Κατ., Ψηφιακά Συστήματα, Ηλεκτρονικά Ισχύος, Ηλ. Μηχανές ΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ξένη Γλώσσα IV.
Προαιρετικά Μαθήματα Επιχειρησιακή Έρευνα, Ασφάλεια και Υγιεινή στην Εργασία - Τηλεφωνία.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Σ.Α.Ε. ΙΙ, Π.Μ.Δ. Ι, Κινητήριες Μηχανές, Ηλεκτρ. Εγκαταστ. Ι, Ηλ. Κίνηση, Τεχνολογία Μετρ., Ηλ. Εφαρμογές Ι.
Προαιρετικά Μαθήματα Ήπιες Μορφές Ενέργειας, Αξιοπιστία Ηλεκτρολογικών Συσκευών, Περιελίξεις Ηλεκτρικών Μηχανών.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τεχν. Υψηλών Τάσεων, Φωτοτεχνία, Π.Μ.Δ. ΙΙ, Ηλ. Εγκαταστάσεις ΙΙ, Μικροϋπολογιστές, Τεχνικοοικονομικά, Τυποποίηση, Ηλεκτροτ. Εφαρμογές ΙΙ.
Προαιρετικά Μαθήματα Βιοτεχνολογία, Οργάνωση Παραγωγής και Διοίκηση Επιχειρήσεων, Ειδικά Θέματα Υψηλών Τάσεων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Πίνακας Προαπαιτουμένων και Εξαρτωμένων Μαθημάτων

Προαπαιτούμενα Μαθήματα
Μαθηματικά Ι, Ηλεκτρονικά Ι, Ηλεκτροτεχνία Ι, Ηλεκτροτεχνία ΙΙ, Ηλ/κες Μετρήσεις, Ηλεκτρικές Μηχανές Ι, Ηλεκτρονικά Ισχύος.

Εξαρτωμένα Μαθήματα
Μαθηματικά ΙΙ, Ηλεκτρονικά ΙΙ, Ηλεκτροτεχνία ΙΙ, Τεχνολογία Υψ. Τάσεων, Τεχνολογία Μετρήσεων, Ηλεκτρικές Μηχανές ΙΙ, Ηλεκτρική Κίνηση.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν:
σε σχετικές υπηρεσίες υπουργείων, δημοσίων οργανισμών, επιχειρήσεων, στην τοπική αυτοδιοίκηση,
σε τεχνικές εταιρείες, βιομηχανίες,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,