Τμήμα Ζωϊκής Παραγωγής
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Ιερά Οδός 75, 11855 Αθήνα

Γεωπόνος, Ιχθυοκαλλιεργητής, Κτηνοτρόφος, Μελισσοκόμος

Το Τμήμα Ζωικής Παραγωγής παρέχει παιδεία σε θέματα Γενετικής Βελτίωσης, Βιοτεχνολογίας, Εκτροφής, Διατροφής και Διαχείρισης των αγροτικών ζώων, με στόχο τη δημιουργία άρτια καταρτισμένων επιστημόνων.
Εκτός του εκπαιδευτικού έργου εξίσου σημαντική είναι και η ερευνητική δραστηριότητα του Τμήματος. Το ερευνητικό έργο εκτείνεται σε όλους τους επιστημονικούς τομείς, που καλύπτει το Τμήμα και στοχεύει στην αναζήτηση νέων ζωοτεχνικών γνώσεων και στην ανάπτυξη τεχνογνωσίας και τεχνολογίας όσον αφορά την αύξηση της παραγωγής και τη βελτίωση της ποιότητας των ζωικών προϊόντων.

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού στόχου, η φοίτηση συνδυάζει τη θεωρητική διδασκαλία με την εργαστηριακή άσκηση και την πρακτική εξάσκηση. Το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει εκτός από τα βασικά γεωπονικά αντικείμενα, σειρά ειδικών μαθημάτων, που αφορούν σε θέματα Ανατομίας - Φυσιολογίας Αγροτικών Ζώων, Γενικής και Ειδικής Ζωοτεχνίας, Διατροφής Αγροτικών Ζώων, Γενετικής Βελτίωσης, Τεχνολογίας Ζωοτροφών, Υγιεινής Ζώων, Κτηνοτροφικών Εγκαταστάσεων, Εφαρμοσμένης Υδροβιολογίας (Υδατοκαλλιέργειες) και σε Oικονομικά Θέματα Ζωικής Παραγωγής.
Τα μαθήματα καλύπτουν ευρύ φάσμα εκτρεφόμενων αγροτικών ζώων, που περιλαμβάνει αγελάδες, πρόβατα, αίγες, χοίρους, πτηνά και υδρόβιους οργανισμούς (ιχθείς, δίθυρα μαλάκια, καρκινοειδή) και διδάσκονται από μέλη Δ.Ε.Π., που ανήκουν στα Εργαστήρια Γενικής και Ειδικής Ζωοτεχνίας, Διατροφής Αγροτικών Ζώων, Ανατομίας και Φυσιολογίας Αγροτικών Ζώων και Εφαρμοσμένης Υδροβιολογίας. Η διδασκαλία συνοδεύεται από εργαστηριακή εξάσκηση των φοιτητών στο Κτηνοτροφείο και στο Ιχθυοτροφείο του Πανεπιστημίου καθώς και στα εργαστήρια του Τμήματος. Επιτυχής πεντάχρονη Πανεπιστημιακή φοίτηση οδηγεί στην απόκτηση πτυχίου Γεωπόνου του Τμήματος Ζωικής Παραγωγής.

Εξάμηνο 1ο
Γενική & Ανόργανη Χημεία, Εισαγωγή στη Γεωπονία, Μαθηματικά, Μορφολογία Φυτών, Φυσική, Εισαγωγή στους Υπολογιστές & τον Προγραμματισμός τους, Αγγλικά

Εξάμηνο 2ο
Γενική Μικροβιολογία, Οργανική Χημεία, Πολιτική Οικονομία, Συστηματική Βοτανική, Εισαγωγή στη Βιοχημεία, Γενική & Συστηματική Γεωργική Ζωολογία, Αγγλικά

Εξάμηνο 3o
Γενετική, Οικολογία, Στατιστική, Φυσιολογία Φυτών, Φυλές Αγροτικών Ζώων, Ανατομία- Ιστολογία-Εμβρυολογία Αγροτικών Ζώων, Αγγλικά

Εξάμηνο 4ο
Γενική & Συστηματική Εντομολογία, Εδαφολογία-Λιπασματολογία, Φυτοπαθολογία, Γεωργική Υδραυλική-Αρδεύσεις, Μοριακή Βιολογία, Αγροτική Κοινωνιολογία, Φυσιολογία Αγροτικών Ζώων, Αγγλικά

Εξάμηνο 5ο
Γενική Γεωργία, Γενική Δενδροκομία, Βελτίωση & Διαχείριση Βοσκοτόπων, Φυσιολογία Αποδόσεων Αγροτικών Ζώων, Λαχανοκομία, Φυσιολογία Θρέψης Αγροτικών Ζώων Ι, Αγγλικά

Εξάμηνο 6ο
Γεωργικές Βιομηχανίες, Γεωργική Οικονομία, Βρωματολογία, Γεωργική Μηχανολογία, Ειδική Γεωργία, Ειδική Δενδροκομία, Μαθηματικά Πρότυπα, Αγγλικά

Εξάμηνο 7ο
Γενετική Βελτίωση Αγροτικών Ζώων Ι, Εκτροφή Αγροτικών Ζώων Ι (Μηρυκαστικά-Πτηνοτροφία), Εφαρμοσμένη Διατροφή Αγροτικών Ζώων, Εφαρμοσμένη Υδροβιολογία Ι, Φυσιολογία Θρέψης Αγροτικών Ζώων ΙΙ

Εξάμηνο 8ο
Γενετική Βελτίωση Αγροτικών Ζώων ΙΙ, Εκτροφή Αγροτικών Ζώων ΙΙ (Χοίροι, Κονικλοτροφία, Μελισσοκομία), Εφαρμοσμένη Διατροφή Αγροτικών Ζώων Ι, Εφαρμοσμένη Υδροβιολογία ΙΙ, Κτηνιατρική
Μαθήματα επιλογής: Οργάνωση & Σχεδιασμός Κτηνοτροφικών Μονάδων

Εξάμηνο 9ο
Εφαρμοσμένη Διατροφή Αγροτικών Ζώων ΙΙ, Εφαρμοσμένη Υδροβιολογία ΙΙΙ, Οικονομικά Ζωικής Παραγωγής, Παραγωγικά Συστήματα στη Ζωική Παραγωγή, Τεχνολογία Ζωοκομικών Προϊόντων, Υγιεινή Αγροτικών Ζώων

Επαγγελματικές προοπτικές: Oι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν να απασχοληθούν στο δημόσιο τομέα (Υπουργείο Γεωργίας, Oργανισμούς του Δημοσίου, Γραφεία Γεωργικής Ανάπτυξης, Αγροτική Τράπεζα Ελλάδας, Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση κ.τλ.), να στελεχώσουν τον ιδιωτικό τομέα (κτηνοτροφικές και ιχθυοτροφικές εκμεταλλεύσεις, εργοστάσια παρασκευής ζωοτροφών, φαρμακευτικές εταιρίες, συνεταιριστικές οργανώσεις κτ.λ.) ή να δράσουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή επιχειρηματίες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.aua.gr/gr/dep/zoi/