Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών
Πόλη: Ιωάννινα
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 451 10 Ιωάννινα
Τηλέφωνο: 26510 97217, 97202

Σκοπός του τμήματος είναι η εκπαίδευση επιστημόνων ικανών να μελετούν, να ερευνούν, να σχεδιάζουν, να επεξεργάζονται, να παρασκευάζουν και να παράγουν νέα υλικά καθώς και να ελέγχουν τις τεχνολογικές τους εφαρμογές.

Tα μαθήματα του Προγράμματος Σπουδών του Tμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών περιγράφονται συνοπτικά σε επόμενο κεφάλαιο του Oδηγού Σπουδών. Σημειώνουμε ενημερωτικά ότι τα μαθήματα διακρίνονται σε υποχρεωτικά (στα δύο πρώτα έτη) και σε κατ΄ επιλογήν υποχρεωτικά. Tα υποχρεωτικά μαθήματα είναι αυτά που πρέπει να παρακολουθήσουν όλοι οι φοιτητές στη διάρκεια των σπουδών τους, ενώ τα κατ΄ επιλογήν υποχρεωτικά επιλέγονται από το φοιτητή από το σύνολο των μαθημάτων επιλογής που προσφέρει το Tμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών. Για τα πρώτα δύο εξάμηνα σπουδών δεν υπάρχουν μαθήματα επιλογής. Όλα τα μαθήματα των εξαμήνων αυτών είναι υποχρεωτικά.

Το προτεινόμενο πρόγραμμα περιλαμβάνει πέντε έως επτά μαθήματα ανά εξάμηνο. Στο πρώτο και δεύτερο έτος όλα τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά. Από το τρίτο έτος, τα μαθήματα είναι επιλογής και υποχρεωτικά. Τα μαθήματα επιλογής ανήκουν τόσο σε θεωρητικό όσο και σε πειραματικό επίπεδο. Τα μαθήματα των πρώτων ετών είναι γενικού ενδιαφέροντος (Φυσική Ι-ΙV, Μαθηματικά Ι-ΙV, Χημεία I-II, Υπολογιστές Ι-ΙΙ) και έχουν σκοπό να δώσουν στο φοιτητή μία γενική επιστημονική κατάρτιση, απαραίτητη να εμβαθύνει στα υπόλοιπα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος. Τα μαθήματα επιλογής θεωρητικής κατεύθυνσης περιλαμβάνουν: Μιγαδική Ανάλυση, Στοιχεία Αριθμητικών Μεθόδων, Υπολογιστικές Μεθόδους και Θεωρία Συνεχούς Μέσου Στερεών και Υγρών. Τα μαθήματα επιλογής της πειραματικής κατεύθυνσης περιλαμβάνουν εργαστήρια Φυσικοχημείας, Μεταλλουργίας και Βιοτεχνικών Εφαρμογών. Το τρίτο και το τέταρτο έτος περιλαμβάνουν σειρά μαθημάτων με εξειδικευμένο περιεχόμενο. Τα μαθήματα αυτά, με τα εργαστήρια συνιστούν την ιδιαιτερότητα του προτεινόμενου Προγράμματος Σπουδών και δίνουν την εξειδίκευση στο αντικείμενο της Επιστήμης των Υλικών. Το πέμπτο έτος περιλαμβάνει δύο επιπλέον εξάμηνα Διπλωματικής, σε θεωρητική ή πειραματική κατεύθυνση.

1ο Εξάμηνο
Φυσική Ι (Μηχανική-Κυμάνσεις),Χημεία Ι (Ανόργανη Χημεία), Μαθηματικά Ι, Διαφορικός & ολοκληρωτικός λογισμός (Συναρτήσεις μίας μεταβλητής), Υπολογιστές Ι (Εισαγωγή, Γλώσσες προγραμματισμού), Εργαστήρια Γενικής Χημείας, Μηχανολογικό Σχέδιο, Αγγλικά

2ο Εξάμηνο
Φυσική ΙΙ (Ηλεκτρομαγνητισμός & Οπτική), Χημεία ΙΙ (Οργανική Χημεία), Μαθηματικά ΙΙ: Διαφορικός και ολοκληρωτικός λογισμός (Συναρτήσεις πολλών μεταβλητών), Υπολογιστές ΙΙ (Εισαγωγή προγραμματισμού, Γραφικά), Εργαστήρια Φυσικής, Μηχανολογικό Σχέδιο, Αγγλικά

3ο Εξάμηνο
Θερμοδυναμική - Στατιστική, Μαθηματικά ΙΙΙ (Διαφορικές εξισώσεις-Συνήθεις και με μερικές παραγώγους), Φυσικοχημεία, Κβαντική θεωρία της Ύλης, Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υλικών, Εισαγωγή στην Οικονομία, Αγγλικά

4ο Εξάμηνο
Εργαστήριο Φυσικοχημείας, Στερεά κατάσταση, Μαθηματικά ΙV (Στοιχεία μιγαδικής ανάλυσης-Μετασχηματισμοί), Φαινόμενα μεταφοράς, Εργαστήριο Υλικών Ι: (Τεχνικές επεξεργασίας & χαρακτηρισμού υλικών), Επιχειρησιακή Έρευνα, Αγγλικά

5ο Εξάμηνο
Μηχανική Υλικών, Φυσική μεταλλουργία Ι, Φυσικές & Χημικές διεργασίες, Στοιχεία Πιθανοτήτων και στατιστικής, Εργαστήριο Υλικών ΙΙ: (Σύνθεση και δομή Υλικών)

6ο εξάμηνο
Ηλεκτρικές - Μαγνητικές - Οπτικές ιδιότητες υλικών, Αντοχή υλικών, Κεραμικά υλικά, Πολυμερή υλικά, Φυσική μεταλλουργία ΙΙ, Αριθμητική ανάλυση & εφαρμογές

7ο εξάμηνο
Επιφάνειες και διεπιφάνειες συμπυκνωμένων Φάσεων, Οικονομία υλικών, Ειδικά Θέματα: Ημιαγώγιμα & Μονωτικά υλικά (Θεωρητική κατεύθυνση), Μέθοδοι μικροεπεξεργασίας υλικών (Πειραματική κατεύθυνση), Ιατρική Τεχνολογία

8ο εξάμηνο
Βιοϋλικά, Περιβαντολογία υλικών, Ειδικά Θέματα: Υπεραγώγιμα & Μαγνητικά Υλικά (Θεωρητική κατεύθυνση), Μέθοδοι μακροεπεξεργασίας υλικών (Πειραματική κατεύθυνση)

9ο Εξάμηνο
Αλλαγή φάσης και μηχανικές ιδιότητες, Υλικά και βιομηχανικός σχεδιασμός, Παραγωγή λεπτών φιλμ, Ισορροπία υλικών, Διπλωματική Ι

10ο Εξάμηνο
Διπλωματική ΙΙ
Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα. Οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές το χρόνο. Από το 2ο έτος ο φοιτητής με βάση τα μαθήματα που επιλέγει ακολουθεί μια από τις δύο κατευθύνσεις: Θεωρητική ή Πειραματική

Κατευθύνσεις: Θεωρητική ή Πειραματική

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα ως:
· μηχανικοί υλικών σε βιομηχανίες επεξεργασίας και παραγωγής μετάλλων, κεραμικών, υλικών συσκευασίας τροφίμων, μικροηλεκτρονικής, πετροχημικών, κ.α.
· ελεύθεροι επαγγελματίες με προσανατολισμό το σχεδιασμό νέων υλικών, υποστήριξη κατασκευών, παροχή συμβουλών σε επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στο χώρο της παραγωγής νέων υλικών
· ερευνητές σε ερευνητικά κέντρα ανάπτυξης νέων υλικών, μικροηλεκτρονικής, πολυμερών, κεραμικών κ.α.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.materials.uoi.gr