Τμήμα Εμπορίας και Ποιοτικού Ελέγχου Αγροτικών Προϊόντων
Πόλη: Φλώρινα
Διεύθυνση: Παλιά Γεωργική Σχολή - τέρμα Κοντοπούλου, 53100 Φλώρινα
Τηλέφωνο: 23850 23302, 25528, 25292 εσωτ. 18

Σκοπός του Τμήματος είναι να παρέχει στους σπουδαστές του βασικές γνώσεις γεωπονίας, αγροτικής οικονομίας, παραγωγής, εμπορίας και ποιοτικού ελέγχου αγροτικών προϊόντων.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οικονομικά Μαθηματικά, Πληροφορική Ι, Γεωργική Χημεία, Εισαγωγή στην Αγροτική Οικονομία, Επιστημονική Μεθοδολογία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πληροφορική ΙΙ, Οικολογία, Ποιότητα Αγροτικών Προϊόντων, Αγροτική Λογιστική, Βιολογία.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μικροοικονομική Ανάλυση, Παραγωγή & Μεταποίηση Φυτικών Προϊόντων, Αρχές Στατιστικής, Αγροτική Κοινωνιολογία, Διασφάλιση Ποιότητας Αγροτικών Προϊόντων, Συνεταιρισμός - Συνεταιρισμοί.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Παραγωγή & Μεταποίηση Ζωικών Προϊόντων, Μάρκετινγκ Αγροτικών Προϊόντων, Αγροτική Τεχνοοικονομική Ανάλυση, Δημόσια Υγεία - Υγειονομικός Έλεγχος, Μακροοικονομική Ανάλυση, Αγροτική Ανάλυση.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τιμολόγηση Αγροτικών Προϊόντων, Εργαστηριακός Έλεγχος Ποιότητας Αγροτικών Προϊόντων, Παραγωγή & Μεταποίηση Βιολογικών Προϊόντων, Προώθηση Αγροτικών Προϊόντων, Οργάνωση - Διοίκηση Επιχειρήσεων, Χρήμα - Τράπεζες - Πίστη.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Συμπεριφορά των Καταναλωτών, Τεχνική Πωλήσεων Αγροτικών Προϊόντων, Ευρωπαϊκοί Θεσμοί & Νομοθεσία Εμπορίας, Αξιολόγηση Επενδύσεων, Εργασιακές Σχέσεις, Τυποποίηση Αγροτικών Προϊόντων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Συντήρηση Αγροτικών Προϊόντων, Έρευνα Αγοράς, Τεχνοοικονομικές Μελέτες, Κόστος - Μάρκετινγκ Αγροτικών Προϊόντων, Διεθνείς Οργανισμοί & Νομοθεσία Εμπορίας, Σεμινάριο.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Προαιρετικά Μαθήματα
Αγωγή Υγείας - Πρώτες Βοήθειες, Τεχνικά Αγγλικά - Ορολογία Ι, Τεχνικά Αγγλικά - Ορολογία ΙΙ, Μικροβιολογία Τροφίμων, Ποιότητα Οπωροκηπευτικών, Ποιότητα Φυτών Μεγάλης Καλλιέργειας, Ποιότητα Γάλακτος, Ποιότητα Κρέατος, Γενετικά Τροποποιημένοι Οργανισμοί και Τρόφιμα.
Εργαστήρια
Ποιοτικού Ελέγχου Προϊόντων Φυτικής Παραγωγής, Ποιοτικού Ελέγχου και Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων, Ποιότητα Ελέγχου Προϊόντων Ζωικής Προέλευσης, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, Μεταποίησης Προϊόντων Φυτικής Παραγωγής, Αγροτικής Οικονομίας και Εμπορίας Αγροτικών Προϊόντων, Μεταποίησης Προϊόντων Ζωικής Παραγωγής, Δημιουργίας - Αναπαραγωγής Εκπαιδευτικού Υλικού και Εποπτικών Μέσων.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά μπορούν να απασχοληθούν :
σε γεωργικές και ζωοτεχνικές επιχειρήσεις,
σε αγροτικούς συνεταιρισμούς και οργανισμούς,
στην τοπική αυτοδιοίκηση,
σε επιχειρήσεις προώθησης αγροτικών προϊόντων,
σε όλο το φάσμα του πρωτογενή και δευτερογενή τομέα της γεωργικής οικονομίας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teikoz.gr/sxoles/index.html